Zabezpieczenia do okien, czyli jak chronić dzieci?

Dzieci mają głowy pełne pomysłów i nie zawsze potrafią ocenić, które z nich są dla nich bezpieczne, a których lepiej nie realizować… Dlatego zawsze warto zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych.

Zabezpieczenia do okien, czyli jak chronić dzieci?

Kiedy jesteśmy zajęci, warto mieć pewność, że naszym podopiecznym nie grozi żadne niebezpieczeństwo. Dziecięca wyobraźnia nie zna granic, dlatego brak odpowiedniego zabezpieczenia do okien może doprowadzić do niebezpiecznych zdarzeń. I to niezależnie od tego, czy nasze dzieci dopiero uczą się chodzić, czy stawiają już pierwsze kroki w szkole. Oto kilka sposobów na zwiększenie ich bezpieczeństwa.

Zabezpieczenia do okien: czym są okna bezpieczne?

Okna bezpieczne często są mylone z oknami antywłamaniowymi. Ich nazwy mogą sugerować podobne przeznaczenie, ale nic bardziej mylnego! Zadaniem szyb bezpiecznych nie jest ochrona przed włamaniem, ale przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa domowników przed… nimi samymi.

Szyba bezpieczna jest bardziej odporna na stłuczenie od standardowej, a podczas ewentualnego rozbicia nie rozpada się na drobne kawałki, co gwarantuje folia zamontowana pomiędzy dwiema taflami szkła. Dzięki temu użytkownicy mogą uniknąć zranienia.

Biorąc pod uwagę to, jak często dzieci opierają się o szyby, albo rzucają w nie różnymi przedmiotami (np. piłką), warto pomyśleć o takiej formie zabezpieczenia.

Klamki do okien z kluczykiem

Nieistotne, czy dzieci bawią się na parterze, czy na wyższych kondygnacjach — upadek z każdej wysokości może skończyć się dla nich tragicznie. Warto już od najmłodszych lat uczyć nasze pociechy, że wychylanie się przez otwarte okno jest niebezpieczne. Jednak świadomość i poczucie zagrożenia mogą nie być u dziecka tak silne, jak u osoby dorosłej, dlatego samo upominanie może być niewystarczające.

Jeżeli chcemy działać prewencyjnie, dobrym pomysłem będzie zamontowanie w oknie klamki z kluczykiem. Bez jego przekręcenia, otwarcie okna jest niemożliwe. Podobną rolę pełni klamka z przyciskiem — otwarcie okna wymaga jednoczesnego ruchu klamką i dociskania przycisku.

Dostępne są również klamki bez przycisku, które należy docisnąć przed przekręceniem. To dobre rozwiązania w przypadku młodszych dzieci, które nie będą w stanie poradzić sobie z takimi okiennymi „łamigłówkami” i nie będą miały dość siły, żeby pokonać te zabezpieczenia.

Jeżeli chcemy działać prewencyjnie, dobrym pomysłem będzie zamontowanie w oknie klamki z kluczykiem.

Okucia okienne TBT

Kiedy nasze dzieci mają już na tyle dużo siły, żeby przekręcić klamkę do pozycji poziomej, ale wciąż za mało, by ustawić ją w pozycji pionowej, warto zdecydować się na okucia TBT. Ich mechanizm sprawia, że okna mają odwróconą kolejność otwierania.

Chcąc uchylić okno, przekręcamy klamkę do poziomu, natomiast dopiero przy ustawieniu jej w pionie możemy otworzyć okno na oścież.

W zmodyfikowanej wersji tego rozwiązania przekręcenie klamki do pozycji pionowej powoduje delikatne odstawienie skrzydła, a nie jego otworzenie. Taka opcja umożliwia wietrzenie pomieszczenia. Dopiero ponowny powrót do pozycji poziomej powoduje otwarcie okna.

Z tak skomplikowanym procesem poradzą sobie głównie starsze dzieci, które — miejmy nadzieję — wiedzą już, jak zachowywać się przy oknie.

Mechanizm okucie TBT sprawia, że okna mają odwróconą kolejność otwierania.

BSL — blokada do okna

Zabezpieczenie okien przed otwarciem przez dzieci jest stosunkowo proste również przy zastosowaniu blokady BSL. Jej dużą zaletą jest fakt, że może być ona w prosty sposób zamontowana do stolarki, którą już mamy w domu.

Jest ona instalowana do ościeżnicy okna, ma niewielki rozmiar i zawiera kluczyk. Jeśli go przekręcimy, możliwe będzie jedynie uchylenie okna, bez możliwości jego całkowitego otwarcia. Montaż blokady BSL niesie podobne korzyści, jakie wynikają z zastosowania okuć TBT czy klamki z kluczykiem.

Blokada BSL jest instalowana do ościeżnicy okna, ma niewielki rozmiar i zawiera kluczyk.

Zabezpieczenia do okien — jakie wybrać?

Jeśli myślimy perspektywicznie, warto działać kompleksowo, stosując rozwiązania, które nie tylko zabezpieczą dzieci przed ryzykiem wypadnięcia przez okno, ale także uchronią je przed skutkami rozbicia szkła. Tam, gdzie dzieci bawią się najczęściej, polecamy szyby bezpieczne, wzmocnione specjalną folią pomiędzy taflami szkła.

To rozwiązanie świetnie sprawdzi się w drzwiach balkonowych czy tarasowych, które są najbardziej narażone na uszkodzenie podczas zabawy.

Jeżeli myślimy raczej o bardziej ekonomicznym rozwiązaniu, niezbędne minimum to zapewnienie bezpieczeństwa mniejszemu, kilkuletniemu dziecku, które nie jest jeszcze świadome zagrożeń. Wtedy postarajmy się po prostu o to, żeby nie miało ono możliwości otworzenia okien.

 

źródło i zdjęcia: Filplast

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT