Jak ocieplić dom letniskowy? Termomodernizacja domku

Drewniany domek letniskowy to z pewnością marzenie wielu z nas, zwłaszcza tych, którzy na co dzień mieszkają w bloku. Mają one wiele zalet. Przede wszystkim buduje się je dość szybko, a także łatwo je ocieplić. Dlaczego warto zdecydować się na termoizolację domku letniskowego i jak najlepiej ją przeprowadzić?

Jak ocieplić dom letniskowy? Termomodernizacja domku

Czy warto ocieplać domek letniskowy?

Krąży powszechna, acz błędna opinia, że domków letniskowych nie trzeba ocieplać. Wskazuje się bowiem, że są one użytkowane głównie latem, zatem ogrzewany jest on dzięki wysokiej temperaturze powietrza.

Nie można jednak pomijać faktu, że ocieplenie to właściwie izolacja termiczna. Spełnia ono zatem dwie funkcje. Z jednej strony faktycznie izolacja termiczna zapobiega spadkowi temperatury zimą i spowalnia odpływ ciepła.

Z drugiej natomiast izolacja chroni wnętrze domku latem, kiedy to zapobiega jego nadmiernemu nagrzaniu. Drewno bowiem nagrzewa się bardzo szybko. Bez odpowiedniej izolacji w okresie upałów zrobi się w nim gorąco, a antresola lub poddasze zaczną przypominać saunę.

W związku z powyższym ocieplenie domku letniskowego przynosi wiele korzyści w trakcie całego roku. Jest ono także ekonomicznym rozwiązaniem, gdyż dzięki odpowiedniej izolacji wzrasta wydajność energetyczna budynku, a więc maleje zużycie energii.

Jak dobrze ocieplić dom letniskowy?

Często pojawia się pytanie, czym ocieplić domek letniskowy. Najprościej wykonać ocieplenie budynku drewnianego wełną mineralną. Jest to stosunkowo tani sposób i najlepiej sprawdzi się w przypadku budynków drewnianych.

Ocieplanie elewacji wełną jest także dość proste, ponieważ materiał jest rozwijany bezpośrednio z rolki, a następnie docinamy na wymiar, dzięki temu bez trudu możemy ułożyć ją pomiędzy kantówki, które składają się na szkielet konstrukcji.

Wełna mineralna to rozwiązanie nie tylko oszczędne, ale również idealne w przypadku poszukiwania najlepszej izolacji termicznej w domkach letniskowych. Wełna mineralna szklana to materiał oddychający, paroprzepuszczalny.

To z kolei sprawi, że w domku nie pojawi się grzyb ani pleśń, spowodowany zatrzymywaniem się wilgoci. Ważne jest również, że materiał jest dźwiękochłonny oraz niepalny, co ma niebagatelne znaczenie w przypadku drewnianych budynków.

Ocieplenie dachu w domku letniskowym

Ocieplanie domu drewnianego wełną będzie niewystarczające, jeżeli wykona się je jedynie na ścianach zewnętrznych. Aby domek letniskowy miał odpowiednią izolację termiczną, należy ocieplić także dach.

W tym celu rekomendujemy wykorzystanie mat izolacyjnych oferowanych przez firmę URSA, takich jak: URSA PLATINUM 32, URSA GOLD 35, URSA SILVER 39.

Odpowiednie drzwi i okna

Nie można przejść obojętnie wobec faktu, że nawet 25% strat ciepła występuje z uwagi na nieszczelność drzwi oraz okien. Jeżeli zatem wykorzystana zostanie nawet najlepsza wełna do ocieplenia domu na zewnątrz, to efekt może nie być w pełni zadowalający, jeżeli powyższe elementy będą słabej jakości.

Skoro już inwestujemy w domek letniskowy, to warto zadbać, aby ciepło nie uciekało z budynku. Wówczas korzystanie z własnego domku letniskowego będzie wygodne i opłacalne przez cały rok, a nam pozostanie cieszyć się urokami natury.


źródło i zdjęcia: URSA

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT