Okno do kuchni – jak wybrać?

Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym spędza się dużo czasu. Powinna być wyposażona w okno, które będzie estetyczne, praktyczne i wygodne w obsłudze. Odpowiednio dobrane okno wypełni wnętrze kuchni naturalnym światłem.

Okno do kuchni – jak wybrać?

Jednym z nowszych i bardzo praktycznych rozwiązań jest system przesuwny PSK, który daje pełną swobodę aranżacji parapetu lub przestrzeni przed oknem. Zasada działania jest prosta. Zamiast otwierać skrzydło okna do środka pomieszczenia, wystarczy je przesunąć.

Oszczędność miejsca jest ogromna. W przypadku, gdy okno znajduje się w sąsiedztwie zlewu, nie potrzebujemy ponosić kosztów zakupu kranu ze składaną baterią.

To szczególnie ważne, gdy chcemy efektywnie wykorzystać parapet. Zastosowanie okna ze skrzydłem rozwiernym niemal wyklucza możliwość zagospodarowania przestrzeni parapetu, na którym często ustawiane są akcesoria kuchenne.

Najbardziej popularnym rozwiązaniem są okna rozwierno-uchylne. Trzeba jednak pamiętać, że w tym przypadku dostęp do klamek jest utrudniony, zwłaszcza jeśli blaty kuchenne są szerokie (min. 60 cm).

Wyposażenie okna w możliwość zdalnego otwierania za pomocą pilota, to bardzo nowoczesne rozwiązanie. Jest to opcja droższa, ale w dłuższej perspektywie zdecydowanie najwygodniejsza.

Jeśli nasz dom planujemy wyposażyć w rekuperator, czyli wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, wówczas warto zastanowić się nad zamontowaniem okna bez możliwości otwierania (tzw. fix).

Takie rozwiązanie zapewni jeszcze większą szczelność pomieszczenia, a przy tym pozwoli w pełni zaoszczędzić cenną powierzchnię przed oknem. Niestety mycie takiego okna może być bardziej kłopotliwe ponieważ musi być do niego dostęp z zewnątrz budynku.

Wilgotność powietrza w kuchni pod kontrolą

Kuchnia, ze względu na dużą ilość pary wodnej wytwarzanej podczas gotowania, jest miejscem, w którym wilgotność powietrza jest dość wysoka, co sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów. Właściwa cyrkulacja powietrza jest niezbędna i uzależniona m.in. od współczynnika przenikania ciepła systemu okiennego.

Najprostszym sposobem na utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności jest wietrzenie. Trzeba liczyć się z tym, że uchylanie lub rozwieranie okna w okresie zimowym może doprowadzić do wychładzania się pomieszczenia.

Z pomocą przychodzą nowoczesne okucia okienne, które pozwalają na rozszczelnienie okna po obwodzie, czyli odsunięcie skrzydła od ramy o kilka milimetrów. W ten sposób uzyskujemy dostęp świeżego powietrza bez konieczności otwierania okna.

W systemach okiennych KRISPOL można wybrać specjalne okucia, np. activPILOT Comfort PADM z oferty Winkhaus, które zapewniają naturalną wymianę powietrza i współpracują z napędem okiennym.

Dopasowana automatyka umożliwia zaprogramowanie scenariuszy wietrzenia bez względu na obecność domowników. Okno wyposażone w takie okucie spełnia wymagania podwyższonej odporności na włamanie do klasy RC2.

Aranżacja okna w kuchni

Już na etapie projektowania domu, należy zastanowić się nad osłoną okna kuchennego. Okno z roletą i okno z żaluzją fasadową wymaga uwzględnienia w projekcie architektonicznym oraz odpowiedniego przygotowania nadproża.

Rolety najlepiej osłaniają od zimna, wiatru, deszczu i promieni słonecznych, zwłaszcza jeśli okno usytuowane jest na ścianie południowej domu. Żaluzje fasadowe pozwalają kontrolować ilość wpadającego do kuchni światła. Nie można zapominać, że w kuchni panuje z reguły wyższa temperatura niż w pozostałych pomieszczeniach.

Firanki i zazdroski, to element dekoracyjny spotykany w tradycyjnych kuchniach, a właściciele nowoczesnych i loftowych wnętrz często decydują się na rolety zewnętrzne i coraz popularniejsze żaluzje fasadowe.


źródło i zdjęcia: Krispol

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT