Jak sprawdzają się okna przesuwne w kuchni?

Słoneczne, chłodne, jasne albo zacienione – właściwości konkretnych pomieszczeń mają ścisły związek z ich przeznaczeniem. Zupełnie inaczej zaprojektujemy salon, pokój dziecka albo kuchnię.

Jak sprawdzają się okna przesuwne w kuchni?

Kuchnia jako centrum domu 

Kuchnie mają już na szczęście za sobą czasy, w których bywały „ślepym” pomieszczeniem w ciasnej kawalerce – bez okien, a co za tym idzie, bez dostępu do światła dziennego i sprawnej wentylacji.

Współcześnie projektowane kuchnie, chętnie łączone z jadalnią i spiżarnią, stają się pierwszym pomieszczeniem w ciągu komunikacyjnym. O ile na poziomie dbałości o ergonomię, zarówno inwestorzy jak i projektanci od dawna stosują sprawdzone i wygodne rozwiązania, o tyle w temacie okien często stawiamy na klasykę. Ale klasyka nie zawsze bywa optymalna.

Rola okna w kuchni 

Bez względu na to, czy jest to dom jednorodzinny, czy nowoczesny budynek mieszkalny, okna w kuchni to bardzo często wciąż klasyczne konstrukcje rozwierno-uchylne. Wyjątkiem są domy wyposażone w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, w których często spotykanym rozwiązaniem jest okno bez możliwości otwarcia.

Klasyka – jak to klasyka: największą jej zaletą jest to, że będzie bezpieczna. Niestety, często cierpi na tym ergonomia (bo można to zrobić lepiej), a także niewykorzystane pomysły (bo z innym oknem można urządzić kuchnię odważniej).

W odróżnieniu od salonu, czy pokój dziecka, kuchnia nie potrzebuje energii słonecznej do ogrzewania, bo zazwyczaj i tak jest to jedno z cieplejszych pomieszczeń. Okno dostarcza jednak naturalne światło i pozwala obserwować posesję.

Z punktu widzenia ergonomii jest dość niewdzięczne, otwierane w klasyczny sposób – wyklucza stosowania wysokich baterii sztorcowych, nie pozwala także zagospodarować całej przestrzeni pod nim. Są na szczęście rozwiązania, w których wyeliminowano wszystkie te wady.

Patio Light - system przesuwny w kuchni 

Optymalne okno kuchenne to takie, które można uchylić, żeby pozbyć się z wnętrza intensywnych zapachów, bądź wilgoci. A jednocześnie powalające otworzyć się w taki sposób, aby jego rama nie wchodziła na kuchenny blat. Na tym właśnie polega doskonałość systemów przesuwnych, które sprawdzą się również w kuchni. Skrzydła nie wchodzą do pomieszczenia, ale chowają się jedno za drugim. Co z pozostałymi właściwościami takiego okna?

Okno Patio Lighta, dostępne w ofercie Vetrex, może być zabudowane w szerokości od 700 do 900 mm. Maksymalna wysokość takiego okna to 2500 mm, a szerokość to aż 2700 mm. Odpowiednio duża sztywność profili pozwala na szklenie pakietem o grubości do 48 mm (mogą być dźwięko- i energooszczędne). Dopuszczalna waga skrzydła to 100 kg. Patio Light to rozwiązanie, które pozwala zapomnieć o ograniczeniach technologicznych podczas projektowania kuchni. /p>

Oprócz niewątpliwych zalet wynikających z uchylno-przesuwnego systemu, okna są także bezpieczne – okucia obwiedniowe Roto Patio Alversa KS posiadają standardowo 4 zaczepy antywyważeniowe. Dodatkowo można je doposażyć w kontaktrony do podłączenia z instalacją alarmową

Źródło i zdjęcia: Vetrex 

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT