Wybór, montaż i konserwacja moskitier

W przypadku insektów skutecznym rozwiązaniem zapewniającym bezpieczeństwo nawet przy oknach otwartych jest montaż moskitiery.

Takie zabezpieczenie przed insektami można zakładać zarówno na oknach, jak i na drzwiach balkonowych czy tarasowych. Moskitiery drzwiowe różnią się nieco konstrukcją od tych okiennych, ponieważ stanowią odrębne skrzydło mocowane na zawiasach.

Budowa moskitier

Do najbardziej powszechnych należą tzw. moskitiery ramkowe. Siatki, stanowiące ich główną cześć, produkowane są z włókna szklanego. Materiał ten jest odporny na działanie wilgoci i doskonale przepuszcza światło, przez co jest niemal niewidoczny. Ramy wykonywane są z lekkiego aluminium, dzięki czemu całość można z łatwością zdjąć w dowolnym momencie. Dodatkowym atutem tego materiału jest możliwość pomalowania go lub pokrycia okleiną, co sprawia, że doskonale komponuje się ze stolarką.

Wybór moskitier

Wybierając moskitierę, warto zwrócić uwagę na jej budowę. Materiał, z którego wykonana jest ramka, wpływa na trwałość całej konstrukcji. Ważny jest też kształt oraz wielkość powierzchni, które z kolei decydują o sprężystości siatki. Estetykę zapewnia wykonanie narożników pod kątem 45° i uszczelka licująca się z profilem ramki.

Montaż i konserwacja moskitier

Moskitierę ramkową można przymocować na dowolne okno. Montuje się ją po zewnętrznej stronie za pomocą obrotowych zaczepów, które przykręca się śrubami do ramki. Aby ją zdjąć, wystarczy przekręcić uchwyty o 90 stopni.

Alternatywę stanowią moskitiery zintegrowane z roletami zewnętrznymi, które mają osobne prowadnice dla każdej z osłon. Ich montaż uzależniony jest od typu rolety, na który się zdecydujemy.

{logo}Roletę kompaktową instaluje się wyłącznie na etapie budowy, ponieważ wstawia się ją razem z oknem. W zależności od sposobu zabudowy, skrzynka rolety nie jest widoczna na zewnątrz budynku. Oprócz tego, są też dostępne tzw. rolety naelewacyjne, które montuje się na osadzonych wcześniej oknach lub murze, a ich skrzynki są widoczne od strony elewacji. Dużym zainteresowaniem cieszą się te z możliwością zabudowy, gdyż po wykonaniu elewacji są niewidoczne.

Moskitiery ramkowe należy co jakiś czas zdjąć i umyć wodą z detergentem. Czyścić powinniśmy zarówno siatkę, jak i ramę. Aby wydłużyć czas eksploatacji, moskitiery trzeba demontować na okres zimowy i zakładać ponownie dopiero wiosną. W wersji zintegrowanej z roletami ich konserwacja sprowadza się do sporadycznego mycia siatki.

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT