Dlaczego ocieplenie domu styropianem chroni przed upałem?

Późną wiosną i latem coraz częściej doświadczamy w Polsce tropikalnej pogody - tak jak w tym roku. Specjaliści zalecają, żeby podczas upałów jak najmniej przebywać w pełnym słońcu, a nawet w miarę możliwości pozostać w domu. Jednak nie wszystkie budynki są wyposażone w klimatyzację i często temperatura w pomieszczeniach jest niewiele niższa niż na dworze.

Dlaczego ocieplenie domu styropianem chroni przed upałem?

Jest na to sposób. Ocieplenie budynku styropianem zabezpiecza go nie tylko zimą przed utratą ciepła. Latem termoizolacja pełni równie ważną rolę - zapobiega nagrzewaniu się pomieszczeń.

- Przepływ ciepła w budynku następuje zawsze od strony cieplejszej do zimniejszej. Latem izolacja przegród hamuje ten proces, zwiększając pojemność cieplną konstrukcji i wydłużając czas nagrzewania się bryły budynku. Dobrze ocieplone ściany i dach spowalniają więc przedostawanie się ciepła z zewnątrz do środka, dzięki czemu w pomieszczeniach można utrzymać komfortową temperaturę. Im grubsza termoizolacja, tym skuteczniej chroni budynek - tłumaczy mgr inż. Marcin Jaroszyński z Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu.

Ekspert PSPS dodaje, że prawidłowo dobrane i wbudowane ocieplenie ze styropianu znacząco zwiększa też bezwładność cieplną budynku:

- Oznacza to, że przyjmowanie ciepła nie rozpoczyna się natychmiast po jego dostarczeniu. Odpowiednia termoizolacja działa więc jak filtr ochronny przed gorącymi promieniami słońca. Jeśli jeszcze zaciągniemy rolety w oknach, utrzymanie w domu przyjemnego chłodu nie powinno być trudne i to bez instalacji klimatyzatorów.

Inżynier Jaroszyński zwraca zresztą uwagę na rolę ocieplenia także w przypadku klimatyzowanych wnętrz.

- Izolacja termiczna nawet o połowę obniża zapotrzebowanie budynku na energię. Warto więc zadbać o termomodernizację domu przed zamontowaniem klimatyzatorów. Jeśli energia nie przenika przez ściany czy dach, zimą mniejsze są koszty ogrzewania, a latem - chłodzenia. W ocieplonym budynku system grzewczy oraz klimatyzacja są wydajniejsze i tańsze w eksploatacji - podkreśla przedstawiciel PSPS.

Ekspert Stowarzyszenia wskazuje ponadto, że ograniczenie zużycia energii dzięki termoizolacji ma podstawowe znaczenie dla ochrony zasobów i środowiska naturalnego.

Źródło i zdjęcie: Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu

 

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT