Dlaczego warto mieć oczko wodne?

Przydomowy ogród stanowi miejsce relaksu i oazę spokoju. Istnieje wiele sposobów aby uczynić go wyjątkowym, niepowtarzalnym i pełnym tajemniczego uroku. Jednym z nich jest założenie ozdobnego stawu, otoczonego starannie dobraną roślinnością i zamieszkanego przez kolorowe ryby.

Dlaczego warto mieć oczko wodne?

Oczko wodne powoduje, że dzięki niemu ogród nabiera nowego charakteru. Woda kryje w sobie niezwykłą siłę przyciągania - szemrzący staw staje się miejscem magicznym.

Woda uspokaja i odpręża, pomaga wyciszyć się, nabrać dystansu do świata i odzyskać energię. Pielęgnacja stawu w naszym ogrodzie może stać się pasjonującym hobby.

Ogrody egipskie

Oczka wodne nie są wynalazkiem naszych czasów. Ozdobne stawy ogrodowe zakładano już w starożytnym Egipcie. W XIV w. przed naszą erą (ponad 3300 lat temu) królowa Hatszepsut z XVIII dynastii nakazała budowę nad brzegiem Nilu wielkiego kompleksu ogrodowo-świątynnego ku czci boga Amona. W skalnych tarasach wykuto głębokie fosy do których specjalnymi kanałami poprowadzono wodę z rzeki. Spływała ona w dół tworząc malownicze kaskady i rozlewając się do obszernych basenów. Brzegi tych ostatnich obsadzono ozdobnymi roślinami w tym kwitnącymi lotosami. Zbiorniki te zamieszkiwały ryby, zarówno wybrane okazy pochodzące z Nilu jak i specjalnie sprowadzone z dalekiego Puntu.

Zwyczaj zakładania stawów stopniowo upowszechnił się w Egipcie. Jego mieszkańcy najchętniej hodowali tilapie oraz - uważane przez nich za święte - osobliwe mruki z rodziny Mormyridae.{logo}

Fontanny starożytnych Rzymian

Umieszczali je w domowych sadzawkach i fontannach, które były obowiązkowym fragmentem wystroju atrium, czyli wewnętrznego domowego dziedzińca. Ryby zjadały lęgnące się w wodzie larwy komarów, dzięki czemu chroniły potomków Kwirytów przed nie licującymi z powagą Rzymianina śladami po ukąszeniach. Baseny z żywymi rybami budowano również w rzymskich sklepach rybnych. Jak widać to nie współczesne hipermarkety wpadły na ten pomysł. Niektóre z nich miały podobno nawet połączenia z Tybrem, skąd kanałami dostarczano świeżą wodę.

Ryby ozdobne w oczkach wodnych

Tradycja hodowli ryb ozdobnych w przydomowych sadzawkach rozwijała się na Dalekim Wschodzie przed co najmniej 2500 lat. Mieszkańcy Państwa Środka odkryli w swych wodach niewielką rybkę zwaną dzisiaj karasiem złocistym. Wśród jej przedstawicieli trafiały się osobniki o intrygującym żółtym, a nawet czerwonawym zabarwieniu. Umieścili je w ogrodowych sadzawkach i z zapałem oddali się ich hodowli, uzyskując wkrótce fantastycznie ubarwione okazy. Okazało się, że poprzez cierpliwą selekcję możliwe było modyfikowanie ich kształtów. Tak powstały pierwsze odmiany złotych rybek, znane i cenione jako ryby stawowe i akwariowe po dzień dzisiejszy. Wiele z nich - jak choćby ranchu, pyzatki oraz niebowidy - selekcjonowano specjalnie pod kątem stawów, aby były szczególnie atrakcyjne oglądane od góry.

Równolegle w Państwie środka udomowiono karpie. Opisy hodowli tych królewskich ryb można znaleźć w manuskryptach "Yang Yu Jing" pochodzących z V wieku p.n.e. Ozdobne ryby były wtedy często wręczane jako elegancki prezent - w ten sposób został obdarowany przez cesarza m.in. Konfucjusz z okazji narodzin jego najstarszego syna.

W sposób szczególny kultura zakładania stawów i hodowli ryb ozdobnych rozwinęła się w Japonii. W tamtejszej sztuce ogrodowej to właśnie woda i kamień stanowiły najstarsze i najbardziej tradycyjne elementy dekoracyjne. Z wykopalisk archeologicznych wynika, że już 200 lat przed naszą erą mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni hodowali w specjalnych basenach ryby w tym ozdobne karpie.

