Jak otworzyć szlaban bez używania pilota?

Szlaban na parkingu osiedlowym ma za zadanie ograniczać dostęp osobom nieuprawnionym. Jednak czasami utrudnia on dostęp samym mieszkańcom, na przykład gdy zgubią pilota, lub służbom uprzywilejowanym. Czy istnieje sposób na podniesienie szlabanu bez pilota? Jakie są dostępne metody, które to umożliwiają?

Jak otworzyć szlaban bez używania pilota?

Szlaban można otworzyć nie tylko pilotem, ale także przy użyciu nośników informacji o użytkowniku, takich jak karta z kodem QR, z kodem kreskowym lub transponderem RFID. Odczyt karty odbywa się bezdotykowo.

Szlabany opcjonalnie mogą być wyposażone w specjalny przełącznik, który umożliwia straży pożarnej szybkie ręczne otwarcie szlabanu przy pomocy trójkątnego klucza.

Szlaban na kod QR lub naklejkę RFID

Kluczowym zadaniem szlabanów jest zapewnienie ochrony. Ważne jest zatem, aby nikt, kto nie jest do tego uprawniony, nie mógł sforsować tego zabezpieczenia. Rozwiązania, które pozwolą przejechać mieszkańcom bez pilota, powinny mimo wszystko być dedykowane tylko im, ewentualnie jeszcze uprawionym służbom.

W innym przypadku montaż szlabanu będzie mijał się z celem.

Ciekawą propozycję ma w tym względzie firma Hörmann, oferująca rozbudowany system zarządzania dostępem, który umożliwia indywidualne zarządzanie wjazdem i wyjazdem pojazdów.

System, w którym uprawnienia dostępu mogą być weryfikowane za pomocą karty z kodem QR i naklejki RFID, można zintegrować z oprogramowaniem służącym do zarządzania obiektem (Facility Management) oraz z systemem sygnalizacji pożarowej.

Kod QR może być umieszczony na specjalnej karcie lub może być dostępny z poziomu smartfona. Z kolei naklejka RFID umieszczona na przedniej szybie pojazdu, wykrywana jest przez moduł czytnika biletów. Po potwierdzeniu uprawnienia zwalnia wjazd lub wyjazd.

Nośnik ten gwarantuje wygodny i szybki przejazd. Wśród istotnych funkcji, jakie są elementami systemu, wymienić można zarządzanie strefami czasowymi oraz grupami użytkowników posiadających uprawnienia.

Firma Hörmann oferuje rozbudowany system zarządzania dostępem.

Sterowanie za pomocą OnlineControl

Innym wartym uwagi rozwiązaniem oferowanym przez firmę Hörmann jest połączenie poprzez OnlineControl. Pozwala ono na sterowanie i zarządzanie systemem szlabanów oraz systemem zarządzania z dowolnego miejsca na świecie i z każdego preferowanego urządzenia z dostępem do Internetu.

Na uwagę zasługuje fakt, że sterowanie za pomocą OnlineControl daje możliwość dostępu za pośrednictwem urządzeń mobilnych - smartfonów lub tabletów - poprzez przeglądarkę internetową. Dzięki przejrzystemu interfejsowi możliwe jest pełne sterowanie i sprawdzanie statusu systemu szlabanów, a także profesjonalne zarządzanie.

W przypadku wystąpienia awarii i usterek, na ekranie wyświetlane są komunikaty. Jeśli jest taka potrzeba, system przekierowuje do miejsca, w którym można zdalnie przeprowadzić naprawę. Przydatną funkcją jest możliwość centralnego sterowania poprzez OnlineControl systemem kilku szlabanów z dowolnego miejsca na świecie.

Zdalne sterowanie szlabanem to nie wszystko – za pośrednictwem Internetu można sprawdzać status szlabanów i automatycznie wysyłać informacje o usterkach, co w praktyce pozwala na rezygnację z ochroniarzy obsługujących szlaban na miejscu.

Informacje w wersji cyfrowej mogą być natomiast przesyłane do serwisu technicznego, co pozwala skrócić czas na prawy i uniknąć dwukrotnego wysyłania techników z działu serwisu.

Rozpoznawanie tablic rejestracyjnych

Wygodnym rozwiązaniem jest rozpoznawanie uprawnionych numerów tablic rejestracyjnych, możliwe dzięki specjalnej kamerze, skanującej tablicę. Rozwiązanie to nie wymaga zastosowania innego nośnika informacji.

System sterowania radiowego BiSecur

BiSecur to nowoczesny, dwukierunkowy system sterowania radiowego do bram i systemów kontroli wjazdu, opracowany przez firmę Hörmann. Jego działanie oparte jest na innowacyjnej technologii dedykowanej komfortowej i bezpiecznej obsłudze urządzeń.

Wart uwagi jest tu przede wszystkim system szyfrowania, maksymalnie zabezpieczający wysyłany sygnał sterowania radiowego, chroniący go przed nieuprawnionym skopiowaniem. Gwarancję poprawności działania daje m.in. przyznanie mu certyfikatu przez ekspertów ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu Ruhr w Bochum.


Źródło i zdjęcia: Hörmann

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT