Jak wybrać odpowiednie wiertło do ceramiki?

Wybór wiertła do ceramiki może się wydawać skomplikowany zwłaszcza dla osób wykonujących remont we własnym zakresie lub dla początkujących glazurników. Dowiedz się, jakie są najważniejsze aspekty, które należy brać pod uwagę, dobierając koronkę do materiału i rodzaju wykonywanej pracy.

Jak wybrać odpowiednie wiertło do ceramiki?

Dobór wiertła pod kątem materiału

Pierwszą rzeczą, którą musisz wziąć pod uwagę przy wyborze wiertła jest rodzaj materiału, w którym zamierzasz wiercić otwór. Materiały różnią się pod kątem właściwości, twardości i  grubości, więc na początek podzielimy je na 3 duże grupy: glazurę, płytki kamionkowe (terakota) i gres.

Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem do wiercenia otworów są wiertła z węglika wolframu, których używa się od nie glazurowanej strony płytki. Stosowane są do wykonania otworów w materiałach budowlanych i miękkich płytkach ceramicznych takich jak glazura, ale nie poradzą sobie z twardszymi np. gresami.

Glazura jest porowata, więc ma mniejszą twardość, dlatego możemy wiercić w niej konwencjonalnym wiertłem. Natomiast płytki kamionkowe takie jak terakota, a w szczególności gresy porcelanowe, mają bardzo zmniejszoną porowatość z absorpcją wody poniżej 0,5%.

Z tego powodu są znacznie bardziej zwarte i charakteryzują się bardzo wysoką odpornością i twardością. Tutaj z pomocą przychodzą nam wiertła diamentowe, których kompletną gamę znajdziesz w ofercie RUBI, a o których szerzej przeczytasz w dalszej części artykułu.

Dobór wiertła z uwagi na sposób chłodzenia

Diamentowe wiertło do ceramiki to bardzo skuteczne narzędzie do wiercenia otworów nawet w najtwardszych materiałach. W celu uzyskania odpowiedniego efektu końcowego oraz zachowania dużej żywotności koronki należy zwrócić uwagę na sposób jej chłodzenia. Wyróżniamy otwornice diamentowe do wiercenia na mokro, chłodzone wodą oraz na sucho, chłodzone powietrzem.

Otwornice do wiercenia na mokro wymagają ciągłego chłodzenia wodą, którą podaje się w niewielkiej ilości do miejsca wiercenia oraz użycia prowadnicy MULTIDRILL. Ten styl pracy minimalizuje powstawanie pyłu.

Pierwszą serią koronek na mokro jest EASY GRES, które charakteryzują się cienkimi ściankami korpusu oraz drobinkami diamentu naniesionymi w procesie elektrolizy. Uzyskane otwory wyróżniają się bardzo wysokim poziomem wykończenia, mają dokładne, nie postrzępione krawędzie.

Drugą serią koronek do wiercenia na mokro jest linia FORAGRES. Otwornice te mają grubszy, metalowy korpus, do którego przylutowany jest segment diamentowy, taki sam jak w tarczy diamentowej. Wiertło wierci tak długo aż pierścień się nie zużyje.

Warto zaznaczyć, że koronki FORAGRES należy od czasu do czasu ostrzyć wiercąc w materiale abrasywnym, kwarcowym, który pozwala na odsłonięcie kolejnych diamentów w spoiwie.

Koronki do wiercenia na sucho

Drugim rozwiązaniem diamentowym do wiercenia w twardych materiałach są otwornice używane na sucho, czyli chłodzone powietrzem poprze wykonywanie ruchów orbitalnych. W ofercie RUBI znajdziemy linię koronek DRYGRES i DRYGRES PREMIUM.

Wykonawcy, którzy je wybierają podkreślają brak konieczności używania wody oraz szybkość pracy. Daje to większą swobodę, możliwość wiercenia w zamontowanych już płytkach bez konieczności doprowadzania wody, ale wiąże się też z większym zapyleniem.

Diamentowe wiertło do ceramiki DRYGRES PREMIUM.

Narzędzia do wierteł diamentowych

Kolejnym aspektem, który musisz wziąć pod uwagę, jest narzędzie, którego użyjesz wraz z koronką. Zazwyczaj otwornice na mokro przeznaczone są na wiertarkę a koronki do robienia otworów na sucho działają na szlifierce, która pozwala na dużo wyższe obroty.

Nie jest to jednak reguła i również w ofercie RUBI znajdziemy wyjątki, takie jak RUBI DRYGRES 4DRILL do wiercenia na sucho, przeznaczone do pracy z wiertarkami akumulatorowymi już od 1000 obr./min.

Średnica otworu i maksymalna głębokość wiercenia

Na koniec musimy wiedzieć jakiej średnicy otwory będziemy wykonywać, aby dobrać odpowiednią średnicę koronki. Najczęściej wykorzystywane średnice pod różnego rodzaju instalacje to 28, 35, 43 i 68.

Wiertła diamentowe DRYGRES PREMIUM

Jeśli zamierzamy wykonać kwadratowy lub prostokątny otwór w płytce, będziemy musieli najpierw wykonać mniejsze otwory w każdym rogu minimalizując ryzyko pęknięcia płytki. Czym większa płytka tym ważniejsze stają się tego rodzaju otwory rozprężające. W tym celu możemy użyć wiertła o średnicy około 10 mm.

Zwróćmy również uwagę na maksymalną głębokość wiercenia, do jakiej przeznaczone jest wiertło do ceramiki. Zapewnienie dobrego chłodzenia jest tutaj kluczem do zachowania odpowiedniej żywotności otwornicy.


źródło i zdjęcia: RUBI Polska

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT