Inwestycje w dziale automatyki ESBE

Aby sprostać zapotrzebowaniu na produkty, firma ESBE zainwestowała w ostatnim czasie w 3 nowe tokarki. W związku z tym automatycy mają obecnie do dyspozycji 11 tokarek.

Inwestycje w dziale automatyki ESBE

Jesienią 2022 r. do działu automatyki firmy ESBE dostarczono dwie nowe tokarki, które w styczniu 2023 r. zostały uzupełnione o trzecie urządzenie – tokarkę wzdłużną.

Christoffer Liljeblad, kierownik działu komponentów podkreśla, że przy odpowiedniej aranżacji przestrzeni wszystkie tokarki będą mogły pracować w jednym pomieszczeniu. Wykorzystanie ich pozwoli natychmiast odciążyć produkcję i sprostać zapotrzebowaniu na nasze produkty.

Inwestycja w urządzenia za ponad 10 mln SEK

W ciągu ostatniego roku firma ESBE kupiła nowe urządzenia do działu automatyki. To reakcja firmy m.in. na wzrost liczby zamówień w latach 2021-2022, a także wysokie prognozowane zapotrzebowanie na nasze produkty w 2023 r.

„W 2022 roku zainwestowaliśmy 10,5 mln SEK w nowe urządzenia, których wykorzystanie będzie w pełni zaplanowane, zanim zostaną one uruchomione” – mówi Karl-Oskar Brunnsgård, inżynier produkcji, który był odpowiedzialny za zakup nowych urządzeń.

„Za pomocą tych urządzeń wykonuje się w ESBE obróbkę korpusów zaworów, nypli i stożków. Nowe maszyny to sterowane CNC tokarki wzdłużne, które toczą i obrabiają małe, skomplikowane części. Tokarki charakteryzują się wysoką wydajnością, a także precyzją obróbki.

Można w nich stosować wszystkie materiały prętowe, w tym rury i pręty profilowane. Inwestycja oznacza kilka korzyści dla naszych klientów. Cykle produkcyjne stają się krótsze, co zapewnia większą wydajność i efektywność kosztową produkcji. Tokarki wzdłużne są ponadto jeszcze dokładniejsze niż pozostałe urządzenia i zdolne do wytwarzania drobniejszych elementów. Są one bardziej niezawodne, a ich konserwacja jest prosta”.

Tokarki wzdłużne – kilka faktów

W tradycyjnej tokarce nośnik narzędzi (rewolwer) porusza się w kierunku materiału, natomiast w tokarce wzdłużnej wrzeciona utrzymujące materiał poruszają się w kierunku nieruchomego nośnika narzędzi.

Zamiast wykonywać kilka ruchów rewolwerem, który trzeba wycofać, ustawić i zablokować, wymiana narzędzi odbywa się tylko poprzez niewielki ok. 20 mm ruch. Dzięki stabilności komponentów wykorzystywane są standardowe głębokości cięcia, co umożliwia bardziej intensywną pracę, a tym samym krótsze cykle obróbki.

Mniejsze, szybsze i bardziej energooszczędne

Nowe urządzenia są mniejsze od dotychczasowych tokarek, zużywają mniej prądu i są szybsze! Na początku 2022 r. w dziale automatyki znajdowało się 8 tokarek CNC, a obecnie ich liczba wzrosła do 11.

„W obecnej sytuacji, z uwagi na zapotrzebowanie na nasze produkty, nie możemy zrezygnować z żadnego dotychczasowego urządzenia” – mówi Christoffer Liljeblad, team leader w dziale komponentów ESBE.

Pracownicy działu automatyki

Godziny pracy w dziale automatyki podzielone są na zmiany dzienne (czterech pracowników) i nocne (trzech pracowników). Pracują tu: Johan Larsson, Tarek Ali Basha, Sabahudin Ukic, Benny Johansson, Moustafa Al Moustafa, Per Johansson i Mohamed Magrabe. Potrafią oni obsługiwać wszystkie urządzenia, choć mają swoje ulubione oraz te, do których są przypisani.

Tarek rozpoczął pracę w ESBE jako operator CNC w sierpniu 2022 r. Lubi on swoją pracę, która polega na kontroli wymiarów i wyglądu poszczególnych elementów.
„Mierzę, uzupełniam materiały i emulsję do tokarki, ustawiam urządzenie i stale nadzoruję jej pracę”.

Konserwacja jest szczegółowo planowana. W tokarkach CNC stosuje się emulsję, czyli mieszaninę wody i oleju (5-10% oleju w wodzie), która jest najczęściej spotykanym rodzajem cieczy obróbczej. Jest ona potrzebna do odrzucania wiórów, chłodzenia i smarowania między narzędziem a obrabianym materiałem. Emulsja jest wymieniana co roku w okresie przerwy wakacyjnej.

Operatorzy CNC: Johan Larsson, Tarek Ali Basha, Sabahudin Ukic i Benny Johansson. 

Patrik Vinkås, inżynier produkcji, który odpowiada za to zadanie, wyjaśnia:

„Wymiana oleju zajmuje czas i jest kosztowna. Częściowo jest to spuszczanie i przenoszenie starego oleju, a częściowo zbieranie i uzupełnianie nowego oleju. Tokarki wzdłużne wymagają mniejszej ilości emulsji w obiegu, co zmniejsza jej zużycie, a także wydłuża czas pomiędzy kolejnymi serwisami urządzenia”.

Wymagania firmy ESBE dla dostawcy tokarek energooszczędność jest dla nas ważna, dlatego zarząd firmy ESBE postawił dostawcy wymagania, aby inwestycja przyczyniła się do obniżenia kosztów energii. Temat został omówiony między dostawcą, firmą Maskin Fransson a Christofferem i Karlem-Oskarem, pracownikami ESBE.

Jedną ze zmian, która miała wpływa na energooszczędną pracę urządzenia, była wymiana standardowego transformatora na nowy model. Nowy, bardziej wydajny transformator zużywa mniej energii elektrycznej w trybie gotowości, dzięki czemu firma ESBE zaoszczędza  5 000-6 000 kWh na pracy każdej tokarki wzdłużnej rocznie.

Wytyczne ESBE stały się obecnie standardem produkcyjnym u dostawcy. W nowych tokarkach rewolwerowych zastosowano równie wydajne transformatory i zaoszczędzono ok. 18 000 kWh w ciągu jednego roku!


źródło i zdjęcia: ESBE

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT