Termomodernizacja z dotacją - wymiana okien i drzwi w 2024 roku

Wymiana starych okien i drzwi na nowe jest krokiem, który może znacznie obniżyć koszty ogrzewania domu oraz zwiększyć komfort mieszkania. Realizacja takich zmian, mimo że jest wartościową inwestycją, często wiąże się z wysokimi wydatkami. Na szczęście, w Polsce dostępne są programy pomocowe.

Termomodernizacja z dotacją - wymiana okien i drzwi w 2024 roku

Programy pomocowe oferują atrakcyjne dotacje, z których skorzystać można także przy zakupie rozwiązań oferowanych przez Aluprof. W tym artykule przedstawiamy, jakie kryteria należy spełnić, aby skorzystać z dofinansowania na wymianę okien i drzwi w roku 2024.

Eksperci alarmują, że miliony mieszkań i domów jednorodzinnych w Polsce potrzebują gruntownej termomodernizacji. W tej liczbie wyróżniają się tak zwane wampiry energetyczne - budynki o wysokim zapotrzebowaniu na energię, stanowiące około milion sztuk.

Mimo że reprezentują one tylko niewielki odsetek wszystkich obiektów mieszkalnych, to generują aż jedną trzecią całkowitego zużycia energii w kraju.

Problemy takie jak nieszczelne okna, brak izolacji ścian czy niewydajne systemy ogrzewania najbardziej dają o sobie znać w zimie, kiedy rachunki za ogrzewanie rosną. Ale kompleksowa termomodernizacja może przynieść oszczędności nie tylko w zimie, ale i w lecie, poprawiając efektywność chłodzenia wnętrz.

Inwestycje w nowe okna, drzwi czy bramy garażowe to spore wyzwanie finansowe, często wykraczające poza budżet wielu rodzin. Na szczęście, w Polsce istnieją programy wsparcia, które oferują znaczne dotacje na termomodernizację, w tym na zakup i instalację nowej stolarki otworowej.

Rok 2024 prezentuje się jako doskonała okazja, aby zdecydować się na instalację nowoczesnych rozwiązań od Aluprof w naszych domach.

Program "Czyste Powietrze" 2024

Program "Czyste Powietrze", zarządzany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jest największą inicjatywą w Polsce wspierającą modernizację domów.

Uczestnicy mogą liczyć na bezzwrotną dotację do 136 200 zł, przeznaczoną na działania takie jak wymiana starych systemów grzewczych, okien, drzwi oraz izolacja budynku.

W 2023 roku wystartowała trzecia odsłona programu, wprowadzając szereg udogodnień dla beneficjentów.

Wśród ulepszeń znalazły się podniesienie maksymalnych kwot dotacji, zwiększenie limitów dochodowych kwalifikujących do wsparcia oraz usunięcie dotychczasowego limitu dofinansowania na metr kwadratowy stolarki, który wynosił 700 zł za okna i 2000 zł za drzwi oraz bramy.

Do końca roku 2023 zawarto umowy z beneficjentami na łączną kwotę przekraczającą 16 miliardów złotych, przy całkowitym budżecie programu osiągającym imponujące 103 miliardy złotych.

Wymagania w programie "Czyste Powietrze"

Program "Czyste Powietrze" adresowany jest do osób prywatnych będących właścicielami lub współwłaścicielami domów wybudowanych przed 1 stycznia 2014 roku.

Oferuje on wsparcie finansowe na różnych poziomach, zależnych od dochodów wnioskodawców:

  • Na poziomie podstawowym, przy dochodzie rocznym wnioskodawcy nie przekraczającym 135 tys. zł, maksymalna kwota dotacji to 67,2 tys. zł.
  • Na poziomie podwyższonym, dla przeciętnego miesięcznego dochodu na osobę nie wyższego niż 1894 zł w gospodarstwach wieloosobowych lub 2651 zł w gospodarstwach jednoosobowych, maksymalna kwota dotacji to 100,2 tys. zł.
  • Na poziomie najwyższym, przy miesięcznym dochodzie na osobę nie przekraczającym 1090 zł w gospodarstwach wieloosobowych lub 1526 zł w gospodarstwach jednoosobowych, możliwa do uzyskania dotacja to nawet 136,2 tys. zł.

Aby zakwalifikować się do programu, niezbędna jest wymiana starych, nieekologicznych źródeł ciepła na paliwo stałe (tak zwanych "kopciuchów") na nowe, wydajne i ekologiczne kotły.

Program umożliwia również finansowanie innych działań, takich jak wymiana okien i drzwi, ocieplenie budynku, modernizacja systemu grzewczego, zakup i montaż rekuperatorów czy instalacji fotowoltaicznych.

Inne formy dofinansowania

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wprowadził program "Ciepłe Mieszkanie", skierowany do mieszkańców budynków wielorodzinnych.

Beneficjentami mogą być właściciele mieszkań w takich budynkach, najemcy lokali z zasobów komunalnych oraz małe wspólnoty mieszkaniowe zarządzające budynkami z przedziału od 3 do 7 mieszkań.

W przeciwieństwie do programu "Czyste Powietrze", "Ciepłe Mieszkanie" dostępne jest wyłącznie dla mieszkańców gmin, które zdecydowały się wziąć udział w programie i po zawarciu umowy z NFOŚiGW ogłosiły nabór wniosków.

Oprócz programów krajowych, w Polsce funkcjonują również inicjatywy lokalne, jak choćby projekt Kraków Airport, który oferuje mieszkańcom Obszaru Ograniczonego Użytkowania wsparcie finansowe na wymianę stolarki otworowej na modele o lepszych parametrach izolacji akustycznej.

Dlatego warto na bieżąco śledzić ogłoszenia w mediach lokalnych oraz informacje udostępniane przez samorządy.

Nowe okna i drzwi to duże oszczędności

Według ekspertów wymiana okien na nowe może przynieść zmniejszenie zużycia energii o ok. 25 proc. To w skali roku spore oszczędności na ogrzewaniu.

Gdybyśmy zdecydowali się na okna wykonane na systemie ALUPROF MB-104 Passive w wersjach SI lub Aero oraz drzwi na systemie MB-104 Passive SI+, oszczędności mogłyby być jeszcze większe.

Wśród klientów mam wielu takich, którzy pierwotnie decydowali się na dotację obejmującą jedynie wymianę nieefektywnego źródła ciepła. Twierdzili, że skoro mają plastikowe okna, a ściany domu mają grubość co najmniej 40 cm, nie będą tracić dużo energii. W tym roku wielu z nich zdecydowało się na dotację na ocieplenie i wymianę stolarki i mówią mi, że żałują, że nie zrobili tego od razu. Po wymianie okien zauważyli wiele korzyści: okna nie parują, w domu jest ciszej i nie wieje wokół ram. Klienci zazwyczaj ocieplają domy dopiero po wymianie okien i przez jakiś czas obserwują, jakie mają oszczędności na ogrzewaniu po samej wymianie stolarki. Jeden z nich powiedział, że zużywa tonę pelletu mniej. U niektórych klientów obliczenia z audytu energetycznego wskazują, że oszczędności po wszystkich pracach termomodernizacyjnych będą na poziomie ponad 60 proc. – mówi Sebastian Matyszczak, ekspert ds. dotacji, właściciel firmy OZE i Finanse.


Źródło i zdjęcia: Aluprof

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT