Odzież i rękawice robocze do ogrodu - jak zadbać o zasady BHP podczas prac domowych i w ogrodzie?

Prace ogrodowe to dla wielu z nas odskocznia od codziennych obowiązków i możliwość bliskiego kontaktu z naturą. Warto jednak zadbać o to, by nie stanowiły one zagrożenia dla naszego zdrowia i życia. Jak zatroszczyć się o własne bezpieczeństwo w trakcie prac w domu i w ogrodzie? Jakie ubrania i rękawice mogą być przydatne w trakcie rutynowych prac ogrodowych i wokół domu? Z jakimi zagrożeniami musimy się liczyć?

Odzież i rękawice robocze do ogrodu - jak zadbać o zasady BHP podczas prac domowych i w ogrodzie?

BHP w ogrodzie - kiedy warto o nim pamiętać?

Zabierając się za pracę w ogrodzie czy wokół domu, zazwyczaj koncentrujemy się na zadaniach do wykonania. Warto jednak pamiętać, że wbrew pozorom proste prace ogrodowe również mogą wiązać się z wypadkiem czy uszkodzeniem zdrowia. Nawet zwykłe koszenie trawy, usuwanie chwastów czy przycinanie drzewek wiąże się przecież z używaniem ostrych narzędzi, co może prowadzić do skaleczeń czy innych urazów. To jednak nie jedyne zagrożenia, jakie czyhają na nas w ogrodzie. Z punktu widzenia zasad BHP powinniśmy zadbać więc nie tylko o odpowiednie ubranie robocze, ale również zdrowy rozsądek.

Pamiętajmy, by przed rozpoczęciem prac wokół domu sprawdzić stan sprzętu, który będziemy użytkować, związać włosy, zdjąć biżuterię i zmienić ubiór na taki, który nie będzie stanowił dla nas zagrożenia.

Czytaj także: Zasady BHP podczas prac w domu i ogrodzie - domowe BHP w praktyce

Odzież robocza do ogrodu - jaką wybrać?

Wielu ogrodników amatorów nie zwraca większej uwagi na ubranie do prac ogrodowych. Wbrew pozorom stare, porozciągane dresy, klapki i rozciągnięta koszulka nie są odpowiednim strojem do pracy w ogrodzie. Mając na uwadze zasady BHP, powinniśmy unikać w trakcie prac luźnych strojów z wystającymi elementami, którymi łatwo o coś zahaczyć. To bowiem prosta droga do sprowadzenia na siebie zagrożenia i pojawienia się urazu. Jak zatem powinna wyglądać odpowiednia odzież ochronna?

Rękawice robocze

Wiele z prac ogrodowych to prace porządkowe, takie jak wyrywanie chwastów, grabienie liści czy sadzenie i ściółkowanie roślin. W tego typu zadaniach z pewnością najbardziej na urazy narażone są nasze dłonie, dlatego warto zadbać o ich odpowiednią ochronę i sięgnąć po dobrej jakości rękawice robocze. Ochronią one nasze ręce nie tylko przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale także przed szkodliwym działaniem niektórych roślin czy ugryzieniami bytujących wśród nich owadów. Jakie rękawice ochronne wybrać? Powinny być one niezbyt grube i na tyle elastyczne, by możliwy był pełen zakres ruchu, a jednocześnie nie mogą przepuszczać brudu i wody. Dobrym rozwiązaniem są rękawice z nieco dłuższym mankietem, a w okresie jesienno-zimowym z lekkim ociepleniem.

Ściółkowanie rabat w bawełnianych rękawicach ochronnych z gumowaną częścią od wewnętrznej strony dłoni

Odzież wierzchnia

Nie tylko dłonie, ale również reszta ciała powinna być odpowiednio osłonięta w celu ochrony przed urazami. Oczywiście latem, gdy panują wysokie temperatury, ciężko pracować w ogrodzie ubranym od stóp do głów przez cały czas, jeżeli jednak wykonujemy takie prace, jak koszenie czy przycinanie drzew, warto zadbać o długie spodnie robocze, przez które ewentualne odłamki nie poranią nam nóg. Nie zapominajmy też o odpowiednim nakryciu głowy - prace na świeżym powietrzu w pełnym słońcu to także zwiększone ryzyko przegrzania organizmu i udaru. W chłodniejsze dni warto natomiast zadbać o ciepłą wodoodporną bluzę lub kurtkę i spodnie, dzięki którym nawet tuż przed pierwszymi przymrozkami nie narazimy się na wychłodzenie organizmu i przeziębienie.

Zobacz również: Odzież robocza, okulary ochronne i rękawice - BHP podczas prac ogrodowych i domowych

Buty robocze do ogrodu

Wiele z nas do prac wokół domu czy ogrodu zakłada pierwsze lepsze buty, które ma pod ręką. To poważny błąd, gdyż buty do prac wokół domu i w ogrodzie powinny chronić nasze stopy nie tylko przed błotem czy wodą, ale również kolcami, korzeniami czy ostrymi gałązkami, nie wspominając już o ewentualnych owadach, które również mogą nas ukąsić. Warto wybrać solidne obuwie z grubą, trudną do przebicia powierzchnią, a także zabezpieczonymi czubkami, dzięki którym zminimalizujemy ryzyko urazów przez uderzenie, np. w trakcie przycinania gałęzi. Latem, gdy temperatury są wysokie, możemy postawić na dobrej jakości sandały robocze, które będą jednocześnie bezpieczne i przewiewne.

Zabezpieczenie wzroku i słuchu

Niektóre prace ogrodowe dość mocno nadwyrężają także nasz wzrok i słuch. Przykładem może być np. cięcie gałęzi, do którego używamy piły generującej spory hałas. Dodatkowo czynność ta wiąże się z ryzykiem powstawania opiłków, które mogą przez przypadek uszkodzić oczy. Bez względu na to, jak często wykonujemy tego typu prace, zawsze powinniśmy mieć na uwadze zasady BHP i zaopatrzyć się w odpowiednie okulary ochronne, a także słuchawki tłumiące dźwięki. Ich rozmiar i kształt powinny być dopasowane m.in. do kształtu naszej głowy, dzięki czemu nie będą nam spadać w trakcie pracy, a materiał, z którego są wykonane, powinien zapewniać komfort użytkowania. Tego typu odzież ochronna dostępna jest bez problemu nie tylko w specjalistycznych sklepach typu hurtownia BHP, ale również w OBI, w dodatku w szerokim asortymencie.

Ogrodnik z sekatorem ubrany w strój ochronny, obuwie ochronne, rękawice i okulary ochronne

Bezpieczeństwo i higiena pracy w ogrodzie - jakie zagrożenia na nas czyhają?

Czasem w trakcie prac w ogrodzie i wokół domu nie zdajemy sobie sprawy, na jakie zagrożenia jesteśmy narażeni. Przedstawiamy, z jakimi możliwymi wypadkami należy się liczyć w trakcie najpopularniejszych prac ogrodowych i jak się przed tego typu zdarzeniami uchronić.

Sadzenie, plewienie, kopanie - czyli prace ziemne

Z jakimi zagrożeniami wiąże się wykonywanie tych podstawowych prac w ogródku? To między innymi:

  • przerwanie ciągłości skóry przez zahaczenie o kamienie, korzenie czy ostre przedmioty znajdujące się w ziemi,
  • możliwość ugryzienia przez owady bytujące w ziemi,
  • narażenie na infekcje związane z różnego rodzaju patogenami (np. tężec, toksoplazmoza),
  • zatarcie gałki ocznej drobinkami ziemi i związane z tym ryzyko rozwinięcia się stanu zapalnego.

Co radzi BHP?

  • Zakładaj rękawice robocze.
  • Zadbaj o odpowiednie nakrycie głowy w słoneczne dni.
  • Myj ręce.

Cięcie roślin

Najczęściej występujące zagrożenia przy cięciu drzew, jak i mniejszych roślin, to:

  • skaleczenie skóry narzędziami,
  • uraz głowy w wyniku uderzenia przez spadające gałęzie,
  • uszkodzenie oka przez zanieczyszczenia powstałe w trakcie przycinania roślin.

Co radzi BHP?

  • Przycinając rośliny, zawsze miej założone okulary ochronne.
  • Sprawdź stan narzędzi przed rozpoczęciem prac.
  • Zakładaj rękawice ochronne.
  • Tnąc duże drzewa lub krzewy, rozważ odzież ochronną w postaci kasku.

Prace na wysokościach

Przy pracach na drabinie grozić nam może:

  • upadek z wysokości,
  • przewrócenie się drabiny,
  • pęknięcie szczebli.

Co radzi BHP?

  • Zadbaj o stabilne podłoże dla drabiny.
  • W drewnianych drabinach przed użyciem sprawdź stan stopni.
  • Zwróć uwagę, czy stopnie nie są śliskie.
  • Jeżeli masz możliwość - poproś drugą osobę o pomoc w zachowaniu stabilności drabiny.

Korzystanie z urządzeń elektrycznych i mechanicznych

W pracach ogrodowych i przydomowych często korzystamy z różnego rodzaju narzędzi mechanicznych czy elektrycznych. Z ich użytkowaniem wiąże się między innymi ryzyko:

  • urazu poprzez zahaczenie o narzędzia (zwłaszcza ich uszkodzone elementy),
  • stłuczenia w wyniku nadepnięcia na narzędzie,
  • porażenia prądem w przypadku źle zaizolowanych przewodów elektrycznych,
  • skaleczenia się, a nawet pocięcia ostrymi narzędziami.

Co radzi BHP?

  • Sprawdź stan narzędzi przed ich użyciem.
  • Zakładaj rękawice robocze i okulary ochronne.
  • Zawsze odkładaj narzędzia mechaniczne na odpowiednie miejsce.
  • Zabezpieczaj ostrza i inne ostre elementy narzędzi po ich użyciu.

Warto również zauważyć, że na większości elektronarzędzi i narzędzi mechanicznych znaleźć możemy różnego rodzaju znaki ostrzegawcze BHP, które podpowiadają nam, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę.

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT