Czy firma może uzyskać dofinansowanie do fotowoltaiki?

Ekonomia i ekologia rozwiązań muszą iść ze sobą w parze. Coraz większy nacisk kładzie się na nie zarówno w rozwiązaniach dla przedsiębiorstwa, jak i osób prywatnych. W przypadku firm istnieje cały szereg rozwiązań i programów operacyjnych, po które można sięgnąć, by sprostać tym dwóm wymaganiom. Wśród nich znajdują się między innymi fotowoltaika. Dlaczego jest tak korzystna i czy można uzyskać do niej dofinansowanie?

Czy firma może uzyskać dofinansowanie do fotowoltaiki?

Czym są rozwiązania fotowoltaiczne?

W najprostszym układzie fotowoltaicznym spotkać możemy się z panelami słonecznymi, instalowanymi zazwyczaj na dachu przedsiębiorstwa. Połączone są z system urządzeń, przetwarzających energię słoneczną na energię elektryczną, która może zostać wykorzystana w budynku. Może być wykorzystywana do ogrzewania pomieszczeń, utrzymywania odpowiedniej temperatury wody użytkowej lub też do zasilania urządzeń elektrycznych pracujących w pomieszczeniach.

Dlaczego rozwiązania te dedykowane są firmom?

Rozwiązania fotowoltaiczne dedykowane są przedsiębiorstwom przede wszystkim ze względu na to, że pomagają im w obniżeniu stałych kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Dzięki obniżeniu rachunków za prąd czy ciepłą wodę, pozwalają zoptymalizować koszty prowadzenia firmy.

Co więcej, obecne prawa obowiązujące w Unii Europejskiej narzucają na przedsiębiorców restrykcyjne wymagania, odnoszące się do emisji odpadów. Wymagają minimalizacji emisji szkodliwych substancji i kładą nacisk na pozyskiwanie energii z ekologicznych, odnawialnych źródeł. Fotowoltaika doskonale wpisuje się w te zasady, sprawiając, że firma postrzegana jest jako sprzyjająca środowisku.

Fotowoltaika, czyli inwestycja. Skąd pozyskać środki?

Fotowoltaika to jedno z przyszłościowych, bardzo pożądanych rozwiązań, dlatego Polska wychodzi naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców w zakresie wsparcia finansowego. Od 2019 roku może ona uzyskać status Prosumenta, a rozwiązania w niej stosowane mogą być nawet małych rozmiarów (i mocy, np. do 50 kWp), o ile przyczyniają się do wykorzystania energii słonecznej.

Co więcej, w Polsce istnieje szereg dotacji, które pomagają w instalacji rozwiązań fotowoltaicznych w budynku firmy. Dzięki nim inwestycja taka jest łatwiejsza i szybciej się zwraca w trakcie wykorzystania układu paneli słonecznych.

Programy operacyjne pomagające w założeniu układów fotowoltaicznych

Jednym z najważniejszych programów, o których należy wspomnieć, jest program Energia Plus, który realizowany jest zarówno w formie pożyczek, jak i bezzwrotnych dotacji. To jeden z największych, rządowych programów, odgórnie oferowanych przedsiębiorcom na przechodzenie na “zieloną energię”. Skierowany jest przede wszystkim do małych i średnich firm.

Wiele województw realizuje też własne programy wsparcia w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych, które oparte są o środki unijne. Więcej o środkach unijnych oferowanych firmom przeczytać można na stronie finanseweb.pl.

Warto zauważyć, że również wiele banków oferuje wsparcie inwestycyjne firmom, które decydują się na fotowoltaikę. W ramach programu Biznesmax, oferowanego przez Bank gospodarstwa Krajowego, wiele instytucji bankowych decyduje się na udzielanie pożyczek dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.

Te trzy programy to największe źródła finansowania dla firm, jakie mogą zostać wykorzystane na inwestycję. Oprócz nich w ubiegłych latach realizowane były też inne programy, więc można się spodziewać, że zostaną uruchomione też w kolejnych latach. Dzięki temu coraz większa liczba firm będzie mogła postawić na zieloną energię.

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT