Podwieszana ceramika - co warto wiedzieć?

Nowoczesne łazienki aranżowane w eleganckim stylu wymagają minimalistycznych, lecz efektownych rozwiązań. Przeznaczona do takich wnętrz ceramika wisząca, prócz względów estetycznych, wpływa również na funkcjonalność i poziom higieny pomieszczenia.

Podwieszana ceramika - co warto wiedzieć?

Choć początkowo wyposażenie podwieszane było domeną przestrzennych salonów kąpielowych, dziś znajduje ono zastosowanie w niemal każdym łazienkowym wnętrzu. Co wpływa na jego niebywałą popularność? W pomieszczeniach o niewielkim metrażu, gdzie swobodna przestrzeń jest na wagę złota, podwieszana ceramika wprowadza optyczne wrażenie lekkości. Dzięki pozostawieniu wolnej podłogi, ułatwione jest również utrzymanie czystości i szybkie przetarcie zachlapanej powierzchni. Z uwagi na wyeliminowanie trudno dostępnych miejsc na styku sanitariatu z podłogą, minimalizowane jest ryzyko powstawania skupisk bakterii. Nie należy również zapominać o względach estetycznych tego typu wyposażenia. Montowana na specjalnych stelażach podtynkowych ceramika podkreśli oszczędną elegancję wystroju, ograniczając do minimum liczbę widocznych elementów instalacyjnych.

Ceramika podwieszana - estetyka i higiena

Wybór ceramiki podwieszanej to jedno z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych w celu utrzymania wysokiego poziomu higieny. Aby ułatwić utrzymywanie czystości, warto wybierać modele o opływowych, prostych kształtach. Wyeliminowanie trudnych do przetarcia załamań pozwala na szybkie zdezynfekowanie sanitariatu. Istotną kwestią pozostaje także estetyka ceramiki. Choć większość dostępnych na rynku modeli występuje w kolorze białym, może on zauważalnie różnić się odcieniem. Dlatego najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie wybór różnych elementów - miski sedesowej, bidetu i umywalki, z jednej kolekcji producenta. W ten sposób niwelujemy ryzyko ich niedopasowania pod względem kolorystyki oraz kształtu. Przy wyborze ceramiki podwieszanej należy również zwrócić uwagę na sposób montażu konkretnego elementu. Kluczem do funkcjonalności i bezpieczeństwa są odpowiednio dobrane moduły konstrukcyjne. Jak dopasować stelaże do ceramiki?

Zabudowa mokra i sucha

Ze względu na podział stelaży podtynkowych według przeznaczenia i montowanego urządzenia, wyróżniamy modele do instalacji misek sedesowych , bidetów, pisuarów, umywalek, armatury czy uchwytów. Istotną kwestią są także różnice wynikające z konstrukcji elementów i sposobów ich montażu. Według takiej klasyfikacji, stelaże dzielimy na modele do zabudowy mokrej i suchej. Stelaże do zabudowy mokrej wykonane są z lekkich, stalowych ram, których niska wytrzymałość i sztywność determinuje konieczność instalacji na ścianie murowanej i dodatkowe wzmocnienie cegłami lub solidnym materiałem budowlanym. Są one zwykle montowane w płytkich wnękach, co pozwala na oszczędność przestrzeni. Popularniejszym rozwiązaniem są jednak stelaże do zabudowy suchej, gwarantujące łatwą instalację i różnorodność zastosowań.

Stelaże do zabudowy suchej konstruowane są ze stalowych profili, cechujących się wysoką wytrzymałością na obciążenia sięgającą nawet 300 kg. Takie rozwiązanie nie wymaga dodatkowego wzmocnienia. Rama zabudowywana jest zwykle płytami gipsowo-kartonowymi, wykańczanymi glazurą. Dodatkowo, przy montażu tego typu stelaży, tworzona jest ok. 15-centymetrowa półka, na której możemy wygospodarować miejsce na potrzebne akcesoria.

Stelaż do montażu miski sedesowej

Za najbardziej skomplikowany element instalacji podtynkowej uważany jest stelaż do instalacji misek sedesowych. Przy wyborze takiego rozwiązania, warto zwrócić uwagę na kilka czynników, które zapewnią wysoki komfort użytkowania i wydajne funkcjonowanie. Istotny wpływ na trwałość i bezawaryjność instalacji ma zbiornik spłukujący. Powinien być on wykonany metodą rozdmuchiwania, czyli stworzony z jednego elementu. W odróżnieniu do modeli klejonych, tego typu rozwiązanie nie niesie ze sobą ryzyka rozszczelnienia, a co za tym idzie - konieczności kosztownych napraw w przypadku awarii bezpośrednio wewnątrz zabudowy.

Wśród aspektów wpływających na wydajność eksploatacji, wyróżnić należy także pojemność spłuczki. Warto zwrócić uwagę, czy wybrany przez nas model jest wyposażony w ekologiczną funkcję 3/6l, umożliwiającą spłukiwanie jedynie połową wody, znajdującej się w zbiorniku. Uzupełnieniem konstrukcji będzie efektowny przycisk montowany na zabudowie ponad sanitariatem. W przypadku oszczędnego systemu spłukiwania sprawdzi się model dwu modułowy. Jeszcze przed zakupem wyposażenia, warto jednak sprawdzić czy konkretny element będzie pasował do wybranego stelaża podtynkowego. By wyeliminować ten problem, najlepiej dobrać akcesoria od jednego producenta.

Zdjęcie: Armatura Kraków

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT