Łączniki Schöck dla izolacji termicznej domów pasywnych

Przygotowując się do budowy domu coraz częściej szuka się rozwiązań, które są nowoczesne i funkcjonalne i odpowiadają na współczesne kwestie ekologii i energooszczędności. Odpowiedzią na te zapotrzebowania jest budownictwo pasywne, minimalizujące zużycie energii i zapewniające ponadczasowy design. O tym, co charakteryzuje ten rodzaj budownictwa, opowie Maciej Kowalczyk, ekspert firmy Schöck.

Łączniki Schöck dla izolacji termicznej domów pasywnych

Wykorzystywanie energii z promieniowania słonecznego jeszcze do niedawna kojarzyło się z wizjami rodem z filmów science-fiction. Obecnie, dzięki dostępowi do wysokiej jakości materiałów budowlanych i innowacyjnym projektom architektów, domy mogą sprostać nawet najbardziej wymagającym parametrom izolacyjnym.

- Koncepcja budownictwa pasywnego głównie opiera się na zminimalizowaniu zużycia energii w trakcie eksploatacji budynku. Oznacza to, że każdy element konstrukcji naszego domu, powinien przyczyniać się do zmniejszenia kosztów ogrzewania - mówi Maciej Kowalczyk, ekspert Schöck

- Ciepło promieni słonecznych może dostawać się do naszego wnętrza, ale podczas mroźnych zim i chłodnych jesieni - już go nie opuszczać. Wysokie parametry izolacyjne powinny stać się dla nas wyznacznikiem, już na etapie projektowania - dodaje.

Budynek pasywny pobiera energię z zewnątrz oraz z wewnątrz - z działających sprzętów domowych i samych mieszkańców, którzy są jej źródłem. Prostokątny kształt budynku oraz jedno- lub dwuspadowy dach minimalizują straty energii.

Pozwala to zmniejszyć koszty związane z utrzymaniem domu, ale nawet najmniejszy błąd konstrukcyjny może mieć wpływ na zakłócenie gospodarki cieplnej.

Industrialny design i prosta forma

Głównym celem architektów, podczas projektowania budynków pasywnych, jest stworzenie domu o nowoczesnej estetyce. Są to proste formy bez wystających gzymsów, zwarta konstrukcja i nieskomplikowana bryła. Kształt jest minimalistyczny, nie ma łuków ani kolumn.

- Kluczowe dla izolacyjności w domach pasywnych jest efektywne wykorzystanie przestrzeni, która przekłada się nie tylko na utrzymanie optymalnej temperatury, ale także na poprawę akustyki - mówi Maciej Kowalczyk, ekspert firmy Schöck.

- Technologie stosowane podczas projektowania tego rodzaju budynków, powinny nie tylko kontrolować przepływ energii, ale i chronić nas przed hałasem dobiegającym z zewnątrz.

Charakterystyczne, duże przeszklenia w domach pasywnych zapewniają optymalne nasłonecznienie pomieszczeń i ciszę, która gwarantuje dobre samopoczucie.

Niższe rachunki i wygoda domowników

Najważniejszą zaletą domów pasywnych jest ich realny wpływ na otoczenie. Budynki te mają o wiele mniejszy wpływ na zanieczyszczenie środowiska. Obok kwestii ekologicznych ważna jest też kwestia wydatków, ponieważ każdemu zależy na tym, aby płacić niższe rachunki. Przy budowie domu warto wziąć więc pod uwagę domy pasywne, które poza nowoczesnym wyglądem i funkcjonalnością, pomagają dbać o środowisko.

Innowacyjne rozwiązania w nowoczesnym budownictwie

- Budynek pasywny musi mieć odpowiednie parametry oraz minimalizować zużycie energii, a ponieważ pobiera ją nie tylko z zewnątrz – powinniśmy zastanowić się nad rozwiązaniami, które będą wspierać izolacyjność naszego domu - mówi Maciej Kowalczyk.

- Na stronie naszej firmy mogą Państwo znaleźć informacje o nagradzanych, innowacyjnych produktach, które wspomagają konstrukcje bez mostków cieplnych.

Rozwiązaniami w nowo budowanych domach pasywnych są łączniki Schöck Isokorb z serii XT (np. QXT, AXT), a także Isokorb R dla renowacji.

Łączniki Isokorb R firmy Schöck zapewniają ciągłość termiczną i zmniejszają grubość wykończonej płyty balkonowej, dzięki czemu nie trzeba jej dodatkowo ocieplać. Nośny element izolacji umożliwia osiągnięcie prawie taki sam standard izolacji termicznej i taki sam poziom ochrony przed zniszczeniem budynku, jak w nowych budynkach.

Łącznik Isokorb R

Technologię Schöck Isokorb® wykorzystuje się przy renowacji istniejących budynków z balkonami oraz przy przeprojektowaniu balkonów do istniejących konstrukcji. W obu przypadkach Schöck Isokorb® R oferuje optymalne rozwiązanie - nawet w domu pasywnym.

Schöck Isokorb AXT skutecznie wpływa na termoizolację przy balustradach i attykach. Ten łącznik jest również efektywnym energetycznie i ekonomiczne rozwiązaniem, zapewniającym projektowanie bez ograniczeń. Dzięki nim nie trzeba dodatkowego uszczelniania i uniknie się mostków cieplnych w całej konstrukcji.

Isokorb typu AXT oraz Schöck Isokorb QXT

Isokorb typu AXT oraz Schöck Isokorb QXT Natomiast typ QXT zapewnia spełnienie jednej z pięciu podstawowych zasad budowania domu pasywnego w zakresie przyłączenia balkonów - brak mostków cieplnych. Rozwiązaniem najnowszej generacji jest seria łączników Schöck Isokorb XT stanowiących optymalną izolację akustyczną i cieplną dla budynków.

Dzięki grubości 120 mm i zoptymalizowanemu łożysku oporowemu HTE Compact® izolacja termiczna została poprawiona o 30% w porównaniu do standardowego Schöck Isokorb® o grubości 80 mm.

Dzięki temu, po raz pierwszy w domach pasywnych, można wykonać wystające balkony bez obawy o parametry energooszczędności.

W budownictwie pasywnym, gdzie kluczem do sukcesu jest zminimalizowanie strat ciepła, wybór technologii i elementów konstrukcyjnych jest najważniejszą decyzją, która musi być podjęta już na etapie projektowania domu.

Źródło i zdjęcia: Schöck

 

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT