Jak skutecznie wyciszyć mieszkanie?

Głośne i częste imprezy u sąsiadów są utrapieniem wielu osób. Okres "ciszy nocnej" jest zazwyczaj regulowany wewnętrznie przez zarząd wspólnoty mieszkaniowej. Jeżeli jednak imprezowi sąsiedzi ciągle nie dają nam spać, to warto zastanowić się nad wygłuszeniem mieszkania. Jak to zrobić?

Jak skutecznie wyciszyć mieszkanie?

Prawo a głośni sąsiedzi

Poziom hałasu podczas imprezy wynosi nawet powyżej 80 decybeli. Oczywiście można spróbować walczyć z sąsiadami, zgłaszając sprawę na policję.

W kodeksie wykroczeń istnieje przepis art. 51 § 1, którzy brzmi: „Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny".

Służby mogą zatem ukarać właściciela mieszkania za zakłócanie ciszy nocnej upomnieniem lub mandatem w wysokości do 200 złotych. Mundurowi mają też prawo skierowania sprawy do sądu, a ten wymierzyć karę grzywny, aresztu bądź ograniczenia wolności.

Sprawdź projekt budynku pod kątem akustyki

Podejmując decyzję o zakupie domu lub mieszkania, mamy prawo poprosić inwestora o charakterystykę akustyczną zaprojektowanego budynku. Jak sprawdzić, czy architekt projektując budynek, myślał o zminimalizowaniu ryzyka narażenia nas na nadmierny hałas?

Warto podeprzeć się liczbami. Do oceny właściwości akustycznych stropów, podłóg i ścian służą specjalne wzory i wskaźniki. Poziom izolacji akustycznej określa wskaźnik R'A1. 

Wartość ta zmienia się w zależności od zastosowanego materiału. Inna będzie dla ściany wykonanej w technologii suchej zabudowy, a inna, np. dla ścian z pustaków ceramicznych, ale ogólna zasada jest taka, że im większe R’A1, tym przegroda lepiej tłumi hałas.

Zwracajmy również uwagę na infrastrukturę, np. odległość budynków od ulicy, torów tramwajowych, klubów czy barów. Warto także zainteresować się opiniami o budującym deweloperze, których na pewno znajdziemy wiele w internecie.

Może się okazać, że inwestor nie korzysta z konsultacji akustyka, pomijając podstawowe zalecenia dobrej praktyki budowlanej. Zapewnieniu należytej ochrony przed hałasem w budynkach służą m.in. wymagania zawarte w normach PN-B-02151-2, PN-B-02151-3 i PN-B-02151-4.

Bardzo ważne jest, by specjalista określił izolacyjność akustyczną ścian, stropów, drzwi i stolarki okiennej oraz dopuszczalny poziom hałasu w pomieszczeniach.

- Wprowadzona w tym roku norma z klasami akustycznymi mieszkań podaje, że aby osiągnąć topowy komfort, ściana między mieszkaniami musi mieć izolacyjność 62 dB - przypomina Paweł Polak ze Stowarzyszenia na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach "Komfort Ciszy”.

Sposoby wyciszenia mieszkania

Niestety wielu deweloperów nie dba o akustykę, co prowadzi do problemów związanych z hałasem. Nigdy nie wiadomo, kto zamieszka za ścianą. Co zrobić, gdy już staniemy się ofiarami źle zaprojektowanego budynku?

W tym wypadku jedyną opcją jest zastosowanie sprawdzonych rozwiązań, które wyciszą mieszkanie. Dobrym izolatorem akustycznym jest ściana gipsowo-kartonowa z wypełnieniem wełną mineralną szklaną bądź skalną.

Powinno się wyciszyć nie tylko ściany, ale też strop i ewentualnie sufit. Najlepszym sposobem będzie zastosowanie "podłogi pływającej”, czyli poprawne oddzielenie warstwy wylewki od stropu konstrukcyjnego warstwą izolacyjną z wełny mineralnej lub styropianu uelastycznionego.

Wyciszymy w ten sposób odgłosy stąpania lub przesuwania mebli. Nie należy zapominać o poprawnym zaizolowaniu instalacji wentylacji.

Pamiętajmy jednak, że tylko dobrze zaprojektowany pod względem akustycznym budynek gwarantuje komfort ciszy. Stowarzyszenie na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach "Komfort Ciszy” promuje wiedzę na temat akustyki budynków.

Eksperci zwracają uwagę na to, co słyszymy, gdy przebywamy wewnątrz budynków oraz czy są to pożądane przez nas dźwięki, czy hałas.

Więcej informacji na www.komfortciszy.pl.

Źródło i zdjęcie: Stowarzyszenie na Rzecz Lepszej Akustyki "Komfort Ciszy"


Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE