Wybierz idealną bramę garażową - wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem!

Garaż to miejsce wielofunkcyjne - służy nie tylko do parkowania samochodu, ale również jest przestrzenią, gdzie hobbystycznie zajmujemy się majsterkowaniem czy przechowujemy sprzęt ogrodowy. Wybór odpowiedniej bramy garażowej jest kluczowy, ponieważ gwarantuje komfort użytkowania oraz zapewnia bezpieczeństwo.

Wybierz idealną bramę garażową - wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem!

Jaką bramę garażową wybrać?

Przed podjęciem decyzji o wyborze bramy garażowej, każdy inwestor stoi przed szeregiem istotnych pytań. Kluczowe jest dokładne przemyślenie kilku aspektów, zanim przejdziemy do analizy dostępnych typów bram.

Na początku warto sprawdzić, czy podczas projektowania uwzględniono wszystkie niezbędne wymiary montażowe dla wybranej bramy. Ważne jest, aby odpowiednio zaplanować rozmiar przestrzeni bocznych i wysokość nadproża.

Należy określić, ile pojazdów będzie stało w garażu, co wpłynie na decyzję, czy potrzebny jest garaż jedno- czy dwustanowiskowy. W przypadku większej liczby pojazdów konieczne może być zainstalowanie jednej szerokiej bramy lub wybór dwóch oddzielnych bram.

Równie ważne jest ustalenie, czy garaż będzie integralną częścią budynku, czy też oddzielną konstrukcją. Od tego zależy, czy potrzebna będzie brama z dodatkowym ociepleniem. Kolejnym aspektem jest dostępna przestrzeń przed garażem, która może wpływać na wybór typu bramy.

Warto też zastanowić się nad dodatkowymi funkcjami, jak oświetlenie, automatyczny napęd czy specjalne przejście dla zwierząt.

Dostępne na rynku bramy garażowe różnią się sposobem otwierania - mamy do wyboru bramy rolowane, uchylne, rozwierne i segmentowe. Mogą być one otwierane manualnie lub za pomocą automatycznego napędu, co umożliwia ich obsługę bez wysiadania z samochodu.

Bramy mogą być również ocieplane lub nie, w zależności od potrzeb, a także wykonane z różnorodnych materiałów, takich jak stal ocynkowana, drewno czy aluminium. Wybór najlepszej bramy garażowej zależy od wielu czynników, dlatego warto dokładnie rozważyć wszystkie opcje.

Dostępne na rynku bramy garażowe różnią się sposobem otwierania - mamy do wyboru bramy rolowane, uchylne, rozwierne i segmentowe.

Brama garażowa segmentowa

Bramy segmentowe od lat cieszą się niesłabnącą popularnością na rynku, dzięki szeregowi cech, które czynią je preferowanym wyborem dla wielu inwestorów.

Składają się one z połączonych zawiasami segmentów, uszczelnionych i przemieszczających się na rolkach wzdłuż prowadnic montowanych na suficie i ścianach. Dzięki takiej konstrukcji, bramy segmentowe pozwalają na łatwe otwieranie i zamykanie nawet w obliczu przeszkód, takich jak śnieg zalegający przed garażem.

Są idealne do miejsc z ograniczoną przestrzenią przed garażem, ponieważ nie wymagają wysuwania się poza obrys budynku. Wyposażenie bramy w system automatycznego otwierania dodatkowo podnosi komfort użytkowania, eliminując potrzebę opuszczania pojazdu przy każdym użyciu.

Wybierając bramę garażową, kluczowymi aspektami są izolacyjność termiczna i akustyczna. Dobre parametry w tych obszarach pozwalają na utrzymanie odpowiedniego klimatu w garażu oraz redukcję hałasu zewnętrznego.

Bramy segmentowe są często wybierane przez właścicieli domów energooszczędnych oraz pasywnych, oferując wyjątkowe właściwości izolacyjne.

Przykładowo, bramy segmentowe marki WIŚNIOWSKI z panelem INNOVO charakteryzują się niskim współczynnikiem przenikania ciepła - dla modeli UniTherm i PRIME jest on na poziomie 0,33 W/m2K, co przekłada się na oszczędności w ogrzewaniu. Produkty te są zgodne z wymogami programu Czyste Powietrze, umożliwiając uzyskanie dofinansowania na ich zakup.

Dla tych, którzy pragną, aby garaż był eleganckim uzupełnieniem architektury domu, doskonałym wyborem będzie model PRIME Black Edition od WIŚNIOWSKI, charakteryzujący się czarnym wykończeniem zarówno od wewnątrz, jak i na wszystkich elementach konstrukcyjnych. Taka kolorystyka nadaje bramie niepowtarzalny, stylowy charakter.

Bramy segmentowe składają się z połączonych zawiasami segmentów, uszczelnionych i przemieszczających się na rolkach wzdłuż prowadnic.

Brama garażowa rolowana

Brama roletowa, znana również jako brama rolowana, jest opcją bardziej ekonomiczną w porównaniu z bramą segmentową. Łatwo można ją dostosować do wyglądu zewnętrznego budynku oraz ogólnego stylu posesji, co stanowi jej znaczący atut.

Kluczową zaletą bram rolowanych jest efektywne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Dzięki mechanizmowi rolowania na wałek nawojowy, umieszczony wewnątrz pomieszczenia przy nadprożu, brama nie zajmuje dużo miejsca, ani wewnątrz garażu, ani na zewnątrz, co pozwala na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni.

Chociaż bramy rolowane nie oferują tak wysokiej izolacji termicznej jak inne typy, mogą być dobrym wyborem, gdy izolacyjność nie jest głównym kryterium wyboru.

Bramy roletowe firmy WIŚNIOWSKI wykonane są z aluminium odporne na korozję, co zapewnia ich lekkość i niezawodność nawet w trudnych warunkach atmosferycznych.

Podczas wyboru bramy roletowej warto także zwrócić uwagę na aspekty bezpieczeństwa. Bramy roletowe WIŚNIOWSKI zwiększają ochronę garażu dzięki solidnej blokadzie, uniemożliwiającej dostęp osobom nieupoważnionym.

Dodatkowo, listwa krawędziowa zapobiega przytrzaśnięciu, minimalizując ryzyko wypadków czy uszkodzeń podczas operacji otwierania i zamykania bramy.

Dzięki mechanizmowi rolowania na wałek nawojowy, umieszczony wewnątrz pomieszczenia przy nadprożu, brama nie zajmuje dużo miejsca.

Bramy uchylne i rozwierne

Wybierając bramę uchylną, zyskujesz gwarancję jej prostoty montażu i niezawodności. Dzięki prostej konstrukcji, brama ta jest łatwa w obsłudze, co przyczynia się do jej trwałej popularności.

Na rynku dostępne są modele ocieplone i nieocieplone. Należy jednak pamiętać, że instalacja bramy uchylnej wymaga zapewnienia wolnej przestrzeni zarówno przed garażem, jak i w jego wnętrzu, aby umożliwić jej otwarcie.

Bramy skrzydłowe, znane również jako bramy rozwierane, składają się z jednego lub dwóch ruchomych skrzydeł i reprezentują jeden z najbardziej podstawowych typów bram. Aby je otworzyć, potrzebna jest znaczna ilość miejsca na zewnątrz, co wymaga również płaskiego podjazdu.

Codzienne użytkowanie takiej bramy może wymagać regularnego usuwania przeszkód, takich jak śnieg, liście czy inne przedmioty, które mogą się przed nią gromadzić. Ponadto, bramy skrzydłowe nie należą do najbezpieczniejszych opcji, ponieważ stosunkowo łatwo jest dostać się przez nie do wnętrza budynku.

Dzięki prostej konstrukcji, brama uchylna jest łatwa w obsłudze.

Warto zadbać o szczegóły

Nieistotne, na który model bramy garażowej ostatecznie się zdecydujesz, kluczowe jest jej odpowiednie zainstalowanie. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na jakość użytych do produkcji bramy materiałów, właściwości izolacyjne użytych materiałów, a także na solidność i izolację ramy bramy. Jeśli garaż znajduje się poza głównym budynkiem, rozważ wybór bramy nieocieplanej.

Współczesne bramy garażowe oferują szereg funkcji ułatwiających życie, w tym automatyczne otwieranie, zabezpieczenia przed włamaniem, dodatkowe oświetlenie czy nawet dedykowane przejścia dla zwierząt.

Również estetyka bramy ma ogromne znaczenie - nowoczesny wygląd, możliwość personalizacji poprzez wybór kolorów czy oklein, co pozwala na idealne dopasowanie bramy do reszty nieruchomości.

Ile kosztuje brama garażowa?

Najbardziej ekonomicznym wyborem będą bramy rozwierne lub uchylne. Chociaż stanowią one prostą konstrukcję, mogą nie zapewniać codziennie użytecznych funkcji ani odpowiedniej izolacji cieplnej i akustycznej, szczególnie jeśli garaż jest zintegrowany z domem.

Z kolei bramy segmentowe reprezentują najbardziej zaawansowany typ bram garażowych, oferując nie tylko wyśmienitą izolację termiczną i akustyczną, ale także możliwość indywidualnej konfiguracji przez dodatkowe opcje, dostosowując bramę do specyficznych wymagań. To sprawia, że są one najdroższą opcją na rynku.

Cena bramy garażowej zaczyna się od około 3000 zł, a jej maksymalny koszt może sięgać kilkudziesięciu tysięcy złotych, w zależności od wybranych specyfikacji i funkcji.

Bramy garażowe WIŚNIOWSKI

Bramy garażowe WIŚNIOWSKI reprezentują szczytowe osiągnięcie w swojej kategorii, łącząc elegancję, najwyższą jakość i komfort użytkowania. Charakteryzują się długotrwałością i niezawodnością, dzięki prawie całkowicie zautomatyzowanemu i powtarzalnemu procesowi produkcyjnego.

Ich bezpieczeństwo zostało potwierdzone przez niezależne certyfikaty oraz oznaczenie CE. Unikatowy design bram pozwala na ich doskonałe dopasowanie do estetyki każdego domu.

Ponadto, bramy WIŚNIOWSKI harmonijnie uzupełniają inne produkty marki, takie jak drzwi, okna i ogrodzenia, wspólnie tworząc spójną wizję estetyczną obejmującą kolorystykę, tekstury i wzornictwo.


Źródło i zdjęcia: WIŚNIOWSKI Sp. z o.o. S.K.A.

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT