Jak dobrać elewację do otoczenia?

Elewacje współcześnie budowanych domów na ogół nie są tak bardzo zróżnicowane jak tych stawianych kilkanaście lat temu. Obecnie liczy się bowiem przede wszystkim umiar, dobrej jakości materiały i stylistyka spójna z architekturą budynku oraz stylem planowanego urządzenia ogrodu. Modnie znaczy subtelnie i elegancko. Oto jakie materiały elewacyjne są najbardziej trendy.

Jak dobrać elewację do otoczenia?
Z artykułu dowiesz się:
  • Jakie elewacje są najmodniejsze?
  • Jak układać elewacje wykonane z drewna i jego imitacji?
  • Czym charakteryzują się elewacje z nowoczesnego betonu?
  • Jakie zalety ma elewacja z tworzywa sztucznego?

Elewacje na czasie

Architektura obecnie budowanych domów to najczęściej proste, geometryczne formy, bez wykuszy, lukarn, ganków, balkonów. Zwarta bryła i umiejętne połączenie nowoczesnych materiałów to przepis na efektowną elewację.

Tynk w białym i szarym kolorze
Tynk w białym i szarym kolorze z pionowym boniowaniem idealnie pasuje do prostej, minimalistycznej architektury domu. Fot. L. Jampolska

Wybór materiałów jest ogromny. Oczywiście, ponadczasowe są, stosowane od lat, tynki w najmodniejszych odcieniach szarości oraz fasady z klinkieru i oblicówki drewnianej, ale również popularne okazują się nowoczesne materiały imitujące drewno, kamień, beton.

Okładziny z tworzyw sztucznych bardzo dobrze je naśladują, są trwałe, lekkie i łatwe do zamontowania. Najpowszechniejszym od lat materiałem elewacyjnym jest tynk. Oprócz domów stawianych w technologii drewnianej, prawie każdy budynek ma choć fragmenty ścian nim pokryte. Do wyboru są dwa rodzaje tynków – grubowarstwowe i cienkowarstwowe.

Do pierwszej kategorii należą tradycyjne wyroby cementowo-wapienne o grubości 15–20 mm. Najwygodniej użyć gotowych zapraw, które po zagruntowaniu podłoża aplikuje się jednowarstwowo. Na ogół pokrywa się nimi przegrody trójwarstwowe z warstwą elewacyjną z cegieł oraz jednowarstwowe.

Ozdobą budynku są odpowiednio dobrane detale architektoniczne
Ozdobą budynku są odpowiednio dobrane detale architektoniczne. Strefę wejściową zaakcentowano nowoczesną ramą, która łączy się z ogrodową pergolą, tworząc interesującą formę. Fot. ARCHON+

Tynki cienkowarstwowe przeznaczone są przede wszystkim do wykańczania ścian ocieplonych w technologii BSO (ETICS). W zależności od rodzaju spoiwa użytego do ich produkcji, wyróżnia się kilka typów takich zapraw.

Mineralne (cementowe, cementowo-polimerowe) przeważnie wykonuje się w białym kolorze i maluje farbami elewacyjnymi. Są paroprzepuszczalne i zalecane do przykrywania ścian ocieplonych wełną mineralną. Są też najtańsze. Akrylowe charakteryzują się dużą elastycznością i słabą przepuszczalnością pary wodnej.

Można je trwale barwić nawet na nasycone kolory. Ściany nimi pokryte nadają się do czyszczenia wodą pod ciśnieniem z dodatkiem detergentów, a także odnawiania farbami fasadowymi. Silikonowe nie przyciągają cząsteczek wody, utrudniają osadzanie się brudu, zaś opady deszczu powodują samooczyszczenie się takich powierzchni. Zalecane są na elewacje narażone na intensywne zabrudzenie, w rejonach przemysłowych, w pobliżu dróg o dużym natężeniu ruchu.

Tynki najwygodniej nanosi się za pomocą agregatu tynkarskiego
Tynki najwygodniej nanosi się za pomocą agregatu tynkarskiego. LAKMA

Niestety, są najdroższe. Najbardziej odporne na grzyby i porosty oraz paroprzepuszczalne są tynki silikatowe. Niestety, są ale nieco trudniejsze do nakładania. Obecnie za najpopularniejsze uważa się tynki silikonowo-silikatowe. Są trwałe i odporne na zabrudzenia, a przy tym sporo tańsze od silikonowych. Aby uzyskana powierzchnia była trwała przez lata, ściana powinna być przedtem zagruntowana (preparatem w kolorze zbliżonym do tynku).

Proces ten stabilizuje chłonność podłoża i zapobiega powstawaniu plan na wykończonej elewacji. Najlepiej jeśli nanoszeniem tynku na ścianę zajmuje się jedna osoba i robi to bez przerw. Jeżeli nie mamy pewności, że ułoży tynk równo, należy zdecydować się na urozmaiconą fakturę np. baranka. Najmodniejsze kolory tynków to różne odcienie szarości, od prawie białych po antracytowe. Pasują one do grafitowego dachu i takiej stolarki.

Drewno i jego imitacje

Na oblicówkę drewnianą nadaje się krajowe drewno świerku, sosny, modrzewia i dębu lub egzotyczne – bangkirai, garapa, cedr kanadyjski, okume, meranti. Na ogół elementy są fabrycznie wyprofilowane, dzięki czemu można je łączyć na pióro i wpust. Mocuje się je (pionowo bądź poziomo) wkrętami do drewna do rusztu nośnego z łat drewnianych.

Dwa rodzaje drewna
Dwa rodzaje drewna na jednej elewacji to dobry pomysł na efektowną dekorację domu. Fot. KOPP

Zabezpiecza się je impregnatem dekoracyjnym, lakierobejcą, lakierem bądź farbą. Co 4–5 lat takie fasady trzeba odnawiać. Drewnopodobnych paneli nie trzeba impregnować i konserwować. Możne je stosować na każdym podłożu. Sprzedawane są w kilku kolorach i wymiarach na zamówienia. Mocuje się je na klipsy do łat systemowych, przykręcanych do ściany.

Drewniana oblicówka
Drewniana oblicówka może pokrywać wszystkie ściany i nie musi być w odcieniu klasycznego brązu. Szarość to obecnie najmodniejszy kolor również w budownictwie. Fot. JAF

Nowoczesny beton

To przeważnie płyty o strukturze betonu architektonicznego lub imitujące różne rodzaje kamienia. Mogą mieć rozmaite kolory, faktury i kształty. Najpowszechniej oferowane jako kompletne systemy z narożnikami, klejem i impregnatem. Mogą być przyklejanie do elewacji w poziomie i w pionie.

Ręcznie robione płyty z betonu architektonicznego.
Nowoczesnym pomysłem na uatrakcyjnienie elewacji jest zastosowanie ręcznie robionych płyt o strukturze betonu architektonicznego. Fot. SEMMELROCK

Lekkie tworzywo sztuczne

„Deski” z tworzywa z rysunkiem usłojenia drewna barwione są na kilkadziesiąt kolorów. Ruszt takiej oblicówki to kratownica z drewnianych lub metalowych profili, pomiędzy którymi umieszcza się ocieplenie. Panele łączy się na pióro i wpust. W przypadku uszkodzenia wymienia się tylko jeden element – bez demontowania całej elewacji.

Panele imitujące drewno
Najmodniejsze jest mocowanie paneli imitujących drewno w poziomie. Nowoczesne produkty w niczym nie
przypominają sidingu stosowanego w latach 90. Dostępne są w ponad 20 kolorach. Fot. CEDRAL

Autor: Joanna Dąbrowska

Zdjęcie otwierające: Lilianna Jampolska

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT