Remont zabytku? Nowoczesna stolarka okienna i drzwiowa też jest możliwa

Efektywność energetyczna budynków odgrywa kluczową rolę dla środowiska, zdrowia oraz naszych finansów. Nowe budynki zazwyczaj spełniają obowiązujące normy dotyczące efektywności energetycznej, jednak w przypadku starszych obiektów wciąż pozostaje wiele do zrobienia.

Remont zabytku? Nowoczesna stolarka okienna i drzwiowa też jest możliwa

W ostatnim czasie obserwujemy dynamiczny wzrost tempa renowacji, co jest zgodne z wymaganiami unijnych strategii dekarbonizacji, przewidujących wzrost tempa tych działań z 1 do 3% do 2024 roku.

Do udziału w tej budowlanej rewolucji skłaniają nie tylko oczywiste korzyści płynące z termomodernizacji, ale również specjalne narzędzia finansowe oraz wsparcie firm z sektora budowlanego.

Przykładem takiej firmy jest Aluprof, lider w produkcji systemów aluminiowych dla budownictwa, który oferuje nowoczesne rozwiązania termoizolacyjne zgodne z najwyższymi standardami i programami rządowymi.

Renowacja = ekologia

Z ekologicznego punktu widzenia, modernizacja istniejących budynków jest znacznie korzystniejsza niż budowa nowych. Pozwala to na mniejsze zużycie materiałów budowlanych, wydłużenie żywotności obiektów oraz redukcję ich śladu węglowego.

Działania renowacyjne, szczególnie te skoncentrowane na termomodernizacji, są podyktowane nie tylko przez rynek, ale również przez obowiązujące regulacje.

Według "Długoterminowej strategii renowacji budynków" – rządowego dokumentu definiującego konieczne działania dla osiągnięcia efektywności energetycznej i redukcji emisji do roku 2050. 

W Polsce znajduje się 14,2 miliona budynków, z których wiele charakteryzuje się niską efektywnością energetyczną i wymaga lub będzie wymagać termomodernizacji.

Dodatkowo, zaktualizowana dyrektywa UE dotycząca efektywności energetycznej nakłada na sektor publiczny obowiązek renowacji co najmniej 3% powierzchni budynków należących do administracji publicznej rocznie, co przyczynia się do rozwoju tego sektora.

Wsparcie dla inwestorów

Realizacja termomodernizacji wiąże się z koniecznością znacznych nakładów finansowych, co często zniechęca inwestorów lub opóźnia rozpoczęcie prac. Aby ułatwić ten proces i przyspieszyć osiąganie celów energetycznych, władze uruchamiają różne programy wsparcia finansowego.

Jednym z nich jest program "Czyste powietrze", skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych. Program ten, choć powszechnie kojarzony z dofinansowaniem do wymiany starych kotłów, obejmuje również całość działań termomodernizacyjnych.

W bieżącym roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje przeznaczyć na ten cel 5,4 mld zł, a pojedynczy inwestor może otrzymać nawet 136 200 zł bezzwrotnej dotacji.

Innym instrumentem jest "Fundusz Termomodernizacji i Remontów", prowadzony przez Bank Gospodarstwa Krajowego, który oferuje wsparcie szerszej grupie odbiorców.

W ramach tego funduszu dostępne są m.in. "Premia remontowa" dla zarządców budynków wielorodzinnych, która pokrywa 25% kosztów inwestycji, "Premia termomodernizacyjna" w różnych wysokościach dla budynków mieszkalnych i publicznych oraz "Premia MZG" dla gmin i spółek.

Okno na efektywność – znaczenie stolarki

Aby osiągnąć cel inwestycji polegający na zwiększeniu energooszczędności budynków, kluczowe jest stosowanie produktów o wysokich parametrach termoizolacyjnych. Konieczne jest jednak wykraczanie poza samą izolację ścian i dachu.

Niska jakość stolarki okiennej i drzwiowej może być przyczyną utraty nawet 20–30% ciepła.

Dlatego kluczowe jest, aby okna spełniały wymagany współczynnik przenikania ciepła Uw zgodnie z normami technicznymi, który nie powinien przekraczać 0,9 W/(m²K) w Polsce.

Odpowiednie parametry termiczne są także istotne dla uzyskania wsparcia finansowego na inwestycje.

Od lat naszą misją jest dostarczanie inwestorom rozwiązań, które pozwolą im podnieść efektywność energetyczną budynków i tym samym zmniejszyć zapotrzebowanie na surowce energetyczne, co z kolei ma korzystny wpływ na środowisko i stan ich finansów. W tym celu stale prowadzimy badania, inwestujemy w nowe technologie i wdrażamy kolejne innowacje. Przykładem są okna i drzwi w systemie MB-86N, które dzięki zastosowaniu szerokich przekładek termicznych o nowym kształcie oraz dwukomponentowej uszczelki centralnej, spełniają najwyższe wymagania w zakresie izolacyjności termicznej, a ich współczynnik przenikania ciepła Uw w przypadku okien wynosi od 0,62 W/(m2K), natomiast dla drzwi od 0,8 W/(m2K) – podkreśla Bożena Ryszka, dyrektor marketingu i PR firmy Aluprof.

Renowacja obiektów zabytkowych

Zwiększenie efektywności energetycznej budynków jest kluczowe, jednak w przypadku remontów obiektów zabytkowych istotne jest również osiągnięcie odpowiedniego efektu wizualnego.

Taki dylemat często zniechęca inwestorów, jednak na rynku dostępne są produkty, które łączą wysoką funkcjonalność z estetyką odpowiednią dla danej epoki.

Przykładem mogą być okna MB-FERROLINE oraz MB-SLIMLINE od Aluprof, które swoimi wąskimi profilami i industrialnym charakterem przypominają tradycyjną ślusarkę stalową, oferując przy tym doskonałe parametry techniczne.

Szczególnie interesujące jest rozwiązanie MB-FERROLINE, które zawiera specjalne ościeżnice renowacyjne.

Pozwalają one na instalację nowej stolarki bez konieczności usuwania starych ościeżnic i ryzyka uszkodzenia muru, co jest niezwykle ważne w przypadku renowacji zabytkowych budynków.

Budynki efektywne energetycznie

Renowacja i termomodernizacja budynków przynoszą wiele korzyści. Nieizolowane i przeciągłe budowle mają wysokie zapotrzebowanie na energię do ogrzewania, co prowadzi do wyższych rachunków, zwiększonej emisji gazów cieplarnianych i pogorszenia jakości powietrza.

Proces termomodernizacji ma również znaczący wpływ na wizerunek organizacji; coraz częściej firmy i instytucje wybierają ekologiczne i energooszczędne budynki jako swoje siedziby, demonstrując odpowiedzialne podejście do środowiska.

Jest to także istotne dla samorządów i instytucji publicznych, które przez tego typu inwestycje mogą pokazać dbałość o dobro obywateli, zapewniając komfortowe warunki w placówkach edukacyjnych, szpitalach i innych obiektach publicznych.

Renowacja podnosi także walory architektoniczne i estetyczne, umożliwiając zachowanie pięknych, często zabytkowych budynków na kolejne lata. Dodatkowo, zmodernizowane obiekty zyskują na wartości, co jest korzystne dla inwestorów w branży nieruchomości, zwiększając zyski z wynajmu lub sprzedaży.


Źródło i zdjęcia: Aluprof

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT