Optymalna temperatura w domu
Przyjmuje się, że najzdrowsza dla człowieka jest temperatura pomiędzy 18 a 21°C. Warto jednak pamiętać, że z uwagi na różne przeznaczenie pomieszczeń w domu, można utrzymywać w nich różne temperatury.
Salon i pokój dzienny mogą mieć ok. 20-21°C, cieplej powinno być w łazience – ok. 22-24°C, chłodniej zaś w sypialni i kuchni. Idealna temperatura dla garażu to 6°C, a dla pomieszczeń gospodarczych 12-14°C.
Obowiązuje jednak zasada: różnica temperatur w pomieszczeniach domowych (pokoje, kuchnia) nie powinna przekraczać 8°C.
W ciepłe dni, bez klimatyzacji w domu, co w przypadku naszego klimatu nie jest standardem, ciężko jest zadbać o to, by w każdym pomieszczeniu panowała optymalna temperatura. Niekiedy trudno ochronić się przed przegrzaniem pomieszczeń, a nagrzane pokoje nie wpływają dobrze na nasze samopoczucie.
Dlatego właśnie trzeba pomyśleć o roletach zewnętrznych, które doskonale chronią dom przed przedostaniem się promieni słonecznych, nagrzewaniem i buchającym gorącem.
Zapewniają komfort termiczny i skutecznie zaciemniają pomieszczenie, dzięki czemu nawet bez klimatyzacji możemy odczuwać w mieszkaniu przyjemny chłód, także w przypadku gdy za oknem termometr pokazuje rekordowe temperatury.
Rolety zewnętrzne - najlepsza ochrona
Rolety zewnętrzne zatrzymują ciepło, jeszcze zanim przedostanie się ono do środka pomieszczenia. Montując rolety ograniczymy tą drogą zużycie energii, którą wykorzystalibyśmy do ochłodzenia pomieszczeń za pomocą wiatraków lub klimatyzacji.
Najlepsze efekty dadzą rolety zewnętrzne z aluminiowych profili, które podczas najbardziej nieznośnych upałów mogą znacznie obniżyć temperaturę wnętrza nawet o kilka stopni.
Doskonałym potwierdzeniem funkcji ochronnej rolet przez nadmiernym nasłonecznieniem jest chociażby ich zastosowanie w Europie południowej, gdzie cieszą się ogromną popularnością.
Rolety zewnętrzne doskonale zacienią pomieszczenia i sprawią, że we wnętrzu odczuwalny jest przyjemny chłód, co jest szczególnie ważne latem w sypialniach czy pokojach telewizyjnych.
Natomiast lekko rozsunięte rolety zapewniają półmrok, co nie tylko daje możliwość odpoczynku od słońca, ale także wpływa na nasz większy komfort poruszania się po mieszkaniu.
I wreszcie rolety eliminują też działanie emitowanego przez słońce promieniowania UV, które jest szkodliwe nie tylko dla ludzi, ale i dla wyposażenia mieszkań, jako że powoduje płowienie obić i lakierów meblowych, blaknięcie kolorów farb czy tapet na ścianach.
Funkcje rolet są więc nie do przecenienia również w upalne dni. Ważny jest jednak prawidłowy wybór rolet. Warto zdecydować się na okna z roletą lub same rolety od sprawdzonego producenta, bo doświadczenie często idzie w parze z innowacyjnością i jakością produktów.
W ofercie DRUTEX S.A., największego w Europie producenta okien z trzydziestoletnim doświadczeniem na rynku, dostępne są systemy rolet zewnętrznych z PVC jak również aluminium, które można zainstalować zarówno w budynkach nowych, jak i tych istniejących.
System nakładanych rolet z PVC to system rolet zintegrowanych z oknem, możliwy do zastosowania w trakcie budowy domu lub podczas wymiany okien. Bogata kolorystyka skrzynek i prowadnic wykonanych z PVC oraz aluminiowych pancerzy, jak również różnorodność napędów rolety i jej zabezpieczeń, spełniają wszelkie wymagania Klientów i umożliwiają dowolność aranżacji.
Istnieje możliwość dostosowania koloru rolet do elewacji budynku tak, by idealnie współgrały z całością i nie zakłócały stylistyki. Nowoczesny system rolet zewnętrznych oferuje wysoki stopień izolacyjności termicznej i akustycznej. Dodatkowym atutem jest możliwość zamówienia rolet z wbudowana moskitierą.
System aluminiowych rolet zewnętrznych przeznaczony jest natomiast do stosowania w budynkach już istniejących lub w trakcie budowy, po zamieszczeniu specjalnie ocieplonej skrzynki w nadprożu otworu okiennego. Roleta w całości wykonana jest z aluminium, dostępna w wybranych odcieniach barw palety RAL.
Pancerz, zbudowany z aluminiowych profili, wypełnionych pianką poliuretanową, zwijany jest do skrzynki umieszczonej na ścianie lub w ościeży okna. Skrzynka stanowi wówczas element dekoracyjny i jest dopasowana do wyglądu budynku. Na życzenie istnieje możliwość zamontowania moskitiery zintegrowanej z roletą.
- „Dziś rolety to luksus. Są doskonałe szczególnie teraz, latem – kiedy narzekamy na zbyt wysokie temperatury, chcemy cieszyć się przyjemnym chłodnym powietrzem w mieszkaniu. Oprócz tego całkowicie zaciemniają pomieszczenie, co w tak upalne dni jest bezcenne. Zamknięte rolety spełnią również inną funkcję, otóż minimalizują hałas dochodzący z zewnątrz, dzięki czemu zapewnimy sobie spokojny sen w nocy, ale też stanowią świetną barierę przed włamaniem. Nie można przy tym zapomnieć, że roleta to też świetny element dekoracyjny budynku. A tu mamy pełne pole do popisu i z całą pewnością możemy dobrać sobie roletę do koloru elewacji i naszych upodobań, dlatego też DRUTEX oferuje bogatą paletę kolorystyczną pancerzy, prowadnic i skrzynek rolet. ” – mówi Adam Leik, dyrektor marketingu w firmie DRUTEX
Innowacyjne systemy sterowania
Do zasłonięcia okien czy nawet przeszkleń o dużej powierzchni potrzebne są równie duże rolety. Wydawałoby się, że czasami ich unoszenie oraz opuszczanie może być uciążliwe, szczególnie dla kobiet, bo wymaga znacznego wysiłku. Nic bardziej mylnego.
Idealnym rozwiązaniem są elektryczne napędy, które gwarantują funkcjonalność i wygodę użytkowania. Przed ich zainstalowaniem warto się zastanowić, jaki jest najlepszy dla nas sposób sterowania nimi. To również świetny sposób na manipulowanie temperaturą w domu, gdy nas w nim nie ma.
Czasowe zaprogramowanie systemu pozwala bowiem na opuszczanie i podnoszenie rolet w dowolnym czasie, nawet gdy jesteśmy na zakupach albo na wakacjach. W takich przypadkach zawsze wracamy do domu, gdzie panuje przyjemna temperatura i nie musimy chować się przez promieniami słońca.
- „DRUTEX oferuje kilka rozwiązań komfortowego podnoszenia i zamykania rolet: ręczne - za pomocą paska, korby lub paska z przekładnia korbowa oraz automatyczne - sterując pilotem, kluczykiem albo wyłącznikami. Zdecydowanie najbardziej komfortowym rozwiązaniem jest sterowanie radiowe RTS. Za pomocą RTS można sterować roletami centralnie lub każdą oddzielnie. Można tworzyć grupy np. sterować oddzielnie roletami znajdującymi się po wschodniej i po zachodniej stronie budynku. Można również sterować z różnych punktów i zmieniać je dowolnie, według życzenia. Wreszcie można również zaprogramować sterowanie roletami tak, by opuszczały się i podnosiły samoczynnie o określonych godzinach np. inaczej dla każdej pory roku czy dnia.” - dodaje Adam Leik z DRUTEX S.A.
źródło i zdjęcia: Drutex
Komentarze