Już z 713 r. naszej ery pochodzą szczegółowe opisy karpi zamieszczone w japońskich starodrukach "Hitachi Fudoki". Mniej więcej w XIV w. Japończycy zauważyli wśród nich mutanty o atrakcyjnym, kolorowym ubarwieniu. Stopniowo odizolowano je i podjęto żmudną selekcję. W jej rezultacie powstały cenione dziś na całym świecie piękne karpie koi. To prawdziwe rybie precjoza - wyrośnięty, ładny, rasowy okaz potrafi kosztować ponad 10000 dolarów, zaś za najwyżej ocenione ryby trzeba zapłacić nawet 10 razy więcej!

Zakładanie ozdobnych stawów ogrodowych jest dziś niezwykle popularne na całym świecie. Poza Dalekim Wschodem (Chiny, Japonia, Korea), gdzie stanowi nieodłączny element tradycji i kultury, hobby to upowszechniło się zwłaszcza w krajach takich jak Wielka Brytania, USA, Izrael czy Australia. Również w Polsce z roku na rok przybywa ich pasjonatów.

10 powodów dla których warto założyć oczko wodne

  1. Unikalna ozdoba ogrodu - starannie zaprojektowane i założone oczko wodne urzeka swoim pięknem. Zmienia się wraz z porami roku i kwitnienia poszczególnych roślin. Połączenie wody, kamieni i ozdobnych roślin daje niepowtarzalny efekt.
  2. Poprawia mikroklimat otoczenia - parująca z oczka woda sprawia, że w  jego bezpośredniej bliskości powietrze  jest lepiej nawilżone. Odczuwamy to zwłaszcza w czasie letnich upałów. Dobroczynny wpływ oczka wodnego z pewnością docenią również osoby cierpiące na alergie oraz borykające się z innymi problemami oddechowymi.
  3. Wpływa dodatnio na wzrost roślin ogrodowych - oczko wodne, dzięki zgromadzonej w nim znacznej ilości wody wpływa pozytywnie na wzrost roślin rosnących w Twoim ogrodzie, nawilżając powietrze i glebę wokoło ułatwia im wegetację oraz nadaje zdrowy i efektowny wygląd.
  4. Ma dobroczynne działanie na psychikę człowieka - szemrząca cicho po kamieniach woda ma działanie uspokajające i wyciszające. Nad brzegiem oczka w pełni wypoczywamy i odzyskujemy równowagę, delektując się jej urokiem.
  5. Pozwala na kontakt z fascynującym, podwodnym światem - posiadanie oczka pozwala na zgłębienie fascynującego świata roślin oraz ryb i innych wodnych stworzeń. Unikalne okazy flory, rośliny wodne, podwodne, pływające, bagienne itd., wspaniałe karpie, karasie, jazie a może tajemnicze jesiotry nieodparcie absorbują naszą uwagę i zmuszają do zainteresowania się pięknem otaczającej nas przyrody.
  6. Rozwija kreatywność - dzięki obecnym możliwościom technicznym możemy tworzyć oczka wodne o praktycznie nieograniczonym kształcie i rozmiarze. Kaskady, sztuczne strumienie, spiętrzenia, zatoczki płycizny - wszystko to pobudza naszą kreatywność i wyzwala w nas pasję tworzenia.
  7. Stymuluje nas do aktywności fizycznej - zakładanie oczka wodnego, a także cykliczne prace pielęgnacyjne związane z opieką nad nim wpływają stymulująco na naszą aktywność fizyczną.
  8. Ulubione miejsce do spędzania czasu w ogrodzie - przekonasz się sam, że założony w ogrodzie staw już wkrótce stanie się ulubionym miejscem do wypoczynku całej Twojej rodziny i zapraszanych gości.
  9. Nie wymaga wiele pracy - prawidłowo założone i odpowiednio wyposażone oczko wodne wymaga stosunkowo niewielkich nakładów pracy. Codzienne obowiązki ograniczają się do karmienia ryb (co akurat większość osób uznaje za czynność bardzo przyjemną). Poza tym raz na kilka tygodni wystarczy podmienić niewielką część wody oraz na bieżąco uzupełniać jej odparowaną ilość.
  10. Rozwija odpowiedzialność i miłość do zwierząt - opieka nad oczkiem wodnym ma również wpływ edukacyjny, także na Twoje dzieci. Codzienne, drobne obowiązki takie jak karmienie ryb uczą systematyczności, odpowiedzialności i szacunku do zwierząt.

Zdjęcie: Aquael

Komentarze

04 Cze 2024, 18:31

Cześć. Mam pytanie. Chciałbym zrobić sobie jeszcze jeden lub zmodyfikować istniejący filtr do oczka, dodając filtr piaskowy. Zwykły, drobny piasek. Chciałbym go umieścić w prowizorycznym koszu, zrobionym z tkanego sita stalowego. Czy ktoś mi podpowie jakiej gramatury powinno być ...

24 Mar 2024, 12:03

16 godzin temu, Swierol napisał: A czy ktoś wie Wygląda na Rzęśl. 

23 Mar 2024, 20:00

A czy ktoś wie co to za roślinka?  

23 Mar 2024, 15:35

19 godzin temu, Swierol napisał: Masz filtr ciśnieniowy? Taki jak wcześniej pokazałem na fotce. 19 godzin temu, Swierol napisał: Czy prócz dendrobeny, białych robaków, pinek itp można w sklepach kupić jakiś żywy ewentualnie mrożony pokarm? Nie ...

22 Mar 2024, 19:12

Masz filtr ciśnieniowy? . U mnie 90% dwóch beczek to keramzyt, nakrętki i pompa działa cały czas. Złoże biologiczne z tego co wiem musi mieć ciągły przepływ.  Dołożyłem do filtra kolejne dwa woreczki torfu włóknistego, który naprawdę robi robotę. Woda jest idealnie przejrzysta. ...

04 Mar 2024, 15:06

Przed filtrem czy za, nie ma znaczenia. Przyjmuje się 2W na metr sześcienny, ja mam trochę mniej i też dobrze działa. Nie słyszałem o tym czasowym wyłączaniu, czy jest to konieczne więc myślę że nie jest. Ale osobiście bym takie rozwiązanie polecał, bo lampa jednak ...

03 Mar 2024, 19:39

Dnia 26.02.2024 o 20:36, demo napisał: Dopiero jak się zrobi ciepło będziesz mógł w pełni ocenić czy nie będzie potrzebna lampa UV. Cześć, Wodzie narazie nic groźnego nie dolega, dołożyłem kilka dni temu do filtra wkład z torfu włóknistego. Mimo ...

27 Lut 2024, 06:35

10 godzin temu, demo napisał: Dopiero jak się zrobi ciepło będziesz mógł w pełni ocenić czy nie będzie potrzebna lampa UV. Raczej się na nią nie zdecyduje bo nie mam gdzie jej wstawić a druga sprawa to lampa UV nie jest remedium na wszelakie dolegliwości ...

26 Lut 2024, 19:36

Dopiero jak się zrobi ciepło będziesz mógł w pełni ocenić czy nie będzie potrzebna lampa UV.

26 Lut 2024, 19:19

Po dłuższej przerwie i po przebojach ze sklepem internetowym w końcu zmontowałem pompę na gotowo i działa na ostatecznym zestawie. Wąż 25mm, dwie beczki 250 i 120L z mediami filtracyjnymi działające w układzie grawitacyjnym, pompa 3500L/h 14W. Zestaw działa od jakiś trzech ...

17 Lut 2024, 11:07

Całość już poskładana +/- poskładana. Narazie jest jeszcze partyzantka ale to wszystko przez sklep, który zamiast wyślą wąż 25mm wysłał 20mm. Pompę podłączyłem jak wcześniej wężem 32mm, który teoretycznie podawał za dużo wody ale wystarczyło na pompie sam sasys oganiczy ...

10 Lut 2024, 16:33

Dolna ujście wody jest tak "obudowane" aby go nic nie blokowało. Filtry spowalniają przepływ ale do pewnego momentu, później woda przepływa w tym samym tempie.  Filtry już gotowe, tylko trzeba je włożyć.

10 Lut 2024, 13:59

4 godziny temu, Swierol napisał: Dolne odejście trójnika schodzi na sam dół beczki. Jeszcze nie ma wkładów filtracyjnych ale to dopiero jak ogarne idealny przepływ wody.  Bez filtrów chyba nie ogarniesz, bo pamiętaj ze filtry blokoją wydajność. Więc ...

10 Lut 2024, 09:04

Tak mniej więcej wygląda ta skomplikowana instalacją w jednej beczce. Dolne odejście trójnika schodzi na sam dół beczki. Jeszcze nie ma wkładów filtracyjnych ale to dopiero jak ogarne idealny przepływ wody.    Biorąc pod uwagę że przepływ będzie dość wartki będę ...

08 Lut 2024, 10:30

17 godzin temu, Swierol napisał: . Ten zawór, który mi wysłałeś jest bardzo fajny ale nie wiem czy będzie pasował na tą moją rurę. Tak przykładowo tylko pokazałem, są różnych rozmiarów i do niego jeszcze wloty potrzebne. Trzeba poszukać w sieci, ...

07 Lut 2024, 16:54

...

07 Lut 2024, 15:50

1 godzinę temu, Swierol napisał: Zmniejszając przekrój węża pompa-filtr na 25mm?  Tak też albo wstaw zawór którym płynnie będziesz regulował wydajność. Takie coś, w każdym markecie do nabycia: A ilość wypływającej wody Ciebie zadowala ...

07 Lut 2024, 15:15

I ja się martwiłem a wydajność pompy.....  W beczce mam rurki o grubości 50mm (kanalizacyjne) Pompa tak podaje, że rurka nie nadąża odprowadzać wody przefiltrowane na zewnątrz filtra i woda zaczyna lecieć przelewem. Rura między pompą a filtrem ma 32mm. W jaki sposób można ...

03 Lut 2024, 09:59

Wcześniej czy później to drewno w wodzie zepsuje się i zapaskudzi wodę... Najlepiej chyba rokuje dąb - nie wiem czy wszystkie rodzaje dębu, ale mówi się o "czarnym dębie", nawet wieleset lat leżącym w wodzie i nawet zyskującym na wytrzymałości... Może znajdź parę konarów, ...

03 Lut 2024, 08:31

Zacząłem robić wszystko na jesień dlatego wygląd tak jak wygląda. Dlaczego drewno? Zostało mi go najwięcej po budowie a w założeniu mialo byc w miarę budżetowo. Kamyczki, owszem piękne ale teraz nawet gospodarze wybierający kamienie polne chcą za nie więcej niż składy za ...

03 Lut 2024, 08:15

Dnia 26.01.2024 o 19:48, Swierol napisał: Oczko wreszcie odmarzło OCZKO... Na ten temat wszedłem przypadkiem, z zainteresowaniem podczytuję, aż tu nagle... widzę zdjęcie Twojego "oczka"... patrzę i widzę... ... basenik...     Od początku ...

02 Lut 2024, 21:14

Wczoraj z teściem zrobiłem maly plotek w około zeby moje dziecię z rozpędu nie wpadło. Zwykle laty 4x5, pomalowane olejem, słupki pionowe potraktowałem lepikiem w częście wbitej w ziemię. Wyszło uważam dość ładnie i nawet sztywno. Na drugim zdjęciu wlewka, która wyciąłem ...

31 Sty 2024, 14:33

5 minut temu, Swierol napisał: Jak rozumiem masz filtr ciśnieniowy Tak, takie cosio: 10 minut temu, Swierol napisał: od pompy do beczki będzie miał koło 5-6mb.  Długość przewodu nie ma tak wielkiego znaczenia jak wysokość ...

31 Sty 2024, 14:17

Jak rozumiem masz filtr ciśnieniowy, z którego woda jeszcze dalej idzie na kaskadę. U mnie pompa ma za zadanie podnieść wodę na powiedzmy metr od lustra wody a później wszystko się dzieje grawitacyjnie. Waż od pompy do beczki będzie miał koło 5-6mb.  Kupiłem ten model bo myśle, ...

31 Sty 2024, 10:43

3 godziny temu, Swierol napisał: Wydaje mi się to trochę dziwne. Dlaczego dziwne? Oni liczą maksymalną wydajność chyba przy swobodnym przepływie i poziomie zero. Każdy opór, czyli wysokość nad lustro wody czy filtry, powodują że wydajność dość ...

31 Sty 2024, 07:03

Dokładnie tak. Przed zakupem rozmawiałem z jednym sprzedawca i zaznaczył, ze wysokość podnoszenia liczymy dopiero od lustra wody górę czyli w moim przypadku byłoby to ok 1mb. Wydaje mi się to trochę dziwne.

30 Sty 2024, 20:48

1 godzinę temu, Swierol napisał: Kupiłem do filtra pompę aqua nowa 3500l/h. Taką?

30 Sty 2024, 19:13

Kupiłem do filtra pompę aqua nowa 3500l/h. I teraz zastanawia mnie jedna rzecz. Na stronie producenta znalazłem wykres, który sugeruje, ze przy głębokości 1,8m (liczone od lustra wody) pompa będzie miała wydajność koło 400l/h. Realnie między pompą a wejście do filtra będzie ...

26 Sty 2024, 18:48

Oczko wreszcie odmarzło, narazie w połowie ale póki co (odpukać) żadnych nowych nieboszczyków. Widziałem jednego żywotnego okonika, płocie stoją w swoim ulubionym miejscu. Kto wie, może się lubią i będzie coś z tego?  W poniedziałek jadę na ferie, postaram się zrobić parę ...

14 Sty 2024, 19:35

Komentarz dodany przez tinca tinca: Tylko do działania napowietrzacza zużywasz drogocenny prąd a napowietrzacz wykonany z trzciny masz za darmo :) Co do napowietrzania wody z filtra to oczywiście, wylewająca się woda z filtra będzie się napowietrzała ale nie w takim stopniu jak przy ...

14 Sty 2024, 11:08

W tej chwili woda w przeremblu już nie zamarza bo cały czas działa napowietrzacz, nawet przez noc z temperaturą -17 nie zamarzło. Z tym wodospadem czy korytem to jeszcze pomyślę co zrobić ponieważ: - od brzegów oczka do wewnątrz płaskie dno ma szerokość może 50cm później ...

13 Sty 2024, 19:31

Komentarz dodany przez tinca tinca: Skoro jak piszesz różnica jest 30 cm to możesz zrobić aby ona była większa a wodospad/kaskada dłuższa. Koryto nie pomoże wodzie się napowietrzyć w takim stopniu jak kaskada. Co do napowietrzenia wody w mrozy to zrób sobie z dwa snopki z trzciny ...

12 Sty 2024, 19:28

Biorąc pod uwagę że wylewka będzie z niskiej beczki to na sam wodospad zostaję max 30cm wysokości. Myślę żeby zrobić cos na zasadzie dlugiego koryta z malym spadkiem. W takim wypadku moje belki raczej odpadają bo nie uda się z nich zrobic czegoś w miarę szczelnego.  Jak ...

12 Sty 2024, 15:46

Komentarz dodany przez tinca tinca: Dodam jeszcze bo wcześniej zapomniałem że wkopanie beczek częściowo w grunt i obłożenie ich atrapą wykonaną ze styropianu zapobiegnie przemarzaniu a latem pozwoli schłodzić przepływająca wodę z oczka przez filtr. Chłodniejsza woda lepiej się ...

11 Sty 2024, 20:48

Beczki mam dwie na szczęście czarne, 250 i 120L. Myślę nad zakopaniem tej większej do poziomu mniejszej.    Jeśli chodzi o wodospad. W związku z tym, że filtr nie jest ciśnieniowy muszę wziąć pod uwagę różnicę wysokości między wylotem z mniejszej beczki a lustrem ...

11 Sty 2024, 16:59

48 minut temu, Zdaniem Czytelnika napisał: a od wylotu z filtra ułóż z prawdziwego kamienia kaskadę/wodospad aby woda przefiltrowana się naturalnie natleniała. Słuszna uwaga, natlenianie jest bardzo ważne.

11 Sty 2024, 16:10

Komentarz dodany przez tinca tinca: @Swierol, pytasz jak zakamuflować filtr z beczek, to zależy jakie duże i ile tych beczek. Dobrym sposobem i chyba najbardziej rozsądnym byłoby je zakopać w ziemi do połowy ich wysokości a wystająca część obłożyć styropianem. styropian musiałby ...

11 Sty 2024, 09:29

Na chwilę obecną jest koło 70-80 rybek nie większych niż 8-9cm, kilka płoci po kilkanaście cm. Na tą pojemność to chyba nie wiele. Już zasadziłem kilka tataraków (lub pałek) z pobliskiego stawu, na wiosnę planuje zakupy większych ilości. Oczko kopałem na jesień więc nie ...

10 Sty 2024, 21:17

13 minut temu, Swierol napisał: Lampy UV nie będę kupował, Przy dużej ilości ryb i małej ilości roślinności wodnej, trudno Ci będzie utrzymać ryby w dobrej kondycji zdrowotnej. Ja mam oczko 10m3 i niby dośc dużo roślinek, jednak z nastaniem wiosny ...

10 Sty 2024, 20:49

21 minut temu, Zdaniem Czytelnika napisał: Komentarz dodany przez Defron: Nie jestem przeciwnikiem zwierząt, tłumaczę tylko pewne mechanizmy, ale jestem przeciwnikiem Swierolów, udających Wikipedię. Atakujących na OŚLEp. Więc z łaski swojej przestań się ...

10 Sty 2024, 20:47

Komentarz dodany przez tinca tinca: @Swierol - Nadmanganian potasu rozkłada się a raczej powinien po tygodniu, dwóch przy dobrze filtrowanej/napowietrzanej wodzie, ale kiedy teraz dałeś kredę to może to się "gryź" ze sobą. Można też stosować lampę uv ale też nie można jej stosować ...

10 Sty 2024, 20:18

2 minuty temu, Zdaniem Czytelnika napisał:  Nadmanganianem potasu leczyło się kiedyś ospę i pleśniawkę u ryb akwariowych i był to lek który się sprawdzał i sprawdza się dalej. Do oczka należałoby dać o wiele większa porcję, nie zaszkodzi to rybom. Dawkowanie ...

10 Sty 2024, 20:11

Komentarz dodany przez tinca tinca: Kolego @Defron, problem jakiego poruszasz jest marginalny lub wręcz mało istotny. Dlaczego? ano dlatego że we wszelakich zbiornikach zamkniętych jak stawy, stawki, sadzawki problem taki nie występuje pomimo większego natężenia wszelakiego ptactwa ...

10 Sty 2024, 18:57

  14 godzin temu, Zdaniem Czytelnika napisał: Komentarz dodany przez Defron: Swierol tłumaczę, jak nie bezpośrednio przez deszcz to pośrednio, przenoszone są zwykle przez nas na brudnych dłoniach i podeszwach butów, a przez psy i koty na opuszkach palców. Nie ...

10 Sty 2024, 18:09

Komentarz dodany przez Defron: Swierol tłumaczę, jak nie bezpośrednio przez deszcz to pośrednio, przenoszone są zwykle przez nas na brudnych dłoniach i podeszwach butów, a przez psy i koty na opuszkach palców.

10 Sty 2024, 17:47

Musialem wczoraj odkuć małe przerembel bo mi wężyki od napowerrzacza pozamarzały ale akcja ratunkowa się udała. Przy okazji wlałem rozcieńczone z wodą 10g nadmanganianu potasu leczniczo-profilaktycznie bo to naprawdę mała dawka jak na moja pojemność wody. Idzie odwilż, lód ...

10 Sty 2024, 16:36

Komentarz dodany przez tinca tinca: Oczko to maja pasja i hobby wiec z radością zabrałem tu głos ale temat jest czy warto posiadać oczko czyli zalety a nie negować i wymyślać na poczekaniu mniej lub bardziej bzdury na niekorzyść posiadania oczka. zrozumiałbym jeszcze te argumenty ...

09 Sty 2024, 23:43

1 godzinę temu, daggulka napisał:   No ale wyobraź sobie taką sytuację. Jest to możliwe? Nie jest to możliwe bo nikt nie robili oczka (na foli) w taki sposób aby woda spływała do oczka, nie realne. O czy. my w ogóle rozmawiamy? Trzymacie tu takiego ...

09 Sty 2024, 22:09

6 minut temu, Swierol napisał: Nie traktuje tego jako atak tylko w idiotyczny sposób próbujesz tłumaczyć czyjeś absurdalne pomysły.   No ale wyobraź sobie taką sytuację. Jest to możliwe?

09 Sty 2024, 22:02

2 minuty temu, daggulka napisał:   Nie wiem. Na przykład pies wypnie się 15 cm od oczka, a deszcz spłucze od góry, po ziemi, odchody do oczka? Nie musi spłukać całej twórczości, wystarczy rozrzedzona ... hmmm .... noooo ... kupa? Nie każdy wykonuje ...

09 Sty 2024, 21:58

1 godzinę temu, Swierol napisał: Poza tym wytłumacz mi jakim cudem te odchody miały by się dostać do wody skoro jest to oczko wyłożone folią?   Nie wiem. Na przykład pies wypnie się 15 cm od oczka, a deszcz spłucze od góry, po ziemi, odchody do oczka? ...

09 Sty 2024, 20:40

21 godzin temu, Zdaniem Czytelnika napisał: Komentarz dodany przez Defron: Rozwodniony kał przez opady deszczu spływa do oczka czy stawu, albo innego zbiornika wody. W kale psów występują pasożyty, które zachowują żywotność i zdolność do zarażenia w sprzyjających ...

09 Sty 2024, 07:27

Komentarz dodany przez tinca tinca: @Defron, aby tak się stało jak tu piszesz to musiała by być powódź a wokół oczka hasała by cała horda psów, a i tak to jest znikomy procent zagrożenia bo za małe stężenie. Jednak jak widzę lubi to, żenujące.

08 Sty 2024, 22:42

Komentarz dodany przez Defron: Rozwodniony kał przez opady deszczu spływa do oczka czy stawu, albo innego zbiornika wody. W kale psów występują pasożyty, które zachowują żywotność i zdolność do zarażenia w sprzyjających warunkach nawet do kilku lat, występują także inne ...

08 Sty 2024, 21:01

10 godzin temu, Zdaniem Czytelnika napisał:  , ale co tu dyskutować z kimś kto wychodzi z założenia nie znam się ale napiszę,byle co   Więc czemu piszesz byle co, napisz konkretnie, że w temacie chodzi o oczka z ławicą orfy złotej, barwnej odmiana jazia. ...

08 Sty 2024, 20:31

Komentarz dodany przez tinca tinca: Pisząc do @retrofod-a że nie ma pojęcia o czy pisze, rzecz dotyczyła wylęgarni komarów miałem dosłownie na myśli to o czym ostatnio wspomniał @demo i @Swierol, ale co tu dyskutować z kimś kto wychodzi z założenia nie znam się ale napiszę,byle ...

08 Sty 2024, 19:33

11 minut temu, demo napisał: Rozmawiamy o oczku z rybami, więc palnąłeś bzdurę. Zarybione oczko wodne jest wręcz miejscem odławiającym z okolicy komary.  A już mistrzem w tym jest orfa złota, barwna odmiana jazia. Te skubańce potrafią ...

08 Sty 2024, 19:15

14 minut temu, retrofood napisał: No bo napisałem prawdę. Rozmawiamy o oczku z rybami, więc palnąłeś bzdurę. Zarybione oczko wodne jest wręcz miejscem odławiającym z okolicy komary.  A już mistrzem w tym jest orfa złota, barwna odmiana jazia. Te ...

07 Sty 2024, 18:01

To ostatni wyłowiony zwłok.

06 Sty 2024, 22:18

Komentarz dodany przez Defron: Najgorsze są odchody psa w oczku.

06 Sty 2024, 14:42

W zeszłym roku w oczku u kuzyn zachorowały i padły tylko karasie a miał plocie, wzdręgi, krąpie, szczupaka.  Zastosowałem jakieś środki zapobiegawcze, mam kolejne jeśli sytuacja będzie się pogarszać.

06 Sty 2024, 10:52

Komentarz dodany przez tinca tinca: Pleśniawka jest choroba zakaźną więc jak już pisałem wcześniej, dziwne że ona zaatakowała tylko okonie a pozostałe ryby nie. Pleśniawka jest wyleczalna ale jak już powoduje śnięcie ryb to jest zaawansowane stadium więc i inne ryby powinny się nią zarazić.

05 Sty 2024, 20:43

Oglądając innych wlasciceli oczek widzę że z powodzeniem utrzymują okonie więc nie uważam żeby w tym tkwił problem. Już kilka razy obserwowałem wieczorem przy mocnym świetle osobniki które wychodziły na płytka woda. Miały przy górnej płetwie zgrubienie podobne do waty, ...

05 Sty 2024, 19:58

Komentarz dodany przez tinca tinca: Ichtiologiem nie jestem, skoro okonie mają pleśniawkę a pozostałe ryby jej nie mają to jest dziwne. Wg mnie problemu należy szukać gdzie indziej. Zrób odłów kilku żywych ryb i sprawdź czy maja pleśniawkę, o ile ona występuje to powinny ryby ...

05 Sty 2024, 16:41

Skoro masz wędkarską wiedzę to wiesz , że w zbiornikach płytkich (a takim jest oczko wodne) szanse na przeżycie mają gatunki z małym zapotrzebowaniem tlenowym. Okoń , pstrąg, wiele innych - nie spełniają kryterium.   Ba. Latem potrzebują również wiele. Wiele więcej ...

05 Sty 2024, 16:35

Mam pompkę z dwoma kamieniami, wystarczyło aby w ostatnie mrozy 25% powierzchni wody było wolne od lodu. Karasie napewno zawitają ale dopiero na wiosne. Karp - jaki bądź odpada bo to jedna z najbardziej zanieczyszczających ryb oczka wodne a poza tym nie podobają mi się, nie lubię. ...

05 Sty 2024, 16:24

Stary wędkarz jestem. Nie starszy ale stary. Ryby do oczka to tylko takie, które mają małe zapotrzebowanie na tlen. O zimę chodzi. Karasie, jakieś karpiki japońskie. Te przetrwają. Inne mają małe szanse. Chyba że chce się pierdzielić z natlenianiem wody. Będzie uciążliwe

05 Sty 2024, 15:45

Komentarz dodany przez tinca tinca: Jak już pisałem, okoń ma duże zapotrzebowanie na tlen a oczko masz zapewne świeże w którym jeszcze nie nastąpiły odpowiednie procesy życiowe. Teraz, w tym początkowym okresie funkcjonowania oczka uważam że nie ma sensu dawać kredy natomiast ...

05 Sty 2024, 13:41

Napowietrzacz działa cały czas. Zastanawia mnie tylko dlaczego okonie? Płocie również mam i one mają się chyba dobrze bo narazie żadna  nie "wypłynęła". Mam stawy, rzekę obok więc na wiosnę będą przesiedlenia:)

04 Sty 2024, 19:51

Komentarz dodany przez tinca tinca: Do fachowca @retrofood, pozwoliłem sobie na lekturę ostatnich twoich postów i naprawdę jesteś fachowcem od wszystkiego i od niczego wiec nie ma sensu dyskutować z kimś kto nie ma nawet mglistego pojęcia o temacie. @Swierol, kredę raczej daje się ...

04 Sty 2024, 18:34

  Dnia 4.01.2024 o 17:04, Zdaniem Czytelnika napisał: Komentarz dodany przez tinca tinca: @Swierol , moje zdanie jest takie jak robić oczko to aby ono było jak najbardziej naturalne a nie jak niektórzy robią z niego cyrk np z różowymi kamykami. Na glony jest chemia ...

04 Sty 2024, 16:20

13 minut temu, Zdaniem Czytelnika napisał:  @retrofood, widzę że mało wiesz albo wcale ale cóż pisać brednie tu nikomu nikt nie zabronił  . O mojej wiedzy możesz myśleć co tylko zechcesz, to nie jest zabronione. a nawet pisać, bo sam wspomniałeś iż ...

04 Sty 2024, 16:04

Komentarz dodany przez tinca tinca: @Swierol , moje zdanie jest takie jak robić oczko to aby ono było jak najbardziej naturalne a nie jak niektórzy robią z niego cyrk np z różowymi kamykami. Na glony jest chemia np firmy Tropical albo zapewnić dobrą cyrkulację wody. @retrofood, widzę ...

04 Sty 2024, 10:43

Jak ktoś lubi komary i żyć bez nich nie może, to oczko jest idealne do pielęgnowania tego hobby.

04 Sty 2024, 08:11

16 godzin temu, Zdaniem Czytelnika napisał: Komentarz dodany przez tinca tinca: Oczko wodne faktycznie można wykonać za "małe" pieniądze własnymi rekami ale utrzymanie jego to już dość pracochłonne, czasochłonne i czy oczko jest wykonane za dużo kasy czy za niewielką ...

03 Sty 2024, 15:41

Komentarz dodany przez tinca tinca: Oczko wodne faktycznie można wykonać za "małe" pieniądze własnymi rekami ale utrzymanie jego to już dość pracochłonne, czasochłonne i czy oczko jest wykonane za dużo kasy czy za niewielką ilość prac jest przy jednym i drugim tyle samo. Można ...

07 Lis 2023, 19:31

W zależności od technologii na oczko możemy wydać majątek jak i dość rozsądne pieniądze. Jestem na etapie budowy takiegoż.   

06 Lis 2023, 21:34

9 godzin temu, Norman33 napisał: przez wieki ludzie cieszyli się obecnością wody w swoich ogrodach Ale wtedy również świadczyło to o statusie majątkowym właścicieli takiego ogrodu...

06 Lis 2023, 12:27

Ten artykuł o oczkach wodnych naprawdę mnie zainteresował, chociaż nigdy nie myślałem o zamontowaniu go w swoim ogrodzie. Nie wiedziałem, że historia tych ozdobnych stawów sięga aż starożytnego Egiptu i starożytnego Rzymu. Fascynujące, jak przez wieki ludzie cieszyli się obecnością ...

04 Lis 2023, 10:04

Komentarz dodany przez Karolinka: Oczko wodne , oczywiście wrażanie estetyczne mile , ale pracy tez nie brakuje.

04 Lis 2023, 10:04

Przydomowy ogród stanowi miejsce relaksu i oazę spokoju. Istnieje wiele sposobów aby uczynić go wyjątkowym, niepowtarzalnym i pełnym tajemniczego uroku. Jednym z nich jest założenie ozdobnego stawu, otoczonego starannie dobraną roślinnością i zamieszkanego przez kolorowe ryby. Pełna ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT