Dlaczego wizyta kominiarza w domu jest niezbędna?

Obowiązek wykonywania przeglądów kominowych wprowadzono ustawą o prawie budowlanym w  1994 roku. Przepisy nakazują wykonywanie przeglądów kominiarskich w domu raz w roku, natomiast w budynkach o powierzchni zabudowy większej niż 2000 m² dwa razy do roku - do 31 maja i do 31 listopada. Jednak sam przegląd komina nie wystarczy. Kolejnym obowiązkiem jest okresowe czyszczenie i udrożnienie przewodów kominowych. Co o tym mówi prawo?

Dlaczego wizyta kominiarza w domu jest niezbędna?

Wizyta kominiarza w domu to nie tylko szczęście, lecz przede wszystkim konieczność. Zaniedbany, nieczyszczony regularnie komin to zagrożenie dla życia i zdrowia wszystkich mieszkańców domu. Kontrole kominiarskie są konieczne z wielu względów. Służą one m.in. ocenie stanu komina oraz jego okresowemu czyszczeniu. Istotne jest, aby przegląd był wykonywany przez profesjonalistę, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że cała procedura przebiegła w prawidłowy, bezpieczny i skuteczny sposób.

Obowiązek wykonywania przeglądów kominowych wprowadzono ustawą o prawie budowlanym w  1994 roku. Przepisy nakazują wykonywanie przeglądów kominiarskich w domu raz w roku, natomiast w budynkach o powierzchni zabudowy większej niż 2000 m² dwa razy do roku - do 31 maja i do 31 listopada. Jednak sam przegląd komina nie wystarczy.

Kolejnym obowiązkiem jest okresowe czyszczenie i udrożnienie przewodów kominowych. W przypadku przewodów dymowych czyszczenie powinno zostać wykonane 4 razy w roku, przewodów spalinowych 2 razy w roku, natomiast przewodów wentylacyjnych raz w roku. Czyszczenie przewodów w  przypadku kominów dymowych polega na usunięciu zanieczyszczeń osadzających się na ściankach komina, takich jak sadza i smoła. Natomiast jeśli chodzi o przewody spalinowe i wentylacyjne, należy oczyścić je z pajęczyn i ptasich gniazd, które blokują przekrój komina. Wszelkie zanieczyszczenia kieruje się w dół i usuwa z komina poprzez otwór rewizyjno-wyczystny.

Na czym polega przegląd kominiarski?

Przegląd rozpoczyna się od wykonania czynności na dachu, a więc czyszczenia przewodów i sprawdzenia za pomocą narzędzi kominiarskich drożności, przebiegu i szczelności przewodów kominowych. W tym czasie dokonuje się również oceny stanu komina ponad dachem. Następnie bada się w pionie mieszkań prawidłowość funkcjonowania urządzeń podłączonych do przewodów kominowych.

Czy kontrole kominiarskie są konieczne?

Kontrole kominiarskie są konieczne z wielu względów. Smoła, która wydziela się z opału w wyniku jego suchej destylacji bądź spalania ze zbyt małą ilością powietrza, osadza się na ściankach komina. W trakcie rozgrzewania się komina smoła paruje, wydzielając łatwopalne opary - wystarczy iskra (np. podczas dokładania opału), aby komin uległ zapaleniu, tłumaczy Dariusz Pilitowski, dyrektor ds. rozwoju w firmie Jawar. W zależności od ilości zanieczyszczeń temperatura wewnątrz komina może wzrosnąć nawet do 1600 stopni Celsjusza i stanowić poważne zagrożenie pożarowe dla całego budynku. Zarówno smoła, jak i sadza w wyniku zapłonu mogą także obciekać w dół, powodując zaślepienie komina, przez co gromadzące się gazy mogą doprowadzić do wybuchu, dodaje.

Za brak czyszczenia komina nie ma kar urzędowych, jednak jego zaniedbanie może kosztować użytkowników dorobek ich całego życia. Dlatego dopóki nie dojdzie do nieszczęścia związanego z zaniedbaniem komina, właścicielowi budynku nie grożą żadne konsekwencje za niewykonanie przeglądu kominiarskiego przez kominiarza. Teoretycznie nie ma konieczności wzywania go. Jeżeli właściciel domu potrafi i ma przeznaczone do tego celu specjalne narzędzia, może sam spróbować wyczyścić komin. Należy jednak pamiętać, że jeżeli dom jest ubezpieczony i dojdzie do szkody odkominowej to każdy ubezpieczyciel w Polsce zażąda od właściciela domu zaświadczenia wystawionego przez kominiarza, że komin był prawidłowo czyszczony i kontrolowany. Bez niego nie ma możliwości na otrzymanie jakiegokolwiek odszkodowania.

Jak rozpoznać fachowca?

Zarówno w przypadku przeglądów, jak i czyszczenia komina warto skorzystać z usług fachowca, ponieważ do jego zadań należy nie tylko oczyszczenie komina z sadzy i smoły, ale również czuwanie nad prawidłową budową i stanem technicznym całej instalacji grzewczej i kominowej. W jaki jednak sposób sprawdzić, czy kominiarz, który odwiedza nasz dom, posiada odpowiednie kompetencje? Jest na to kilka sposobów.

Można sprawdzić, czy informacje na temat fachowca znajdują się w rejestrze publikowanym na stronie Korporacji Kominiarzy Polskich. Drugim, jednak dużo trudniejszym sposobem jest zażądane od kominiarza dyplomu mistrzowskiego i zwrócenie się do osoby go wystawiającej z pytaniem o autentyczność dokument, mówi Jan Budzynowski, Wiceprezes Korporacji Kominiarzy Polskich. Można również zapytać samego kominiarza o to, czy jest zrzeszony w jakiejś organizacji (cechu, spółdzielni itp.) i tam sprawdzić jego autentyczność, dodaje. Zdarzają się również sytuacje, kiedy kominiarz nie jest zrzeszony w żadnej organizacji i jest tak zwanym wolnym strzelcem, a jego dyplom został wystawiony przez odległą od miejsca pracy izbę rzemieślniczą. Jest to przypadek, w którym najtrudniej jest zweryfikować jego wiarygodność.


Bezpieczeństwo w domu jest najważniejsze, dlatego nie warto unikać ani oszczędzać na kontroli wykonywanej przez wykwalifikowanego kominiarza. Przeglądy przewodów wentylacyjnych, domowych i spalinowych są szczególnie istotne, gdyż dzięki ich sprawnemu działaniu w domu odbywa się prawidłowa cyrkulacja, eliminująca uciążliwe i szkodliwe związki z powietrza. Szczególnie w rozpoczynającym się okresie grzewczym należy pamiętać, że zaburzona praca systemu może doprowadzić do wielu nieszczęść, w tym m.in. do zaczadzenia.

źródło i zdjęcie: Jawar

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT