Drzwi w systemach tarasowych dzielimy na: podnoszono-przesuwne HST (z niemieckiego Hebeschiebe Tür) oraz uchylno-przesuwne PSK (Parallel-Schiebe-Kipp-Tür). Podział ten wynika z zastosowanego mechanizmu otwierania. Każdy system ma swoje zalety, dlatego warto zorientować się przed budową lub remontem, który z nich będzie najlepiej odpowiadał na nasze potrzeby. Eksperci Filplast, firmy z ponad 30-letnim doświadczeniem, chętnie pomogą dokonać wyboru!
Jak działa system tarasowy PSK?
Drzwi tarasowe PSK składają się ze skrzydła stałego i przesuwnego. Kiedy otwieramy drzwi lub okno w systemie PSK, mechanizm okucia powoduje uchylenie się ruchomego skrzydła, a następnie jego odsunięcie, co umożliwia w następnym kroku jego przesunięcie po prowadnicy ulokowanej w dolnej części całej konstrukcji. Drzwi tarasowe w systemie PSK uchylają się w ten sam sposób, co okna tradycyjne. Dzięki temu mamy do czynienia z wygodnym i prostym w obsłudze rozwiązaniem. Kiedy drzwi są zamknięte zarówno skrzydła stałe, jak i przesuwne tworzą linię prostą.
Zalety drzwi w systemie PSK
- Przystępna cena, która jest niższa niż w przypadku drzwi w systemie HST, to niekwestionowana zaleta systemu PSK.
- Drzwi PSK, w przeciwieństwie do tradycyjnych drzwi balkonowych, nie zajmują po otwarciu dodatkowego miejsca w pomieszczeniu.
- Jedno skrzydło drzwi PSK może mieć powierzchnię do 8 m², szerokość drzwi przesuwnych może wynieść nawet 1,6 m. Pozwala to na wykonanie wygodnego wyjścia na ogród czy taras.
- Mimo dużego ciężaru i sporych rozmiarów, drzwi tarasowe PSK są proste w obsłudze.
Jak działa system tarasowy HST?
Drzwi tarasowe HST to inaczej drzwi podnoszono-przesuwne. Tak, jak w przypadku drzwi PSK, system HST także posiada stałe i ruchome skrzydło. Po uniesieniu klamki skrzydło ruchome drzwi HST delikatnie podnosi się, po czym można je przesunąć wzdłuż skrzydła stałego. Możemy w dowolnym momencie je zatrzymać i zablokować poprzez domknięcie klamki. Drzwi HST są także dostępne w wersji z automatycznym napędem.
Zalety drzwi w systemie HST
- Powierzchnia skrzydła w konstrukcji HST może sięgać nawet 14 m². To rozmiary, które umożliwiają zaprojektowanie ciekawych i nowoczesnych rozwiązań z dużymi przeszkleniami.
- Drzwi HST przesuwają się lekko i nie wymagają użycia dużej siły. Dodatkowo można zastosować do nich obsługę automatyczną.
- W niektórych systemach HST dostępne są bezprogowe przejścia, dlatego to rozwiązanie jest rekomendowane do domów, w których mieszkają dzieci i osoby z ograniczeniami ruchowymi.
- System HST pozwala na zamontowanie dużych przeszkleń, w tym przeszkleń narożnych. Dzięki temu możemy doskonale doświetlić salon i płynnie połączyć go z tarasem.
Jaki wybrać system - HST czy PSK?
Podstawową różnicą pomiędzy systemami PSK i HST jest sposób otwierania. W systemie PSK okno po uchyleniu i przesunięciu chowa się za skrzydło stałe. W systemie HST okno najpierw unosi się na kilka milimetrów, a następnie przesuwa.
Systemy tarasowe HST umożliwiają zastosowanie większych przeszkleń niż w systemach PSK. Dzięki temu połączymy optycznie dom z ogrodem, co wniesie więcej lekkości i przestrzeni do naszego domu. W drzwiach HST możemy też zastosować bezprogowe przejście. Z kolei niekwestionowaną zaletą drzwi PSK jest niższa cena.
Obydwa systemy pozwolą nam na realizację nowoczesnych projektów w budownictwie jednorodzinnym. Dzięki nim doświetlimy również salon i połączymy go z balkonem, tarasem czy wyjściem do ogrodu. HST to najwyższy komfort użytkowania i najbardziej efektowne przeszklenia, z kolei system PSK oznacza kompromis pomiędzy tradycyjnymi oknami balkonowymi a droższym systemem HST.
Oba systemy bez problemu pozwalają także komfortowo wietrzyć pomieszczenia. To szczególnie ważne, gdy nasz salon jest połączony z kuchnią, która może dostarczać wielu intensywnych zapachów. W takim wypadku warto także pomyśleć o szybach, które oczyszczają powietrze.
Jeżeli nadal nie masz pewności, które rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze, skontaktuj się z ekspertami firmy Filplast.
Źródło i zdjęcia: Filplast
Komentarze