Wiele współczesnych biznesów zakotwiczonych w sieci bazuje na pracy zdalnej. Istnieją firmy, które w ogóle nie posiadają biura, albo których pracownicy pojawiają się w nim okazjonalnie. Wiele osób swoją działalność prowadzi w coraz popularniejszych przestrzeniach coworkingowych lub po prostu z domu. Trudne do wyobrażenia? Jeśli w dobie światowej pandemii zostałeś zmuszony do wykonywania pracy w trybie home office, znalazłeś się w sytuacji, która dla wielu osób jest codziennością. Jak ją oswoić?
Odtwórz swoje biuro w domu
Znajdź w swoim domu lub mieszkaniu skrawek przestrzeni, w której urządzisz biuro. Podstawa to wygodne krzesło lub fotel oraz biurko lub stolik, na którym zmieścisz wszystkie potrzebne do pracy sprzęty. W miarę możliwości zadbaj o to, aby miejsce to było dobrze oświetlone – najlepiej w pobliżu okna.
Naturalne światło wspomaga dobre samopoczucie, działa pobudzająco i poprawia koncentrację. W dobrze doświetlonym pokoju, łatwiej Ci będzie skupić się na pracy i zredukować ewentualny stres związany z nową sytuacją. Jeśli nie możesz znaleźć takiego kąta pomyśl o rearanżacji. Praca z domu musi być dla Ciebie komfortowa, warto więc poświęcić chwilę, a nawet zainwestować, aby stworzyć dla siebie domową przestrzeń biurową. Myśl ergonomicznie – być może da się wykorzystać istniejącą wnękę lub parapet okienny? O tym jak zaaranżować dla siebie miejsce do pracy poczytaj naszym innym wpisie.
Jeśli podejrzewasz, że home office może potrwać dłużej, może warto zastanowić się nad remontem i wygospodarowaniem dedykowanego pomieszczenia biurowego. Pamiętaj, że najważniejszym jego elementem będzie jasne okno z pakietem szybowym o wysokim współczynniku Lt (powyżej 70%) i izolujące drzwi akustyczne. Zanim zabierzesz się za wyposażenie, zwróć szczególną uwagę na te elementy stolarki, które zaowocują późniejszym komfortem pracy.
Jeśli z danego pomieszczenia korzystają inni domownicy, postaraj się jak najbardziej od nich odgrodzić, tak aby ograniczyć ilość bodźców do minimum. Jeśli potrzebujesz wyjątkowego skupienia, zaopatrz się w słuchawki lub stopery do uszu.
Zadbaj o dotlenienie organizmu – w przewietrzonym pomieszczeniu lepiej się myśli i koncentruje. Dotleniony mózg działa efektywniej, dlatego co jakiś czas przewietrz intensywnie swoje domowe biuro. Uczeni z Uniwersytetu Harvarda i dwóch nowojorskich ośrodków przeprowadzili badania nad grupą ochotników wykonujących prace biurowe.
Poddano ich testom sprawności umysłowej w pomieszczeniach o różnym składzie powietrza. Wyniki pracowników pracujących we wnętrzach o wysokiej zawartości Co2 były najniższe. Rezultaty pracy osób wykonujących ją w miejscu wietrzonym były wyższe o 61%, zaś najwyższe (101%) wśród pracowników wdychających powietrze z ogrodu. Takie warunki pewnie nie występują w Twoim biurze, spróbuj więc zapewnić je sobie w domu i pracować efektywniej! Otwórz więc okno i przewietrz! Jak? Sprawdź naszą instrukcję wietrzenia mieszkania!
Stwórz schemat swojego dnia pracy
Praca w biurze składa się w dużej mierze z codziennej rutyny. Kawa, spotkanie, odprawa, zebranie, sprawdzenie maili, itd. Opracuj domowy schemat codziennej pracy i w miarę możliwości trzymaj się go. Dzięki temu nie zapomnisz o ważnych zadaniach i poprawisz efektywność. W dobrej organizacji pracy pomoże Ci lista zadań oraz liczne aplikacje służące do zarządzania projektami oraz kontaktu z zespołem pracowników. Pamiętaj tylko, aby korzystając z telefonu wyłączyć media społecznościowe.
Jeśli Twój tryb pracy na to pozwala, podziel ją na interwały, wykorzystując np. metodę Pomodoro. Cykl zadań zakończ przerwą, podczas której zrób coś co sprawi Ci przyjemność – wypij kawę, zjedz coś dobrego, wykonaj serię ćwiczeń, przespaceruj się lub zwyczajnie poobserwuj widok za oknem i naciesz się nim. Naturalna zieleń drzew wprowadzi Cię w dobry i błogi humor. Małe przyjemności umilą Ci dzień pracy – w końcu w biurze też sobie na nie pozwalasz?
Zadbaj o balans
Wiele osób uważa, że praca zdalna potrafi być bardziej efektywna niż praca w biurze, pod warunkiem, że zadba się o jej prawidłową organizację. Poza miejscem pracy i wypracowaniem odpowiednich schematów, bardzo ważne jest pamiętanie o jej stałych godzinach. Znacznie efektywniejszy będziesz narzucając sobie sztywne ramy niż pracując codziennie w innym zakresie godzinowym. O komforcie pracy świadczy także jej długość – prawie nikt nie lubi nadgodzin.
Organizując się w efektywny sposób zyskasz czas, który możesz przeznaczyć na coś innego niż praca. Całe piękno pracy zdalnej polega na tym, że odbywa się ona na twoich warunkach. Jeśli tylko uda Ci się je opracować, osiągniesz work – life balance. Być może dzięki temu nietypowemu trybowi nauczysz się nowych aplikacji ułatwiających pracę i komunikację na odległość. Być może dowiesz się czegoś o sobie. Kto wie, może home office jest dla Ciebie i wkrótce Twoja ścieżka kariery potoczy się w zupełnie nieoczekiwanym kierunku.
źródło i zdjęcia: Vetrex
Komentarze