Po pierwsze - przygotowania
Budowę kominka w ogrodzie zaczynamy od wyboru miejsca. To decyzja, która może zaważyć o tym, czy z nowej atrakcji będziemy zadowoleni czy wręcz przeciwnie. Jeśli kominek będzie spełniał również funkcję grilla, a to najpopularniejsze rozwiązanie, warto, aby w jego pobliżu znalazło się miejsce na stół, ławy, krzesła czy inne meble ogrodowe. Jeśli planujemy grillować często, lepiej zdecydować się na umiejscowienie kominka blisko tarasu lub wejścia do domu, aby noszenie naczyń czy sprzątanie nie było zbyt kłopotliwe. Jeżeli mamy taką możliwość, zlokalizujmy kominek w pewnym oddaleniu od posesji sąsiadów. Jeśli obawiamy się, że dym lub zapachy będą uciążliwe, wybudujmy go w otoczeniu zieleni.
O ile design kominka jest indywidualnym wyborem właściciela, o tyle materiały, z których będzie wykonany, muszą spełniać konkretne standardy. Dobrym wyborem, podobnie jak w przypadku budowy kominka w salonie, będą cegły szamotowe odporne na wysokie temperatury i różnice temperatur, co jest istotne zwłaszcza w zimie. Cegły użyte do budowy kominka powinny także posiadać dobrą odporność na zużycie cierne.
Nawet jeśli w czasie mrozów nie planujemy rozpalać w ogrodowym kominku, ujemne temperatury mogą nie pozostać bez wpływu na trwałość budowli, jeśli nie zastosujemy odpowiednich materiałów do łączenia cegieł. Do tego celu należy użyć zaprawy, która wytrzymuje działanie wysokich temperatur oraz jest odporna na działanie warunków atmosferycznych. Dobrym przykładem będzie tutaj Cement do Pieca Chlebowego VITCAS.
Oczywiście w przypadku kominka ważne są także walory estetyczne, dlatego firma VITCAS posiada w swojej ofercie kolorowe cegły szamotowe. Wnętrze paleniska możemy pozostawić wymurowane z cegieł bądź nałożyć na nie tynk ognioodporny, np. VITCAS FR, który jest odporny na działanie temperatury do 1400°C.
Po drugie - budowa
Ponieważ kominek ogrodowy zalicza się do tzw. małej architektury, nie potrzebujemy pozwolenia na jego budowę. Nie oznacza to jednak, że możemy dać się całkowicie ponieść fantazji - pewne reguły obowiązują. Przede wszystkim musimy pamiętać, aby kominek umieścić na podłożu odpornym na podmakanie, a także osadzić go na fundamencie, który będzie sięgał aż pod poziom zamarzania gruntu.
W kominku ogrodowym nie musimy oczywiście stosować wkładu, dzięki czemu jego budowa jest tańsza niż kominka domowego. Kolejną różnicą między kominkiem domowym i ogrodowym jest konstrukcja - w tym drugim komora spalania jest mniejsza, a za to przewód kominowy szerszy.
Między poprzecznym przekrojem przewodu kominowego, a pionowym przekrojem komory paleniska powinna zostać zachowana proporcja 1:1. Górna część tylnej ściany komory spalania powinna być nachylona w kierunku wnętrza. Tym, co na pierwszy rzut oka wyróżnia kominek ogrodowy, jest okazały komin. Powinien mieć on co najmniej 4 metry wysokości, a najlepiej, by był 10 razy wyższy od komory paleniska. Niezachowanie odpowiednich proporcji zwykle ma negatywne skutki - dym jest nieskutecznie odprowadzany, kominek dymi, a jego używanie zamiast być przyjemnością, jest wręcz niebezpieczne.
Po trzecie - użyteczność
Jeśli kominek w ogrodzie pełni funkcję grilla, wówczas musimy wyposażyć go w ruszt. Ale kominek może też służyć jako wędzarnia umieszczona między paleniskiem a kominem. Wówczas oprócz odpowiedniej konstrukcji wewnątrz (progi, kije wędzarnicze), trzeba pamiętać o zapewnieniu dostępu z zewnątrz w postaci metalowych drzwiczek na wysokość całej komory wędzarniczej. W kominku możemy także zamontować rożen.
Aby grillowanie było wygodne, palenisko musi być na odpowiedniej wysokości - zwykle jest to 60-70 cm. Niezależnie od tego, czy w kominku będziemy palić drewnem czy węglem drzewnym (w przeciwieństwie do kominka w domu - jest to możliwe), dobrze aby w pobliżu znalazło się zadaszone miejsce do przechowywania opału.
Budowa ogrodowego kominka, jeśli będziemy pamiętać o podstawowych zasadach i zastosujemy materiały dobrej jakości, nie jest niczym trudnym. Jeśli mamy wystarczająco dużo czasu i wierzymy w swoje umiejętności, możemy podjąć się tego zadania samodzielnie. Co prawda poświęcimy na to kilka weekendów, ale satysfakcja będzie ogromna. Kominek w ogrodzie, choć spełnia nieco inną funkcję niż ten domowy, również ma szansę stać się centrum rodzinnego życia.
źródło: VITCAS
Komentarze