Zastosowanie nowego świetlika VELUX
Do tej pory oferta rozwiązań firmy VELUX do płaskiego dachu obejmowała produkty przeznaczone głównie do budynków mieszkalnych, składające się z okna oraz przezroczystej lub matowej kopuły, płaskiego modułu szklanego oraz sferycznego modułu szklanego z zakrzywionym szkłem. Teraz firma VELUX zdecydowała się poszerzyć portfolio tego segmentu produktów. Nowy świetlik dachowy VELUX przeznaczony jest do montażu na płaskich dachach niezamieszkanych i nieogrzewanych budynków, takich jak hale przemysłowe, magazyny, warsztaty czy garaże. Klienci mogą znaleźć rozwiązanie idealnie dopasowane do potrzeb, dzięki bogatej gamie wariantów i rozmiarów.
Świetlik dachowy składa się z dwóch elementów:
- podstawy z izolacją termiczną wykonanej z PCV lub włókna szklanego.
- matowej kopuły dostępnej w wersji z akrylu lub poliwęglanu w wariancie 2-warstwowym lub 3-warstwowym.
Wysokiej klasy, wytrzymałe tworzywo kopuły jest odporne na zarysowania, przebarwienia i zabrudzenia, co sprawia, że nie wymaga konserwacji i czyszczenia przez dugi czas użytkowania. Półprzezroczysta kopuła świetlika chroni wnętrza przed nagrzewaniem, a dzięki dobremu parametrowi dźwiękoszczelności (Rw=22 dB) również przed hałasem zewnętrznym.
Matowa kopuła świetlika dachowego doprowadza do wnętrza delikatnie rozproszone światło. Wykorzystywanie naturalnego oświetlenia zamiast sztucznego wpływa na oszczędność energii, co jest szczególnie istotne w obiektach wielkopowierzchniowych. Co więcej, światło padające z góry pozwala precyzyjnie doświetlić przestrzeń roboczą lub magazynową - podkreśla Tomasz Zakrzewski, kierownik grupy produktów w firmie VELUX.
Dwie wersje świetlika VELUX - otwierana i nieotwierana
Świetlik dachowy VELUX dostępny jest w dwóch wersjach - nieotwieranej lub otwieranej elektrycznie z silnikiem 230 V, który może być podłączony bezpośrednio do sieci zasilającej w budynku. W tej wersji może być zastosowany w obiektach, które - ze względu na wykonywane procesy czy długość czasu pracy ludzi - wymagają wietrzenia. Co więcej, w dowolnym momencie użytkowania, jeśli zajdzie taka potrzeba, świetlik nieotwierany można przerobić na otwierany elektrycznie.
Mniejsze hale magazynowe czy przemysłowe często są wynajmowane. Jeśli poprzedni właściciel zamontował na dachu świetlik nieotwierany, a obecny najemca potrzebuje wersji otwieranej, wystarczy, że wykorzysta zestaw sterowania elektrycznego. Jeśli na dachu znajduje się stary świetlik innego producenta z łatwością można go wymienić przy użyciu ramy do wymian i wyposażyć w elektryczne otwieranie - wyjaśnia Tomasz Zakrzewski z firmy VELUX.
Parametry techniczne i cena nowego świetlika VELUX
Ponieważ w tym systemie każdy element wybieramy oddzielne, gwarantuje on instalację dopasowaną do potrzeb, a wymiana lub modernizacja świetlika dachowego jest łatwa i szybka. Wszystkie elementy są prefabrykowane, dzięki czemu idealnie do siebie pasują.
- Świetlik montuje się w dachach o kącie nachylenia od 0 do 15°.
- Kopuła świetlika dostępna jest w wersji 2- lub 3-warstwowej, a podstawa w trzech wysokościach - 15 lub 30 cm (PCV) oraz 50 cm (włókno szklane).
- Do wyboru mamy 10 rozmiarów świetlika dachowego VELUX (szer. x wys.) - od 60x60 cm do 200x100 cm.
Cena ustalona przez producenta to 1639 zł.
źródło i zdjęcia: VELUX Polska Sp. z o.o.
Komentarze