Strefa zmywania w kuchni - gdzie ją umieścić?

Nowoczesna kuchnia musi łączyć w sobie ergonomię z estetyką, zwłaszcza gdy stanowi część otwartej przestrzeni z salonem czy jadalnią. Kluczowe jest, gdzie umiejscowić strefę zmywania, aby była funkcjonalna i jednocześnie estetycznie się prezentowała.

Strefa zmywania w kuchni - gdzie ją umieścić?

Projektowanie kuchni opiera się na kilku fundamentalnych zasadach, które gwarantują optymalne rozmieszczenie poszczególnych stref działalności, umożliwiając sprawną realizację codziennych zadań.

Zgodnie z zasadami projektowania, powinno się wydzielić pięć głównych stref:

  • przechowywania zapasów,
  • przechowywania,
  • zmywania,
  • przygotowywania posiłków
  • oraz gotowania.

Ich strategiczne rozlokowanie względem siebie zapewnia maksymalną funkcjonalność i komfort użytkowania.

Kluczowym aspektem dobrze zaprojektowanej kuchni jest odpowiednie umiejscowienie zlewozmywaka, który kiedyś był ukryty, a obecnie często zajmuje centralne miejsce w kuchni. Jakie są więc najlepsze miejsca na zorganizowanie strefy zmywania?.

Strefa zmywania na kuchennej wyspie

Zmieniające się funkcje kuchni, która teraz jest bardziej otwarta na jadalnię i salon, pociągają za sobą konieczność nowych rozwiązań aranżacyjnych. Dlatego też coraz częściej projektanci decydują się na włączenie do kuchni wyspy kuchennej.

Nie tylko tworzy ona wizualną granicę między kuchnią a resztą pomieszczeń, ale także oferuje dodatkową przestrzeń, którą można wykorzystać na przykład jako dodatkowy blat roboczy. Wyspa ta często wyposażona jest również w zlewozmywak lub kuchenkę.

Kuchenna wyspa wyróżnia się tym, że może być znacznie szersza niż tradycyjne meble kuchenne ustawiane wzdłuż ścian, co pozwala na zainstalowanie większego zlewozmywaka.

Rozsądne może być również umieszczenie na niej kuchenki, a po drugiej stronie - blisko ciągu roboczego - lodówki, co zapewnia tworzenie efektywnego tzw. trójkąta roboczego.

Decydując się na wyspę, należy mieć na uwadze, że będzie ona łatwo widoczna z salonu lub jadalni, co wymaga wybrania estetycznego zlewozmywaka i pasującej do niego armatury o interesującym designie.

W aranżacji utrzymanej w duchu industrialnym królują surowe materiały, takie jak stal i cegła, a wyposażenie utrzymane jest w minimalistycznym stylu. Do jednokomorowego zlewozmywaka ze stali dopasowano baterię Fiesta z chromowanym wykończeniem i obrotową wylewką, co tworzy spójny zespół pasujący do stylistyki kuchni.

Równie atrakcyjnie prezentuje się kuchnia z białymi meblami ożywionymi grafikami w stylu pop-art i czerwonymi dekoracjami. W tej przestrzeni na wyspie kuchennej znakomicie prezentuje się zestaw - czarny zlewozmywak Mezzo II i czarna bateria Lugio Black, który przyciąga wzrok wygiętą obrotową wylewką i eleganckim, matowym wykończeniem.

Główne zalety umiejscowienia strefy zmywania na wyspie to możliwość nowoczesnego projektowania wnętrza, łatwy dostęp z każdej strony i więcej przestrzeni roboczej. Wśród niedogodności wymienić można potrzebę utrzymania porządku na widocznym blacie oraz fakt, że nie jest to opcja dla kuchni o ograniczonej powierzchni.

LUGIO BLACK - bateria zlewozmywakowa stojąca, MEZZO II - zlewozmywak kuchenny jednokomorowy 58x48 cm, grafit.

Strefa zmywania z widokiem

Umiejscowienie strefy zmywania pod oknem cieszy się popularnością dzięki naturalnemu światłu ułatwiającemu codzienne czynności oraz atrakcyjnemu widokowi na zewnątrz, co dodaje kuchni nowoczesności i oryginalności w aranżacji. Jeżeli posiadacie możliwość zaplanowania zmywaka właśnie w tej lokalizacji, warto rozważyć tę opcję.

Jednak zlew pod oknem wiąże się z pewnymi wyzwaniami, o których należy pamiętać na etapie projektowania. Do najistotniejszych należą ograniczenia w swobodnym otwieraniu okna (chyba że zdecydujemy się na okno stałe) oraz trudności w jego czyszczeniu. Wyjściem z sytuacji jest zastosowanie armatury z ruchomą wylewką.

Model Toledo zachwyca prostotą i skandynawskim designem, oferując składaną wylewkę – idealną, gdy potrzebujemy otworzyć okno.

Alternatywą jest armatura kuchenna Zumba, wyposażona w wylewkę o pełnej elastyczności, którą można łatwo dostosować do potrzeb, składając ją przy otwieraniu okna.

Wybierając zlew pod okno, warto także zwrócić uwagę na materiał jego wykonania, by był odporny na działanie promieni słonecznych i nie blakł. Zlewy z granitu, na przykład model Mezzo II, będą tu doskonałym wyborem.

ZUMBA - bateria zlewozmywakowa stojąca z elastyczną wylewką, czerwona.

Zlewozmywak jako element blatu roboczego

Wciąż najczęściej wybieraną opcją dla organizacji przestrzeni zmywania jest jej integracja z blatem roboczym. To rozwiązanie ułatwia utrzymanie zasad ergonomicznego trójkąta roboczego i pozwala na subtelną "integrację" zlewozmywaka nawet w przestrzeni otwartej kuchni, co jest uznawane za kluczowy atut.

Zintegrowanie zlewozmywaka z blatem roboczym nie musi jednak oznaczać estetycznego czy funkcjonalnego kompromisu. Istotne jest, by zadbać o wybór zarówno estetycznego, jak i praktycznego zestawu zlewozmywaka i baterii.

ZUMBA SLIM 2F - bateria zlewozmywakowa stojąca z elastyczną wylewką, biała, MEZZO II - zlewozmywak kuchenny jednokomorowy 58x48 cm, szary.

Podczas selekcji armatury warto zastanowić się nad modelem Zumba Slim 2F, który przyciąga uwagę swoim eleganckim, chromowanym ciałem oraz białą, regulowaną wylewką, dającą możliwość dostosowania jej kształtu, wysokości, czy zasięgu dla optymalizacji komfortu podczas zmywania.

Z oferowanych dwóch funkcji strumienia można wybrać najbardziej odpowiednią do potrzeb momentu, co czyni go doskonałym uzupełnieniem dla kuchni utrzymanej w tonacji klasycznej bieli.


Źródło i zdjęcia: FERRO

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT