Oszacowanie tych wartości pozwoli już na wstępie określić, które rozwiązania przełożą się na rzeczywiste korzyści w postaci niższych kosztów budowy domu i uzyskania ciepłych murów, a które z nich są tylko pozorne.
Ściana jedno- czy dwuwarstwowa? To jedno z pierwszych pytań, jakie zadają sobie osoby przymierzające się do budowy domu. Warto dokładnie zapoznać się z tym, co oferuje rynek, aby zastosować rozwiązania, które nie obciążą naszego budżetu i pozwolą w przyszłości cieszyć się własnymi czterema kątami, bez wysokich rachunków za ogrzewanie.{logo}
Jaki materiał na ściany?
Niezależnie od wybranej technologii, ściana zewnętrzna musi spełniać wymagania izolacyjności termicznej określone maksymalnym współczynnikiem przenikania ciepła U≤0,3W/m2K. Ściany jednowarstwowe murujemy zazwyczaj z bloczków betonu komórkowego o grubości od 36,5 cm do 48 cm oraz z pustaków poryzowanych o grubości 44 i 50 cm.
W przypadku ścian dwuwarstwowych możemy użyć różnych rodzajów bloczków i pustaków ściennych o grubości 18-30 cm i zastosować warstwę ocieplenia grubości od 12 do 20 cm. Dzięki określaniu przez producentów współczynnika przenikania ciepła "U" wyrobów, możemy poznać właściwości cieplne materiałów budowlanych i izolacyjnych. Im mniejsza jest jego wartość, tym ochrona przed chłodem będzie większa.
Zwróćmy uwagę na całkowity koszt wzniesienia ściany - pamiętajmy, że stosując droższe, ale cieplejsze bloczki na ściany jednowarstwowe, ominą nas wydatki na styropian czy wełnę oraz kleje do montażu. Ściany jednowarstwowe muruje się też szybciej - bez konieczności wykonania docieplenia wymarzony dom będzie można ukończyć w krótszym terminie.
Komentarze