Wpuść trochę światła do domu, czyli duże przeszklenia

Wyposażenie nowego domu w okna nie jest skomplikowane. W projekcie wpisane są wymiary, rodzaj oraz kolor przeszkleń zaplanowanych przez architekta. Wystarczy tylko wybrać rodzaj profili, sposób otwierania i wyposażenie dodatkowe oraz dopilnować właściwego montażu. 

Wpuść trochę światła do domu, czyli duże przeszklenia
Z tekstu dowiesz się:
 • Jakie są najważniejsze parametry dużych przeszkleń?
 • Jakie materiały profili okiennych wybrać?
 • Jakie jest wyposażenie okien fasadowych?
 • W co wyposażone są okna tarasowe?
 • Jak składać zamówienie na konkretne profile?
 • Jak montować duże przeszklenia?

Najważniejsze parametry dużych przeszkleń 

Mimo że wybranie okien zwykle jest dość proste to warto poświęcić temu tematowi nieco uwagi. Możliwości przeróżnych rozwiązań do przeanalizowania jest bowiem sporo, zwłaszcza że obecnie bardzo modne są duże przeszklenia, obejmujące nawet całe ściany. Aby ułatwić proces decyzyjny, podpowiadamy na co szczególnie zwrócić uwagę.

Poza względami estetycznymi i użytkowymi, wybierając okna, trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na najważniejszy parametr, czyli na współczynnik przenikania ciepła. Zgodnie z przepisami, obecnie budowane domy muszą być wyposażone w okna o U nie wyższym niż 1,1 W/(m2·K). Od przyszłego roku wartość ta spadnie do 0,9.

Takie wymogi spełniają np. okna wyposażone w pakiet trzech szyb i tzw. ciepłą ramkę. Istotna jest też izolacyjność akustyczna, którą określa współczynnik Rw. Im jest on wyższy, tym ciszej będzie w budynku. Jeżeli planujemy wznoszenie domu przy ruchliwej ulicy, wartość ta powinna wynosić ok. 40 dB. Standardowe okna mają Rw na poziomie ok. 30 dB. Uwaga! Ważne jest by oba wymienione parametry dotyczyły całego okna.

Energooszczędne okna zbudowane są z 3 szyb
Energooszczędne okna zbudowane są z 3 szyb, ciepłej ramki wypełnionej gazem szlachetnym, np. argonem. Fot. KRISPOL

Materiały profili okiennych 

Plastikowe (z PVC). Wzmacnia się je kształtownikami stalowymi lub aluminiowymi, albo włóknem szklanym, które poprawiają ich wytrzymałość i sztywność. Typowe profile z PVC nie nadają się do bardzo dużych przeszkleń, lecz dobrze sprawdzą się w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności – w kuchniach, łazienkach.

Najtańsze są profile białe, popularne są też wersje imitujące co najmniej kilku rodzajów drewna oraz malowane proszkowo na dowolny kolor (np. bardzo modny grafitowy).

Drewniane. Wykonywane są na ogół z litego drewna sosnowego, świerkowego, modrzewiowego, dębowego, meranti albo mahoniu. Ramy wykańcza się farbami lub lakierami wodorozcieńczalnymi, stanowiącymi powłoki kryjące lub transparentne (widać przez nie rysunek słojów drewna). Okna o nietypowym kształcie, np. łukowe, częściej są wytwarzane właśnie z tego surowca.

Takie wyroby co kilka lat wymagają przeszlifowania i ponownego pomalowania, ale w przypadku drobnych uszkodzeń i za rysowań ramy – można je naprawiać. Okna drewniane są, niestety, droższe od plastikowych.

Wciąż najbardziej popularne są okna w kolorze białym. Najczęściej wykonane są one z PVC (a). W domach budowanych w nowoczesnym stylu popularne są profile w kolorze grafitowym (b). DOBROPLAS

Aluminiowe. Są bardzo sztywne (stabilne), dlatego najczęściej wykorzystywane są na duże przeszklenia, również narożne, całe fasady oraz ogrody zimowe. Z profili aluminiowych najczęściej wykonywane są szerokie okna tarasowe z systemami przesuwnymi. Profile mogą być anodowane bądź malowane proszkowo na dowolny kolor z palety RAL, mogą też być wykańczane okleiną drewnopodobną. Niestety, takie okna są najdroższe.

Bardzo szerokie narożne okna tarasowe przeważnie powstają  z profili aluminiowych. Fot. SCHUCO 

Wyposażenie okien fasadowych 

Te okna, do których jest łatwy dostęp z zewnątrz warto zamówić w wersji nieotwieranej typu fiks. Takie okna są sporo tańsze od standardowych. Pamiętać jednak należy. że mają one nieco węższe profile i jeśli będą ulokowane tuż obok wersji otwieranych – różnica może być widoczna.

W oknach fasadowych uchylno-rozwieranych przydatne będą okucia, które poprawiają komfort korzystania z nich:

 • stopniowanie uchyłu – pozwala na regulowanie strumienia powietrza wpływającego do wnętrza, gdy uchylimy skrzydło. Za sprawą mechanizmów grzebieniowych, w zależności od systemu okuć, można je uchylić w różnym stopniu i ustawić w jednej z 3, czasami nawet 7 pozycji;
 • mikrowentylacja/rozszczelnienie – dzięki specjalnemu zaczepowi, po przekręceniu klamki najczęściej o 45°, między ramą a skrzydłem powstaje niewielka luka, zapewniająca dopływ świeżego powietrza. To funkcja bardzo użyteczna ze względu na szczelność nowoczesnych przeszkleń, ale nie zastąpi nawiewników;
 • ogranicznik otwarcia – to rodzaj hamulca, wbudowanego między ramą i skrzydłem, ogranicza jego otwarcie przeważnie do 90°. Zapobiega uderzaniu skrzydła o ościeżnicę i krawędź wnęki okiennej przy silnym wietrze czy przeciągu.

Wyposażenie okien tarasowych 

W przypadku okien tarasowych, najistotniejszy jest wybór systemu umożliwiającego ich otwieranie. Oprócz standardowych skrzydeł uchylno-rozwieranych, oferowane są wersje uchylno-przesuwne i podnoszono-przesuwne.

Zależnie od zastosowanego systemu otwierania, okna tarasowe warto wyposażyć w następujące udogodnienia:

 • hamulec – do blokowania otwartych rozwieranych drzwi w dowolnej pozycji;
 • zatrzask – do domknięcia rozwieranego skrzydła od zewnątrz. Wychodząc na taras, drzwi zamyka się, pociągając za uchwyt, a żeby się otworzyły wystarczy je lekko popchnąć lub przesunąć;
 • blokada błędnego położenia klamki – strzeże prawidłowej obsługi okna i chroni przed jego wyczepianiem się z górnego zawiasu. Jeśli okno jest otwarte, nie powinniśmy móc przestawić klamki w pozycję, przy której skrzydło jest uchylane;
 • klamka z kluczykiem – uniemożliwia otwarcie okna, np. dziecku; niski próg – zapobiega potykaniu się i ułatwia wychodzenie na taras osobom o mniejszej sprawności ruchowej;
 • bezpieczne szyby – mogą być wykonane z dwóch tafli przedzielonych folią PVB. Po rozbiciu szyba nadal stanowi jeden element, nie stwarzając zagrożenia dla ludzi w pobliżu.

Inna opcja to szkło hartowane, które rozpada się na małe kawałki o tępych krawędziach. W bardzo szerokich ciężkich wersjach przesuwnych, komfortowym elementem wyposażenia jest napęd elektryczny. Montuje się go pod posadzką, a do obsługi jest pilot albo naścienny łącznik.

Tam, gdzie jest łatwy dostęp do okien można zamontować wersje nieotwierane. Fot. OKNO-PIAST WOŁÓW

Zarówno w oknach pionowych, jak i w tarasowych przydadzą się nawiewniki, zapewniające dopływ świeżego powietrza do wnętrz. W domach z wentylacją grawitacyjną są niezbędne. Najwygodniej wybrać modele automatyczne – ciśnieniowe, które utrzymują stały przepływ, niezależnie od działania wiatru, lub higrosterowane, które reagują na wzrost poziomu wilgotności powietrza w pomieszczeniu.

 Niski próg w drzwiach tarasowych zapobiega potknięciom. Warto o nim pomyśleć przy zamawianiu okien. FAKRO

Jak złożyć zamówienie?

Sam proces zakupu okien najlepiej zacząć od odwiedzenia kilku punktów sprzedaży stolarki. Obejrzenie wystawy, na której prezentowane są poszczególne modele okien, z różnym sposobem otwierania oraz wykonane z rozmaitych materiałów, pozwoli wstępnie zorientować się w ofercie producentów.

Duże przeszklenia projektuje się od nasłonecznionej strony. ARCHON+

W przypadku typowych okien pionowych, sprawa jest dość prosta. Dokładniejszego przeanalizowania będę wymagały duże przeszklenia tarasowe, które proponowane są w kilku systemach otwierania (uchylno-rozwierane, uchylno-przesuwne i podnoszono-przesuwne). Podczas takiej wizyty należy poprosić o zademonstrowanie sposobu działania różnych okuć oraz rozwiązań, które ułatwią komfortowe korzystanie z okien.

Dobrze jest odwiedzić 2 lub 3 takie punkty, porównać wyceny obejmujące identyczne składowe (okna o takich samych parametrach i wyposażeniu) i wybrać najbardziej atrakcyjną ofertę. Niekiedy już na wstępie sprzedawcy dają spore upusty, zawsze warto negocjować rabaty.

Decydując się na przeszklenie całej ściany warto wybrać jeden z systemów przesuwnych – uchylno-przesuwny lub podnoszono-przesuwny. Fot. MS WIĘCEJ NIŻ OKNA

Warto te od razu dobrać parapety i osłony przeciwsłoneczne. Większość takich punktów świadczy kompleksową usługę, obejmującą montaż tych wszystkich elementów. Po wybraniu okien i niezbędnych akcesoriów, otrzymujemy wycenę. Następnie na budowę przyjeżdża ekipa, która mierzy dokładnie otwory okienne, by wyprodukowane okna idealnie do nich pasowały. Potem podpisujemy umowę, wpłacamy 30% zaliczki i czekamy na dostawę kilka tygodni.

Właściwy montaż 

Najbardziej pożądanym sposobem jest wysunięcie, za pomocą specjalnych wsporników, okna poza lico ściany, w grubość ocieplenia, co w przypadku dużych i ciężkich modeli jest dość trudne. Szczególnie wtedy, gdy mur, do którego ostatecznie kotwiona jest konstrukcja nośna, ma niewielką wytrzymałość, bo wykonano go z betonu komórkowego lub z ceramiki poryzowanej.

Osadzenie ciężkich drzwi unoszono-przesuwnych wymaga użycia siły kilku monterów. BUDVAR

Można również je osadzić przy zewnętrznym licu muru, z izolacją zachodzącą z każdej strony 3 cm na ramę okna i parapetem wewnętrznym i zewnętrznym, rozdzielonymi przekładką ze styropianu. Niezależnie od miejsca wstawienia, zaleca się montaż warstwowy, który polega na zabezpieczeniu styku okna ze ścianą za pomocą specjalnych taśm – paroszczelnej od środka i paroprzepuszczalnej od zewnątrz.

Takie zabezpieczenie przed wodą opadową oraz przenikającą z wnętrz parą wodną eliminuje ryzyko zawilgocenia pianki, która w przeciwnym razie straciłaby właściwości ciepłochronne, a na obrzeżach otworu okiennego mogłaby pojawić się wilgoć, nawet grzyby. W średniej wielkości budynku montaż trwa jeden lub dwa dni. Na okna z usługą montażu trzeba przeznaczyć min. 20 tys. zł.

Autor: Joanna Dąbrowska

Zdjęcie Otwierające: KRISPOL

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE