Wełna skalna vs. szklana: którą wybrać do ocieplania domu?

Wybierając wełnę mineralną jako materiał do ocieplenia domu, stoi przed nami istotny wybór między dwoma głównymi typami: wełną skalną i szklaną. Obydwa rodzaje posiadają swoje unikatowe właściwości, co czyni decyzję niezwykle ważną.

Wełna skalna vs. szklana: którą wybrać do ocieplania domu?

Wełna skalna, znana także jako bazaltowa, produkowana jest z różnorodnych skał wulkanicznych takich jak bazalt, gabro, dolomit, czy wapienny kruszywo. Wykorzystuje się również materiały z recyklingu.

Proces produkcyjny polega na topieniu tych składników w bardzo wysokiej temperaturze, sięgającej 1400°C, co prowadzi do rozwłóknienia. Następnie, do uzyskanych włókien dodaje się żywice działające jako lepiszcze, formując z nich ostateczne produkty takie jak płyty czy maty.

Poddaje się je również obróbce hydrofobowej, co zmniejsza ich zdolność do absorpcji wody.

Z drugiej strony, wełna szklana tworzona jest głównie z piasku kwarcowego oraz szkła pochodzącego z recyklingu, z dodatkiem skał. Metoda produkcji jest podobna, jednak różni się składnikami. Oba typy wełny charakteryzują się porównywalną paroprzepuszczalnością i zdolnością do absorpcji wody.

Wełna szklana wyróżnia się nieco lepszymi właściwościami izolacyjnymi – jej współczynnik przewodzenia ciepła wynosi około 0,030 W/(m·K), podczas gdy dla wełny skalnej jest to 0,034.

Wełna skalna odznacza się z kolei większą gęstością i lepszą odpornością na ściskanie, natomiast szklana jest lżejsza i bardziej elastyczna, co ułatwia jej transport – można ją skompresować do objętości trzykrotnie mniejszej niż wełna skalna.

Aby wybrać najodpowiedniejszą izolację termiczną dla swojego domu, można skorzystać z narzędzia takiego jak kalkulator TERMO.

Pozwala on na kompleksowe sprawdzenie przegród budynku pod kątem ich właściwości cieplnych i wilgotnościowych.


Źródło i zdjęcia: URSA

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT