Zastosowanie pomp zatapialnych
Pompa zatapialna – określana także jako pompa zanurzeniowa – to zasilany elektrycznie układ pompy z zamkniętym hermetycznie w jednej obudowie silnikiem elektrycznym. Pompy zanurzeniowe zatapiane są w całości w wodzie, którą odpompowują. Robocze elementy silnika oraz pompy są skutecznie chronione przed uszkodzeniami spowodowanymi ciałami stałymi zawartymi w wodzie brudnej i szlamowej dzięki trwałym uszczelnieniom mechanicznym.
Pompy tego typu wykonywane są z trwałych i odpornych na uszkodzenia obudów – najczęściej wykonanych z żeliwa, stali nierdzewnej lub polimerów; zależnie od warunków środowiskowych. Pompy do transportowania szlamu i szamb wyposażone są w specjalne rozdrabniacze – przykładem mogą być profesjonalne pompy zanurzeniowe IBO.
Pompy zatapialne wykorzystywane są do transportowania czystej, brudnej oraz szlamowej wody. Z tego względu znajdują one zastosowanie w jedno- i wielorodzinnym budownictwie mieszkalnym, gospodarstwach rolnych, a także w sektorze budowlanym oraz przemysłowym. Z pomp zatapialnych korzysta się głównie do usuwania brudnej i szlamowej wody z odwodnień, zalanych rowów melioracyjnych, studni ściekowych czy do odpompowywania ścieków i szamb.
Pompa zatapialna może również służyć do efektywnego transportowania wody czystej ze studni i można z nich korzystać do napełniania oczek wodnych, basenów oraz zbiorników. Zanurzeniowe pompy do wody cechują się licznymi zaletami, które znacząco wpływają na ich użyteczność i funkcjonalność.
Stosując tego rodzaju pompy, możliwe jest wyeliminowanie zjawiska kawitacji. Spowodowane jest to tym, iż pompy zanurzeniowe montowane są znacznie niżej od stacjonarnych pomp powierzchniowych. Pozwala to wyeliminować groźne zjawisko kawitacji prowadzące do nadmiernego niszczenia wirnika oraz pozostałych roboczych elementów pompy.
Poza tym pompy zanurzeniowe są skutecznie chłodzone przez przepompowywaną ciecz, co zapewnia efektywną wymianę ciepła i ogranicza nadmierne zużywanie się podzespołów pompy i silnika elektrycznego. Co więcej, zanurzenie pompy bezpośrednio w transportowanym medium pozwala uzyskać lepszą wydajność transportu cieczy względem pomp powierzchniowych.
Rodzaje pomp zanurzeniowych
Pompy zanurzeniowe są jedną z liczniejszych grup pomp do wody brudnej i czystej. Istnieje wiele kryteriów ich podziału, natomiast nadrzędne z nich opiera się na zastosowaniu pomp zatapialnych. Na jego podstawie możemy wyróżnić pompy: ściekowe, szlamowe, do odwodnień, z agitatorem, kwasoodporne czy pompy z rozdrabniaczem.
Pompy ściekowe
Pompy ściekowe wykorzystywane są do efektywnego i bezpiecznego odpompowywania ścieków komunalnych i bytowych, przemysłowych, osadów ściekowych, wód opadowych oraz wody chłodniczej. Niekiedy urządzenia te wyposażone są w specjalny wirnik z nożem tnącym, który rozdrabnia zanieczyszczenia i zapewnia bezproblemową eksploatację pompy.
Pompy szlamowe
Pompy szlamowe stosowane są do pompowania brudnej wody o zwiększonej zawartości ciał stałych: szlamów, szamba, osadów, pozostałości po cięciu kamienia i po obróbce przemysłowej. Ze względu na odpowiednią konstrukcję, pompy szlamowe skutecznie radzą sobie z odprowadzaniem gęstej i ciężkiej cieczy bez ryzyka nadmiernego zużycia i uszkodzenia elementów roboczych.
Pompy do odwodnień
Pompy do odwodnień to specjalny rodzaj pomp zatapialnych przeznaczony do prac odwodnieniowych. Pompy tego typu wykorzystywane są w budownictwie do odwadniania wykopów oraz w rolnictwie do osuszania terenów rolnych. Pompy te mogą pracować, pozostając jedynie w części zanurzone w cieczy.
Pompy z agitatorem
Pompy z agitatorem wyposażone są w specjalny wirnik, który skutecznie miesza i rozbija ciężkie osady. Z tego względu pompy tego typu wykorzystywane są do transportu ciężkiego szlamu oraz mediów zawierających wysokościeralne cząstki – żużel, piasek oraz inne osady.
Pompy ze stali nierdzewnej
Pompy zanurzeniowe ze stali nierdzewnej przeznaczone są do transportowania mediów nieagresywnych chemicznie, jednak przyśpieszających procesy korozyjne. Stal nierdzewna skutecznie chroni pompy przed negatywnym wpływem wody, lekkich kwasów oraz zasad i mogą być wykorzystywane jako pompy do wody brudnej i czystej.
Pompy z rozdrabniaczem
Pompy z rozdrabniaczem przeznaczone są do pompowania ścieków surowych, osadów oraz brudnej wody zawierającej cząstki stałe o dużych rozmiarach. Tego rodzaju urządzenia służą przede wszystkim do pracy w pompowniach komunalnych, jak również pompowniach przyzakładowych i domowych. Sprawdzają się również do pompowania gnojówki do zastosowań rolniczych.
Szukasz sprawdzonej pompy zatapialnej? Postaw na pompy IBO Poszukujesz solidnej i trwałej pompy zatapialnej o świetnych parametrach technicznych? Sprawdź bogatą ofertę sprawdzonych włoskich pomp do wody IBO – marki odznaczonej srebrnym godłem w konkursie „Konsumencki Lider Jakości 2015”.
Źródło i zdjęcia: Dambat, IBO Pompy
Komentarze