Blaszane elewacje w nowoczesnych domach

Blachą zazwyczaj pokrywa się dachy oraz ściany zewnętrzne budynków przemysłowych. W ostatnich latach obserwujemy trend wykańczania blachą elewacji współczesnych domów jednorodzinnych. Dowiedz się więcej o blachach elewacyjnych.

Blaszane elewacje w nowoczesnych domach

Blachy stalowe należą do produktów o wysokiej odporności na warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne, co przekłada się na ich trwałość. Surowcem są stopy stalowo-cynkowe albo cynkowo-tytanowe, a także aluminium.

Blachy powleczone są specjalną powłoką ochronną. Także ich walory wizualne są coraz bardziej doceniane przez współczesnych projektantów i inwestorów. Srebrzystoszara kolorystyka, metaliczny połysk, grafit czy antracyt należą do kanonu nowoczesnych środków estetycznych.

To główne powody, dla których sięga się po ten materiał, wykańczając ściany zewnętrzne i podkreślając detale architektoniczne naszego domu. W połączeniu z innymi materiałami elewacyjnymi blacha pozwala stworzyć niepowtarzalną kompozycję elewacji.

Elewacje z blachy a forma architektoniczna domu

Blacha stalowa użyta jako okładzina elewacyjna jest stosowana w architekturze nowoczesnej. W takich projektach kładzie się nacisk głównie na jakość materiałów wykończeniowych, a także staranne wykonanie wszystkich elementów, w tym ścian zewnętrznych.

Blacha użyta do ich wykończenia jak najbardziej wpisuje się w taki trend architektoniczny. Najczęściej są to domy o uproszczonej formie architektonicznej - zaprojektowane na planie wydłużonego prostokąta i przykryte dachem dwuspadowym, rzadziej pulpitowym lub stropodachem.

Nawet jeśli składają się z kilku brył, to każda z nich nie jest skomplikowana. Bywa też, że do głównej bryły budynku dostawiona jest druga - często niższa, w której mieści się na przykład strefa wejścia lub rozbudowana oranżeria - do jej przykrycia stosuje się najczęściej dach o innym kształcie.

Takie budynki są wyrazem trendów architektonicznych bliskich rozwiązaniom energooszczędnym. Blacha poprzez swoją surowość - grafitowy kolor i gładką, zimną w odbiorze powierzchnię - podkreśla prostotę formy budynku. Stosowana w geometrycznych formatach współgra z innymi elementami elewacji, których kształty oparte są również najczęściej na planie prostokąta.

Gdzie stosować okładziny z blachy?

Jeśli dom jest wysoki, na przykład z poddaszem użytkowym lub piętrowy, można użyć blachy w górnych partiach ścian, tak by w sposób naturalny „schodziła” z dachu na elewację, na przykład do wysokości ścianki kolankowej czy do nadproży okien pionowych.

Takie przedłużenie dachu obniży budynek optycznie i pozwoli uniknąć efektu wieży. W tym celu stosuje się też blachę wyłącznie do wykończenia fragmentów ścian szczytowych.

W domach-kostkach warto też rozważyć wykończenie blachą strefy piętra. Częstym zabiegiem jest również wyróżnienie blachą mniejszej z brył domu o dwuelementowej budowie, co może służyć zaznaczeniu jej funkcji.

Można też zastosować blachę tylko na niewielkich detalach. Spójną kompozycję zbudujemy, używając tego materiału do wykończenia dachu i powtórzenia go na gzymsach, podokiennikach oraz na cokole.

Blacha elewacyjna a inne materiały wykończeniowe

Blacha dzięki stonowanej szlachetnej barwie w odcieniach srebrnoszarych doskonale współgra z innymi materiałami elewacyjnymi. Do bardzo eleganckich należy połączenie blachy z tynkiem w odcieniach bieli lub szarości - te dwa materiały tworzą spójną stonowaną kompozycję.

Warto też zestawić ją z drewnianą oblicówką lub fornirowanymi płytami, a także drewnianą stolarką okienną i drzwiową. Zimna w odbiorze blacha i ciepłe drewno pozwalają zbudować przytulny klimat. Do takich kompozycji warto użyć nie tylko blachy płaskiej, ale też trapezowej i falistej.

Podobny efekt daje połączenie blachy z klinkierem lub strukturalnymi bloczkami betonowymi czy kamieniem łupanym, takim jak piaskowiec czy wapień.

Blachy elewacyjne Budmat dla nowoczesnego domu

Atutem blaszanej elewacji jest duża trwałość i wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Nie bez znaczenia jest również lekkość blachy - jej metr kwadratowy waży około 4 kilogramów. Montaż blachy elewacyjnej jest łatwy – panele mocuje się za pomocą.

Stosując stalową elewację, możemy też liczyć na dobrą izolację termiczną. Do wykończenia ścian zewnętrznych domu stosujemy przede wszystkim panele elewacyjne (np. PEG-3), jak również blachy trapezowe i faliste w różnych profilach przeznaczonych do układania na elewacji, a także blachy płaskie.

Firma Budmat oferuje wiele rodzajów tego typu okładzin, w tym również specjalne panele. Unikalnym produktem jest system lekkiej ściany osłonowej z okładziną zewnętrzną z blachy trapezowej, falistej lub z wykorzystaniem paneli elewacyjnych Budmat.

Wyróżnia je szeroka gama rodzajów przetłoczeń, która spełnia oczekiwania wymagających architektów i inwestorów. Mogą być one montowane w układzie poziomym lub pionowym. Atutem blach elewacyjnych Budmat jest również bogaty wybór powłok - profile elewacyjne z dostępne są w powłokach poliester połysk, mat gruboziarnisty, alucynkowej oraz ocynkowanej.

Niektóre z profili dostępne są w powłokach drewnopodobnych. Takie panele idealnie sprawdzą się zamiast stałych okiennic drewnianych.  Mają one o wiele większą żywotność powierzchni wystawionej na działanie promieni UV oraz nie wymagają tak częstej konserwacji jak ma to miejsce przy okiennicach drewnianych.


źródło i zdjęcia: Budmat

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT