Podmurówka pod ogrodzeniem: kiedy jest niezbędna?

Planujesz ogrodzić posesję ale nie wiesz czy zastosować podmurówkę? Zastanawiasz się czy to opcja czy konieczność? Sprawdź kiedy ogrodzenia panelowe wymagają łączenia z podmurówką.

Podmurówka pod ogrodzeniem: kiedy jest niezbędna?

Najpopularniejsze obecnie systemy ogrodzeniowe to ogrodzenia panelowe. Stanowią świetną alternatywę dla szeroko stosowanej niegdyś siatki. Są niedrogie a przy tym estetyczne – pasują w zasadzie do każdego obiektu i dają sporo możliwości aranżacji.

Wykorzystuje się je na nowoczesnych osiedlach lub do grodzenia prywatnych posesji i ogródków. Świetnie spełniają swoją rolę na terenach rekreacyjnych jak place zabaw, parki, boiska a nawet stadiony.

Bywają usadowione na betonowych cokołach tzw. podmurówce wylanej z betonu (we wcześniej przygotowanych ławach fundamentowych) lub wykonanej z gotowych murków (tzw. prefabrykatów).

Podmurówka może spełniać kilka funkcji od estetycznej po stabilizującą ogrodzenie. Inwestorzy często stają przed dylematem: co właściwie im daje podmurówka i czy jest potrzebna.

Panel stopniowany na słupku RP fit R+K z podmurówką.

Ogrodzenie panelowe z założenia jest lekką i stabilną konstrukcją. Zwykle nie wymaga wsparcia, ponieważ stabilizację zapewniają zabetonowane w ziemi na odpowiedniej głębokości słupy. Gdy chcemy żyć w zgodzie z naturą warto zrezygnować z podmurówki, by nie zakłócać szlaków małych zwierząt jak choćby jeże.

Dodatkowo jeśli nie zastosujemy podmurówki zyskujemy możliwość posadzenia roślin tuż przy ogrodzeniu, które może stać się stelażem dla pnączy.

Brak podmurówki samo ogrodzenie czyni subtelnym. Podmurówka nie przyda się, gdy chcemy wygrodzić  wewnętrzne przestrzenie w obrębie działki.

Nie będzie również potrzebna gdy ogrodzenie ma charakter tymczasowy – bez niej dużo łatwiej będzie je zdemontować czy przenieść.

Są sytuacje, w których zastosowanie podmurówki jest niezbędne. To dobra ochrona przed wizytą dzikich zwierząt, jak kuny czy lisy lub kiedy mamy psy, które mogłyby podkopywać ogrodzenie.

Należy pamiętać, że zastosowanie podmurówki jest w zasadzie koniecznością, kiedy trzeba ustabilizować konstrukcję postawioną na grząskim lub pochyłym czy nierównym gruncie. Dzięki temu łatwiej zapobiec podmoknięciom lub osunięciom ziemi.

Podmurówka może spełniać także funkcje estetyczne.

Pokryta kamieniem dekoracyjnym czy klinkierem może nawiązywać do motywu dekoracyjnego użytego na elewacji domu.

Panel ozdobny na słupku RP fit R+K z podmurówką.

Ogrodzenie bez podmurówki jest rozwiązaniem ekonomicznym, ponieważ Inwestor nie ponosi kosztów materiału i robocizny, a sam montaż jest szybszy i łatwiejszy. Brak podmurówki ułatwia też demontaż ogrodzenia, nie zakłóca ekosystemu i pozwala prosto wydzielić strefy w obrębie działki.

Takie ogrodzenie jest na pewno przyjazne dla osób ceniących minimalizm. Wyznacza granicę bez ograniczania widoczności i nie tworzy wrażenia ciężkiego systemu. Z kolei zastosowanie podmurówki zabezpiecza ogrodzenie przed zniszczeniem kiedy teren jest nierówny, istnieje ryzyko zapadnięcia czy osunięcia gruntu.

Jest też dobrą opcją stabilizującą dla wysokiego i ciężkiego ogrodzenia a także bezpiecznym rozwiązaniem dla domowych pupili, usiłujących podkopywać ogrodzenie.

Aby zapewnić  bezpieczeństwo ogrodzenia z podmurówką, w ofercie LEGI znalazły się specjalnie przedłużane słupy. Dzięki temu w gruncie jest zabetonowana odpowiednio długa część słupa, bez względu na to, jaką wysokość podmurówki przyjął Klient. Ważne żeby składając zamówienie na ogrodzenie podać tę informację.


Źródło i zdjęcia: LEGI Polska

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT