Budowa drewnianego domu dla zwierząt krok po kroku

Chcąc wesprzeć lokalną przyrodę możemy zdecydować się zbudowanie domku dla występującej w pobliżu fauny. Ważne jest, aby zwierzęta miały kontakt jedynie z naturalnymi materiałami oraz ekologicznymi środkami chemicznymi.

Budowa drewnianego domu dla zwierząt krok po kroku

Powszechne jest stawianie karmników oraz budek dla ptaków – wróble czy sikory chętnie korzystają z budowanych przez ludzi udogodnień. A gdyby tak wesprzeć inne pożyteczne stworzenie np. jeża? Jeże zapadają w sen zimowy i potrzebują komfortowych warunków, aby przetrwać do wiosny. Gdy zrobi się cieplej, jeż z pewnością odwdzięczy się za gościnę zwalczając ogrodowe szkodniki.

Podstawowe zasady budowania domku dla jeża

Podstawową zasadą budowania domku dla jeży jest wykonanie go jedynie z naturalnych materiałów, bowiem są na ten aspekt wyczulone.

Wymiary także muszą być odpowiednie – podstawa powinna mieć przynajmniej 50x50 centymetrów. Należy wybudować także przedsionek, który będzie pełnił funkcję wiatrołapu oraz bariery dla drapieżników. 

Do wykończenia domku zaleca się użycie dwóch preparatów. Pierwszym jest impregnat gruntujący, a drugim olej do drewna.

Wszystkie sugerowane wymiary domku dla jeża znajdują się w poniższym materiale filmowym.

 

Budowa domku dla jeża na materiale filmowym

 

Jak zbudować domek dla jeża?

Dom buduje się od podstaw. Dlatego też do deski stanowiącej podstawę należy przybić dwie listwy. Dzięki temu domek nie będzie stał bezpośrednio na podłożu, co pozytywnie wpłynie na jego trwałość oraz ograniczy zawilgotnienie.

Montowanie podstawy domku dla jeży

Do wykonania ścian niezbędna będzie wyrzynarka. Po zaznaczeniu odpowiednich długości wycinamy cztery ściany domku. Następnie przy pomocy ścisku ustawiamy wszystko „na sucho”, nawiercamy otwory i skręcamy odpowiednimi wkrętami, aby cała konstrukcja była stabilna.

Przygotowanie ścian domku z użyciem ścisku 

Mając gotowe fundamenty oraz ścianę czas zabrać się za korytarz. Za przegrodę posłuży deska wydzielająca przedsionek o szerokości 10 centymetrów. W desce należy wyciąć niewielkie zagłębienie dla umiejscowienia tam podpory dachu.

Ustalanie szerokości przegrody w domku dla jeża

Etap ostatni – zdejmowany dach z płyty pilśniowej. Można co prawda przybić go na stałe, ale znacznie utrudni to czyszczenie wnętrza i przygotowanie domku na następną zimę.

Proces budowy składa się z trzech kroków:

  • Nawiercenia trzech otworów na podporze dachu
  • Przyłożeniu płyty i wygięciu jej do krawędzi dachu
  • Zaznaczeniu linii cięcia.

Gotowe! Płyta pilśniowa została docięta na wymiar. Teraz pozostało jedynie przybić ją gwoździami do konstrukcji oraz wyłożyć klepkami.

Montaż klepek na dachu domku

Czym pomalować domek dla jeża?

Wnętrze domku powinno zostać w stanie niezmienionym, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zewnętrzną część zabezpieczyć przed warunkami atmosferycznymi oraz owadami.

Warto wykorzystać dwa preparaty:

Pomalowany domek dla jeży z użyciem Oleju do drewna Vidaron oraz Gruntującego impregnatu do drewna Vidaron

 

źródło i zdjęcia: Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka SA

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE