Czym wyczyścić i jak dbać o rolety materiałowe?

Rolety wykonywane są z różnych materiałów, a sposób ich czyszczenia również się od siebie różni. Jak prawidłowo czyścić osłony okienne, aby jak najdłużej służyły i świetnie się prezentowały? Istnieje kilka ogólnych wskazówek, o których należy pamiętać.

Czym wyczyścić i jak dbać o rolety materiałowe?

Kupując nowe rolety rzadko myślimy o tym, jak będziemy je czyścić w przyszłości. Ale prędzej czy później nadejdzie czas, kiedy będziesz musiał sprostać temu wyzwaniu.

Pamiętaj, że regularne czyszczenie materiałów zarówno osłony okiennej, jak i mechanizmu rolety wpływa na jej wygląd, przedłuża jej trwałość i zapewnia prawidłowe funkcjonowanie. Przed czyszczeniem warto jest zapoznać się z instrukcją producenta osłony okiennej.

Czym i jak czyścić rolety materiałowe?

Kluczem do utrzymania rolet materiałowych w czystości jest systematyczność. Regularne usuwanie kurzu wystarczy, aby nie wnikał on w tkaninę i aby rolety wyglądały nieskazitelnie, o ile nie są zabrudzone. Mechanizm lub kasetę rolety czyścić suchą lub lekko wilgotną ściereczką.

Wystarczy co jakiś czas przecierać czystą ściereczką i samodzielnie odkurzyć za pomocą specjalnej końcówki szczotki i odkurzacza ustawionego na najniższą moc ssania.

Jeżeli rolety są mocno zabrudzone, należy użyć wilgotnej gąbki lub szmatki z łagodnym detergentem. Jednak nie należy pocierać, ani szorować żaluzji zbyt mocno, aby uniknąć poplamienia lub odbarwienia materiału.

Następnie zaleca się użycie czystej gąbki, aby usunąć pozostałości detergentu z materiału. Po usunięciu zabrudzenia powinno rozłożyć się tkaninę do całkowitego wyschnięcia. Rolety materiałowe nie powinny być prane w pralce, ani prasowane.

Czyszczenie rolet odkurzaczem

Wszystkie rolety w domu powinny być regularnie czyszczone. Oznacza to, że nie powinny pozostawać na nich widoczne zabrudzenia. Tradycyjne rolety materiałowe, wolno wiszące i panelowe nie nadają się do mycia wodą.

Niedopuszczalne jest również demontowanie tkaniny z tzw. rolki odbiorczej, gdyż ponowne napięcie wymaga specjalistycznych narzędzi. Skutecznym sposobem na wyczyszczenie tkaniny rolety jest użycie odkurzacza z czystą końcówką i ustawionego na najniższą możliwą moc ssania.

Jeśli nie posiadamy odpowiedniego skalibrowanego odkurzacza, to zbyt dużo siła ssania może nieodwracalnie odkształcić roletę.

Pranie rolet w wannie

Jeśli odkurzanie lub przecieranie rolet miękką ściereczką nasączoną ciepłą wodą z odpowiednim detergentem nie wystarczy, zaleca się moczenie w wannie z detergentem o łagodnym działaniu i ciepłą wodą.

Nie powinna wykręcać się klosza ręcznie, ani nie prać go w pralce. Taka aktywność może prowadzić do powstawania trwałych zmarszczeń i uszkodzeń, uniemożliwiając im pełnienie zamierzonej funkcji.

Mocno zabrudzone rolety należy namoczyć w wannie, dokładnie odsączyć miękkim ręcznikiem oraz zawiesić i poczekać do momentu, aż wyschną.

Pranie rolet w pralce - czy jest możliwe?

Pranie rolet materiałowych jest wręcz koniecznością. Zwłaszcza jeśli mają one bezpośredni kontakt z dziećmi lub zwierzętami lub jeśli znajduje się w pobliżu miejsc, takich jak kuchnia. Jeśli plama jest nieszkodliwa i szybko ją się zauważy, zazwyczaj wystarczy przetrzeć zabrudzone miejsce wilgotną ściereczką.

Jednak może być konieczne zdemontowanie rolet, zdjęcie materiału i rozpoczęcie prania. Rolety materiałowe należy prać ręcznie w niskiej temperaturze. Nie zaleca się prania w pralce, ponieważ grozi to trwałymi zagnieceniami, które uniemożliwią używanie rolet w przyszłości.

Czy i jakich detergentów używać do prania rolet?

Zaleca się czyszczenie rolet zgodnie z instrukcjami producenta. W sklepach znaleźć można również specjalne płyny do czyszczenia rolet - warto się w nie wyposażyć. Istnieje jednak kilka uniwersalnych metod, które sprawdzają się w przypadku niemal wszystkich typów rolet materiałowych.

Niestety niektórych plam nie da się usunąć wilgotną ściereczką lub odkurzaczem. Czynniki zewnętrzne, takie jak błoto i brud, które przyczepiły się do materiału podczas ulewy, rośliny i owady mogą powodować plamy.

Rolety kuchenne mogą się zabrudzić jedzeniem i tłuszczem, a obecność dzieci w domu naraża tkaninę na plamy z farby czy kredek. Aby usunąć takie plamy, należy dodać do niewielkiej ilości wody łagodny detergent i zwilżyć szmatką lub za pomocą gąbki.

Aby upewnić się, że wybrane przez nas rozwiązanie jest bezpieczne, najpierw należy je przetestować na niewielkim fragmencie rolety. Nie należy pocierać, aby nie uszkodzić struktury i koloru materiału. Rozwinięte, mokre rolety należy pozostawić do wyschnięcia.

Rolety typu dzień noc są zwykle wykonane z tkaniny poliestrowej i nie można ich prać chemicznie, ani w pralce. Do czyszczenia ich nie należy używać detergentów, ponieważ mogą one odbarwić materiał. W przypadku rolet typu duolight ważne jest regularne usuwanie kurzu z tkaniny za pomocą odkurzacza lub ściereczki.

W celu odświeżenia materiału wystarczy przetrzeć powierzchnię wilgotną szmatką lub gąbką i ciepłą wodą. Podobnie jak w przypadku rolet materiałowych, do wyprania rolet można użyć specjalnego płynu lub użyć łagodnego detergentu do zmycia większych plam.

Należy jednak bardzo uważać, aby nie uszkodzić delikatnej struktury materiału, a zwłaszcza jego przezroczystych obszarów.

Czyszczenie krok po kroku

Chcesz wiedzieć, jak czyścić rolety materiałowe? Właściwie to całkiem łatwe. Najpierw spróbuj zetrzeć kurz za pomocą suchej ściereczki. W większości przypadków ten jeden krok jest wystarczający i nie jest wymagana dalsza ingerencja w materiał.

W przypadku plam należy namoczyć tę samą szmatkę w wodzie i delikatnie przetrzeć, wykorzystując niewielką ilość detergentu. W przypadku silnego zabrudzenia, konieczne może być czyszczenie z wykorzystaniem mocniejszych detergentów lub pralki.

Krok 1 - usuwanie kurzu

Przed czyszczeniem detergentem powinno się usunąć z rolety zalegający kurz. Najlepiej zrobić to z wykorzystaniem suchej ściereczki. Usunięcie pleśni może wymagać więcej wysiłku i szczotkowania. Podczas prania w pralce należy pamiętać o zdjęciu haczyków oraz łańcuszków, a rolety można umieść w poszewkach na poduszki.

Krok 2 - czyszczenie rolet z owadów

Sporadycznie, szczególnie w sezonie letnim, owady i ich odchody mogą pojawiać się na tkaninie rolet w postaci czarnych kropek, które można usunąć gąbki z mydłem lub aktywną pianą. Plamy po owadach należy zatem potraktować podobnie jak usuwa się mocniejsze zabrudzenia.

Krok 3 - usuwanie plam

Aby usunąć tłuste plamy z tkaniny rolet, można zrobić zwykły domowy środek czyszczący. Aby go przygotować, potrzebne będą, szklanka ciepłej wody, pół szklanki sody i trochę wody utlenionej. Roztwór należy nałożyć na plamę za pomocą gąbki lub za pomocą rozpylacza nałożyć na plamę.

Jak często myć rolety z materiału?

Regularne odkurzanie, na przykład co dwa tygodnie, zapobiegnie zabrudzeniom powstałym od kurzu. Silne zabrudzenia należy natomiast jak najszybciej usunąć. Częstotliwość czyszczenia żaluzji jest sprawą indywidualną i zależy od tego w jaki sposób użytkowane są rolet, smogu, zapylenia i koloru tkaniny.

Podsumowanie

Zatem do czyszczenia rolet materiałowych najlepiej sprawdzi się sucha lub wilgotna ściereczka z mikrofibry. Warto również zastosować detergent na tkaninie w niewidocznym miejscu przed jego użyciem detergentu, aby upewnić się, że nie zniszczy tkaniny, odbarwiając ją. Rolety najlepiej czyścić w słoneczny dzień, kiedy wszelkiego rodzaju zabrudzenia są najbardziej widoczne.

Większość tkanin stosowanych w tego typu roletach okien posiada specjalną apreturę, która zabezpiecza materiał przed zabrudzeniem, blaknięciem i wilgocią, zwiększając stabilność wymiarową rolet oraz zapobiegając odkształceniom, dlatego rolety należy czyścić w bardzo delikatny sposób.


źródło i zdjęcia: FAKRO

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT