Ekologiczne… jak szkło! Jak przeszklenia kreują architekturę przyszłości?

Branża budowlana podejmuje działania mające na celu dekarbonizację, odpowiednie zużycie surowców w całym łańcuchu dostaw oraz przejście na gospodarkę obiegu zamkniętego. Obserwowany jest również wzrost znaczenia ideologii „zero waste”, przejawiającej się wdrażaniem ekologicznych innowacji na etapie wytwarzania produktów ze szkła oraz rozszerzanie oferty produktów energooszczędnych. Jak to wygląda w praktyce?

Ekologiczne… jak szkło! Jak przeszklenia kreują architekturę przyszłości?

Branża budowlana odpowiada za niemal 40% emisji gazów cieplarnianych w tym CO2. Tak wysoki odsetek wynika nie tylko z bieżącej eksploatacji obiektów budowlanych (tzw. operacyjny ślad węglowy), ale również z metod wytwarzania poszczególnych komponentów, składających się na daną inwestycję (tzw. wbudowany ślad węglowy budynku).

Obniżenie poziomu emisji CO2 wpływa na spowolnienie globalnego ocieplenia i ma kluczowe znaczenie dla poprawy stanu naszej planety. Systematycznie wdrażane są też przepisy (np. Europejski Zielony Ład lub Fit for 55), które obligują inwestorów do wznoszenia proekologicznych budynków i stawiania na przyjazne przyrodzie rozwiązania architektoniczne.

Branża, rozumiejąc potrzebę zmian, podejmuje odpowiednie działania, których celem jest zredukowanie emisyjności. Stały się one także kluczowym elementem realizowanej od lat strategii zrównoważonego rozwoju marki Saint-Gobain Glass.

- Misją naszej firmy, przejawiającą się w celu nadrzędnym całej Grupy Saint-Gobain „Making the World a Better Home”, jest osiągnięcie zeroemisyjności do 2050 roku. Stale rozwijamy ofertę przyjaznych środowisku szkieł, które z jednej strony redukują zapotrzebowanie energetyczne budynków, a z drugiej – ich produkcja ma jak najmniejszy negatywny wpływ na przyrodę. Kluczowy w tym procesie jest recykling stłuczki szklanej, pozwalający znacząco redukować ślad węglowy wytwarzanych przeszkleń oraz zmniejszyć zużycie surowców naturalnych zgodnie z założeniami gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ) - mówi Monika Naczeńska, Marketing Manager Saint-Gobain Glass.

Nieskończone życie szkła dzięki recyclingowi

Szkło należy do materiałów, które w postaci stłuczki można wielokrotnie zawracać do ponownego przetworzenia. Wykorzystanie stłuczki szklanej w procesie produkcji przeszkleń stosowanych w architekturze umożliwia zredukowanie liczby wydobywanych surowców naturalnych, a także znacząco ogranicza zużycie energii w zakładach produkcyjnych.

Tona stłuczki szklanej pozwala zastąpić 1,2 tony surowców, w tym aż 850 kg piasku oraz zredukować o 30% zapotrzebowanie energetyczne związane z jego wytworzeniem, co przekłada się na obniżenie poziomu emisji CO2 do atmosfery nawet o 300 kg!

Powinna mieć jednak odpowiednie właściwości oraz parametry, aby opracowane na jej bazie rozwiązanie spełniało wymagania pod kątem estetycznym i stricte użytkowym.

- W procesie produkcji wykorzystujemy stłuczkę szklaną z naszych zakładów, jak i tzw. stłuczkę pre-consumer pochodzącą od zakładów przetwórstwa szkła. Stale zwiększamy jej odsetek, by do 2030 roku stanowiła ona 40% wykorzystywanych przez nas surowców, a w ubiegłym roku jako pierwsi na świecie na skalę przemysłową uruchomiliśmy produkcję szkła ORAÉ® o zredukowanym śladzie węglowym - mówi Monika Naczeńska.

ORAÉ® dla architektury świadomej zmian

Obliczono, że fasady generują nawet do 20% wbudowanego śladu węglowego obiektu, zaś samo szklenie odpowiada za 12% wbudowanego śladu węglowego elewacji. Jednocześnie wykorzystanie przeszkleń fasadowych, łączących życie toczące się na zewnątrz i wewnątrz budynku, cieszy się rosnącą popularnością wśród inwestorów i architektów.

Szklana fasada umożliwia optyczne powiększenie przestrzeni, pozwala zarządzać warunkami termicznymi i dostępem naturalnego światła do pomieszczeń. Niezwykle istotne było zatem znalezienie rozwiązania, które pozwoliłoby zachować doskonałe właściwości użytkowe przeszkleń, a także zminimalizować negatywny wpływ elewacji na przyrodę.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom inwestorów, poszukującym rozwiązań zapewniających użytkownikom komfort na wielu płaszczyznach, a równocześnie gwarantujących efektywność energetyczną budynków oraz przyjazność środowisku na każdym etapie cyklu życia, Saint-Gobain Glass opracowało szkło bazowe o zredukowanym śladzie węglowym ORAÉ®.

- Szkło ORAÉ® charakteryzuje się o 42% niższym śladem węglowym w porównaniu do rozwiązań stosowanych do tej pory. Dla szkła o grubości 4 mm wynosi zaledwie 6,64 kg CO2 na m2. W pierwszej kolejności szkło ORAÉ® zostało wykorzystane w linii szkła przeciwsłonecznego COOL-LITE® XTREME, które wyróżnia się najlepszymi parametrami technicznymi (g=0,33, Lt=70% dla wariantu COOL-LITE® XTREME 70/33 ORAÉ®) oraz doskonałą selektywnością (S=2,12), czyli stosunkiem ilości światła widzialnego przechodzącego przez szkło do ilości promieniowania podczerwonego odbijanego na zewnątrz. Im wyższa jest jej wartość, tym jaśniejsze stają się wnętrza, a jednocześnie są one kompleksowo chronione przed przegrzaniem. To przekłada się na zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego budynku na chłodzenie pomieszczeń latem, gwarantując użytkownikom komfort termiczny i dostęp do naturalnego światła dziennego, które pozytywnie wpływa na ich zdrowie i samopoczucie - tłumaczy Monika Naczeńska.

Zrównoważona przyszłość

Potwierdzeniem proekologiczności rozwiązań architektonicznych są przyznawane im różnego rodzaju deklaracje czy certyfikaty zrównoważonego budownictwa, zgodne z obowiązującymi normami. Jednym z przykładów jest Deklaracja Środowiskowa Produktu EPD, gdzie umieszcza się analizę cyklu życia produktu (tzw. LCA).

- ORAÉ® pozytywnie przeszło weryfikację deklaracji EPD i jest teraz oficjalnie uznane za szkło o najniższym na świecie śladzie węglowym. O entuzjazmie rynku dla tego produktu świadczy fakt, że już kilku ważnych partnerów z branży nieruchomości zainteresowało się naszym rozwiązaniem w celu zmniejszenia śladu węglowego swoich innowacyjnych inwestycji. Najnowszym z takich przykładów jest wybór COOL-LITE® XTREME ORAÉ® przez szwedzkiego dewelopera NCC do nowego projektu, budynku Habitat 7 zlokalizowanego w Göteborgu, powstającego we współpracy z wykonawcą fasad Fasadglas - dodaje Monika Naczeńska.

Odpowiedzialna, zrównoważona architektura to nie chwilowy trend, a przyszłość całego sektora budowlanego. Zmiany klimatu bez wątpienia wyznaczą kierunki rozwoju różnych sektorów gospodarki, gdzie wspólnymi mianownikami będą ograniczenie efektu cieplarnianego, ochrona zasobów naturalnych czy rozwój gospodarki obiegu zamkniętego.

Kolejne lata z pewnością wzmocnią trend budownictwa energooszczędnego, przejawiającego się w znaczącej redukcji wbudowanego i operacyjnego śladu węglowego budynków. To właściwy moment, aby już dzisiaj zadbać o odpowiednie rozwiązania i narzędzia, które pozwolą kreować architekturę jutra. Dla dobra nas wszystkich i całej planety.


źródło i zdjęcia: Saint-Gobain Glass Polska

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT