Jak uzyskać estetyczną biało-szarą elewację?

Od paru lat można zaobserwować powrót do eleganckiej prostoty w wykończeniu elewacji, czyli do jasnych kolorów z elementami drewna, które ociepla całość. Jak sprawić, aby takie połączenie wyglądało dobrze? Czym nakładać kontrastowe kolory?

Jak uzyskać estetyczną biało-szarą elewację?

Biało-szara elewacja

Jednokolorowe elewacje wyglądają niezwykle elegancko i ponadczasowo, ale są również w pewnym stopniu nudne. Prosta bryła budynku w połączeniu z jednokolorową jasną elewacją sprawi, że nasz dom nie będzie wyróżniał się na tle innych domów. Nie jest to niczym złym, o ile zależy nam na takim właśnie efekcie.

Jeżeli jednak chcemy bardziej spersonalizować nasz dom, ale jednocześnie nie chcemy, aby budynek był w „krzykliwych” kolorach, warto zwrócić uwagę na ponadczasowe połączenie bieli i szarości lub grafitu.

Praktycznie każdy budynek w takim połączeniu kolorów będzie wyglądał dobrze. Im ciemniejszy odcień szarości zastosujemy, tym większy „pazur” zyska nasza elewacja. Aby wizualnie ocieplić całość i dodać przytulności, często decydujemy się na dodatkowe zastosowanie deski elewacyjnej.

Jak wykonać łączenie kolorów?

Używając kontrastowych kolorów, bardzo ważnym elementem jest ich prawidłowe odcięcie. O ile w przypadku ścian wewnętrznych wystarczy zastosować odpowiednią taśmę odcinającą, o tyle w przypadku natrysku tynku elewacyjnego zwykła taśma może nie wystarczyć. Aby mieć pewność, że efekt naszej pracy będzie zadowalający warto użyć specjalistycznej taśmy przeznaczonej do klejenia na chropowatych powierzchniach.

Dodatkowo zabezpieczamy powierzchnię folią. Nakładać należy najpierw jeden kolor, a po jego wyschnięciu drugi. Taka metoda pozwala na łatwiejsze zabezpieczenie powierzchni, która nie powinna zostać pokryta danym kolorem tynku.

Zazwyczaj łączenia kolorów wykonuje się zgodnie z załamaniami bryły budynku tzn. innym kolorem elewacji pokrywamy elementy wklęsłe lub wystające w stosunku do całej bryły domu. Oczywiście zdarzają się przypadki, w których chcemy wykorzystać dwa kolory na kompletnie płaskiej ścianie. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest używanie poziomnicy laserowej (lasera krzyżowego lub rotacyjnego). Znacznie ułatwi on odpowiednie wytyczenie pionu linii odcięcia.

Jaką metodą wykonać elewację?

Wybór koloru elewacji jest niemal tak ważny, jak wybór metody jej wykonania. Źle dobrana metoda może zepsuć nawet najlepiej dobrane połączenia kolorystyczne. Przed przystąpieniem do pracy warto więc zastanowić się nad efektem, jaki chcemy uzyskać i odpowiednim doborem metody nakładania.

Tynk elewacyjny możemy nakładać ręcznie lub przy użyciu pistoletu tynkarskiego przeznaczonego do tego typu tynków. Ręczne pokrywanie elewacji tynkiem jest długotrwałe i może przyczynić się do powstawania nieestetycznych zgrubień powstałych wskutek zbyt wolnego nakładania masy.

Problemów tych unikniemy, stosując metodę natryskową. Pozwala ona na szybkie i równe pokrycie ściany tynkiem elewacyjnym, a także zapobiega nierównomiernemu rozkładowi ziarna - jak w przypadku metody ręcznej. Odpowiednio dobrany agregat do natrysku tynków elewacyjnych (np. Agrekom) może być wykorzystywany również do pokrywania ścian gładzią gipsową, obrzutką tynkarską, a także wykonywania hydroizolacji budynków.

Zakup urządzenia zwraca się więc bardzo szybko, jeżeli mamy do wykonania wiele prac polegających na natryskowym nakładaniu substancji lub jeżeli prowadzimy firmę remontowo-budowlaną. Pneumatyczne urządzenia natryskowe pozwalają na nakładanie tynków silikonowych, silikatowych, Si-Si, akrylowych i mineralnych. Dzięki temu mogą być one wykorzystywane do natrysku niemal każdego tynku strukturalnego. 

Źródło i zdjęcia: Agrekom

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT