Mostki cieplne na balkonie? Jak je skutecznie wyeliminować?

Podczas remontu budynku balkony często są pomijane, mimo że to właśnie one mogą stać się źródłem problemów, takich jak mostki cieplne i straty energii. Jak temu zapobiec? Eksperci z firmy Schöck doradzą, jak przeprowadzić kompleksową renowację balkonu.

Mostki cieplne na balkonie? Jak je skutecznie wyeliminować?

Renowacje budynków najczęściej kojarzą się z pracami na elewacji, dachu czy wymianą okien, a balkony nie są zazwyczaj brane pod uwagę. Warto jednak pamiętać, że prawidłowo odrestaurowany balkon znacząco poprawia komfort użytkowania i jakość życia mieszkańców.

Niewłaściwie zaprojektowane balkony mogą w przyszłości prowadzić do poważnych problemów, gdyż połączenie balkonu ze ścianą jest miejscem, gdzie powstają największe straty ciepła, a z czasem pojawiają się kosztowne szkody budowlane.

Na co zwrócić uwagę przy renowacji balkonu?

Wiele starszych budynków nie spełnia dzisiejszych wymogów technicznych, co negatywnie wpływa na komfort użytkowania.

- Przy prowadzeniu prac remontowych rozważane są zazwyczaj w pierwszej kolejności kwestie energetyczne. I to słusznie, gdyż wiele starszych budynków nie spełnia już wymogów zawartych w przepisach czy też wymagań co do komfortu, jakie dziś mamy wobec nowoczesnego mieszkania. Ważne jest jednak, by budynek był remontowany w całości. Jeżeli ktoś na przykład nie uwzględni mostka cieplnego przy balkonie ten nie tylko akceptuje wysokie straty energetyczne, lecz także podejmuje wysokie ryzyko związane z powstaniem możliwych szkód budowlanych. - mówi Maciej Kowalczyk, ekspert z firmy Schöck.

Mostki cieplne przy połączeniu balkon-strop

Im lepsza izolacja termiczna budynku, tym większe znaczenie mają mostki cieplne, takie jak te na styku budynku z balkonem.

Zaburzenie równowagi między temperaturą powierzchni ściany a wilgotnością powietrza wewnątrz pomieszczeń może prowadzić do wykraplania pary wodnej i powstawania pleśni na ścianach.

Dodatkowo, w tym miejscu często pojawiają się również poważne uszkodzenia budowlane.

- Inwestycje w remonty energetyczne opłacają się tylko wówczas, gdy są zaplanowane kompleksowo. Gdy podczas takich prac nie uwzględni się balkonów to pozostaje mostek cieplny, a ze względu na jego istnienie należy liczyć się ze znacznymi stratami energii. - mówi Maciej Kowalczyk, ekspert z firmy Schöck.

Schöck Isokorb® RKS.

R jak remont

Niezależnie od tego, czy planujemy remont budynku z balkonem, czy chcemy zamontować nowy balkon do istniejącego obiektu, Schöck Isokorb® R oferuje pewne i ekonomiczne rozwiązanie na każdą okazję.

Isokorb® R, jako nośny element izolacji termicznej, daje architektom i projektantom pełną swobodę w realizacji projektu. Umożliwia wykonanie zarówno wspornikowych, jak i podpartych konstrukcji balkonowych, zapewniając wysoką efektywność energetyczną.

Dzięki temu rozwiązaniu, podczas remontu można utrzymać wysoki standard izolacji cieplnej budynku, jednocześnie eliminując ryzyko powstawania szkód budowlanych.

Technologia Schöck Isokorb® sprawdza się idealnie zarówno przy renowacji starych budynków z balkonami, jak i przy tworzeniu nowych konstrukcji. Schöck Isokorb® R to optymalne rozwiązanie dla obu przypadków, posiadające certyfikat Instytutu Passivhaus.

Aby odpowiednio dobrać łącznik Isokorb®, warto skorzystać z nowego oprogramowania, które umożliwia szybkie i łatwe wymiarowanie termicznie izolowanych połączeń balkonowych. Po wybraniu odpowiedniego elementu, w trakcie remontu należy odciąć istniejący balkon.

Montaż izolacyjnych elementów Isokorb® jest prosty – wystarczy nawiercić otwory i zamontować je we właściwych miejscach, a na końcu podłączyć nowy balkon.

Remont balkonu = wzrost wartości budynku

Bardzo często, kupując mieszkanie, zwracamy uwagę na to, jaki ma ono balkon. Jego wielkość i lokalizacja potrafią wpłynąć na koszt inwestycji.

- Każde mieszkanie zyskuje na wartości dzięki balkonowi, a nowo dobudowany balkon nie musi sprawiać wrażenia jakby był ciałem obcym. Jako projektant czy architekt mamy pełne pole do popisu przy optymalnym rozdzielaniu termicznym elementów budowlanych. Praktyczne rozwiązanie z Schöck Isokorb® wymaga jedynie niewielkiego nakładu prac budowlanych. Balkon jest przytwierdzany od zewnątrz. Dzięki temu można mieszkać w mieszkaniu, gdy prowadzone są prace remontowe, a posadzki nie ulegną zniszczeniu. - dodaje ekspert firmy Schöck.

Łącznik Isokorb® R firmy Schöck wspiera budownictwo pasywne, zapewniając ciągłość izolacji termicznej i jednocześnie redukując grubość wykończonej płyty balkonowej, która nie wymaga dodatkowego ocieplenia.

Połączenia balkonów z zastosowaniem elementów Isokorb® R posiadają certyfikat Instytutu Passivhaus oraz aprobatę ITB.


Źródło i zdjęcia: Schöck

Fot. otwierająca: Adobe Stock

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT