- Czy wybierając system HST, narażamy się na przewiewy?
- Czy do szklanych fasad muszę wybrać okna aluminiowe?
- Bezprogowe przejście w systemie HST - należy dokupić specjalny próg?
- Czy duże okna są drogie?
- Czy duże okna są trudne w czyszczeniu?
- Duże okno – czy ma wpływ na bezpieczeństwo?
- Duże okna – na co zwrócić uwagę, a o czym może zapomnieć inwestor?
System HST - czy narażamy się na przewiewy?
Konstrukcja HST stała się bardzo popularna w Polsce. Jest to rozwiązanie zaczerpnięte z rynków południowej Europy, gdzie zdecydowanie obserwujemy odmienny klimat. Co za tym idzie – parametr szczelności powietrza w drzwiach tarasowych jest nieco inny od tradycyjnych systemów okiennych, nadal jednak kwalifikuje się do najwyższej, 4- klasy.
Wszystko za sprawą przemyślanego systemu uszczelek dociskowych. W konstrukcji HST wykorzystujemy system uszczelnienia równoległy, przylegający – doskonale spełniający swoje funkcje.
Warto pamiętać, że w przypadku stolarki otworowej ogromną rolę odgrywa prawidłowo wykonany montaż, dobrze zamontowane drzwi tarasowe w systemie HST nie powinny powodować odczuwalnych przewiewów w domu.
Szklane fasady - trzeba wybrać okna aluminiowe?
Fasady, czyli „szklane ściany” mają za zadanie wpuścić do wnętrza jak najwięcej światła. Często okazałe gabaryty czy niestandardowe wymiary wpływają również na aspekt wizualny. W praktyce to również wymiar planowanej tafli szkła, determinuje wybór materiału, z którego zostanie wykonany produkt.
W przypadku konstrukcji HST – maksymalny wymiar to 14 m2, jeśli inwestor zakłada pojedynczą taflę szkła, która nie będzie się otwierała – 7 m2. Natomiast w przypadku drzwi wejściowych, niezależnie od gabarytów, dedykowane są systemy aluminiowe.
Należy pamiętać, że wybierając okna aluminiowe marki KRISPOL do dużych przeszkleń, z powodzeniem można miksować rozwiązania i np. do okien o mniejszych powierzchniach zastosować PVC.
Specjalny próg do przejścia HST
Posiadając konstrukcję KRISPOL FEN 82 HST, na każdym etapie inwestor może doposażyć okno przesuwne w próg płaski z ukrytym odpływem wody opadowej. Na całej głębokości zabudowy progu – blisko 200 mm – jedyny widoczny element konstrukcji w świetle przejścia to niska, 5 mm szyna jezdna.
Standardowo progi HS po całkowitej zabudowie posiadają około 30 mm wysokości progu – to widoczny, naturalny spadek dla odpływu wody.
Czy duże okna są drogie?
Warto pamiętać, że gabaryt okna wpływa na jego cenę, ale nie jest jedynym czynnikiem, który ma znaczenie:
- Typ otwierania – zdecydowanie najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest zastosowanie okna FIX, czyli konstrukcji stałej, nieotwieralnej. Wśród systemów otwieranych – tańszy będzie system uchylno-przesuwny PSK, a najdroższym przesuwny – HST.
- Materiał, z którego wykonane jest okno – PVC (bardziej ekonomiczna wersja), aluminium.
- Wybór okleiny – z jednej z dwóch grup cenowych.
- Bikolor – czyli okno okleinowane lub malowane (w przypadku okien aluminiowych) od strony zewnętrznej i wewnętrznej.
- Dodatki – czyli np. wybór ciepłej ramki, ciepłego systemu montażu okien etc.
Gdybyśmy porównywali nieprzezierną ścianę z przeszkloną, rzeczywiście jest to droższe rozwiązanie. Warto jednak pamiętać, że nie bez powodu panuje trend na wielkogabarytowe przeszklenia, a przebywanie we wnętrzu, do którego wpada naturalne światło to lepszy komfort i samopoczucie mieszkańców.
Ponadto wygodne osłony typu żaluzje fasadowe pozwalają na swobodne sterowanie ilością światła. Jeśli zależy nam na optymalizacji ceny – polecamy nieotwierane okna typu FIX, świetnie sprawdzą się one również w przypadku inwestycji z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła.
Czy duże okna są trudne w czyszczeniu?
Duże przeszklenia rzeczywiście mogą być uciążliwe w czyszczeniu. Zawsze na etapie projektu domu warto przemyśleć kwestie praktyczne – cała ściana w formie szklanej fasady będzie tworzyła niesamowity efekt, ale jednocześnie może generować konieczność zatrudnienia do pomocy zewnętrznych firm lub korzystanie z myjki na długim teleskopie.
Okna firmy KRISPOL z powodzeniem można oczyścić samodzielnie, a czynność przebiega analogicznie, jak w przypadku wszystkich innych okien. Dlaczego więc często pojawia się takie pytanie?
Pamiętajmy, że posiadając okno tarasowe i dzieci w domu, lub czworonogi – siłą rzeczy musimy takie okno myć częściej. W tym przypadku inwestorzy często korzystają z dwóch rozwiązań, które ułatwiają utrzymanie czystości:
- Zastosowanie szyb samoczyszczących Bioclean, które zapobiegają osiadaniu się wody przy opadach, dzięki czemu szyba pozostaje dłużej czysta. Nadal jednak trzeba ją myć, jednak zdecydowanie rzadziej.
- Roboty do czyszczenia okien – na rynku pojawia się coraz więcej produktów, które wyręczają nas z tej czynności.
Duże okno – czy ma wpływ na bezpieczeństwo?
Wybierając wielkogabarytowe przeszklenie, nie powinniśmy obawiać się o aspekty dotyczące bezpieczeństwa. Każdy gabaryt okna posiada specjalnie wyselekcjonowane komponenty, których dobór odbywa się na podstawie licznych badań bezpieczeństwa użytkowania.
Warto jednak liczyć się z faktem, że gabaryt okna może wymagać zastosowania okuć o większej nośności czy też bezpiecznych, hartowanych lub laminowanych szyb. Dodatkowo jeszcze na etapie wyboru produktu, można zdecydować się na wbudowane w produkt kontaktrony, umożliwiające podpięcie do dowolnego systemu alarmowego.
Duże okna – na co jeszcze zwrócić uwagę?
W przypadku dużych okien, podobnie jak w przypadku wszystkich pozostałych, warto zastanowić się nad tym, jakie są potrzeby przyszłych mieszkańców, kto będzie z produktów korzystał, jakie są nasze preferencje wizualne, jakie parametry cieplne powinny posiadać te produkty.
W przypadku szklanych fasad dodatkowo należy pamiętać o komforcie cieplnym wewnątrz pomieszczenia i aspekcie zapewnienia prywatności. W obu przypadkach doskonale sprawdzą się żaluzje fasadowe.
źródło i zdjęcia: Krispol
Komentarze