Budynek energooszczędny to nowoczesny dom o nieskomplikowanej architekturze. Wyróżnia się zwartą bryłą, dach powinien być jedno lub dwuspadowy. Okna powinny mieć niski współczynnik przenikania ciepła, a największe przeszklenia powinny znajdować się na stronie południowej.
Energooszczędne domy przestają być indywidualnym wyborem, wprowadzane przepisy nakładają obowiązek budowy wyłącznie takich budynków. Obecnie w Polsce dom energooszczędny to taki, w którym zapotrzebowanie na energię do ogrzania wynosi do 45 kWh/m2 na rok.
Minimalizacja strat ciepła - dlaczego warto?
Dom energooszczędny to przede wszystkim minimalizacja strat ciepła, które w budynku tradycyjnym wstępują głównie w wentylacji, ścianach i oknach. Natomiast, ilość energii potrzebnej do ogrzania budynku pasywnego jest zmniejszona nawet o 80% przy zastosowaniu technologii IZODOM.
Dom energooszczędny najczęściej ogrzewa się za pomocą pompy ciepła lub kotła kondensacyjnego. Dodatkowo zaleca się wykorzystanie energii słonecznej poprzez zastosowanie fotowoltaiki.
Oszczędności na ogrzewaniu - zalety
- Niski koszt ogrzania i eksploatacji, dzięki minimalizacji mostków termicznych oraz zastosowaniu OZE.
- Energooszczędny dom nie traci na wartości, a przez coraz bardziej restrykcyjne przepisy, będzie więcej warty w przyszłości niż tradycyjny.
- Energooszczędne materiały budowlane oraz system ogrzewania niwelują negatywny wpływ na środowisko naturalne.
Kompletna technologia IZODOM idealnie sprawdza się zarówno w budownictwie energooszczędnym, jak i pasywnym.
źródło i zdjęcia: Izodom 2000 Polska
Komentarze