Jakie korzyści wynikają z niskotemperaturowej instalacji grzejnikowej?
Jedną z charakterystycznych cech nowoczesnych instalacji centralnego ogrzewania jest ich praca przy niskiej temperaturze czynnika grzewczego. Za przykład może posłużyć wodna instalacja ogrzewania podłogowego oraz wodna instalacja grzejnikowa. W branży funkcjonuje nawet takie pojęcie, jak grzejniki niskotemperaturowe.
Komfort cieplny, konwekcja, promieniowanie
Komfort cieplny to pojęcie względne. Można jednak przyjąć, że mamy z nim do czynienia w sytuacji, kiedy temperatura grzejnika nie odbiega znacząco od temperatury ludzkiego ciała, a sam grzejnik nie jest odczuwalny jako punktowe źródło ciepła.
Obniżenie temperatury czynnika grzewczego powoduję spadek mocy grzewczej grzejnika, ale większe znaczenie ma tu sposób, w jaki grzejnik oddaje ciepło. O ile przy wysokich temperaturach czynnika grzewczego ciepło jest przekazywane głównie na drodze konwekcji, to przy jej obniżaniu na znaczeniu zyskuje promieniowanie.
Konstrukcja grzejników kolumnowych Laserline
Grzejniki kolumnowe Laserline w swojej konstrukcji wykorzystują rurki o profilu litery D, w której część spłaszczona jest skierowana na pomieszczenie. Raz, że powierzchnia wymiany ciepła jest w tym przypadku większa niż w tradycyjnym profilu okrągłym, dwa - wymiana ciepła na drodze promieniowania również jest efektywniejsza.
Sama nazwa Laserline to także synonim technologii, którą wykorzystano do budowy tych grzejników. Wszystkie łączenia niezbędne do uzyskania finalnego produktu są wykonywane wiązką lasera. Takie spoiny nie tylko są praktycznie niewidoczne, ale i jednorodne z materiałem profili. Dzięki temu ryzyko wystąpienia korozji elektrochemicznej zostało praktycznie wyeliminowane.
Dostosowanie mocy grzewczej grzejników do ogrzewanego pomieszczenia
Planując rozmieszczenie grzejników trzeba wziąć pod uwagę nie tylko maksymalne obciążenie cieplne pomieszczenia, ale również maksymalną moc grzewczą grzejników, ich wymiary i ilość niezbędnego miejsca, którym dysponujemy. Typoszereg modelu Laserline obejmuje grzejniki 2-, 3-, 4-, 5- i 6-kolumnowe w wysokościach od 155 mm aż po 3000 mm.
Klasyczne grzejniki Laserline do każdego wnętrza
Klasyczna segmentowa konstrukcja grzejników Laserline, nawiązująca do pierwszych modeli żeliwnych, sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Bez znaczenia jest fakt, czy będą to wnętrza „tradycyjne, minimalistyczne, czy też nowoczesne lofty. Grzejniki Laserline dają swobodę w aranżacji pomieszczenia. Mogą być montowane zarówno na niskiej ścianie kolankowej, jak również w wąskiej przestrzeni w pobliżu okna, czy drzwi balkonowych.
Na wypadek zmiany źródła ciepła na niskotemperaturowe
Niskotemperaturowe źródła ciepła takie jak kotły kondensacyjne czy pompy ciepła, mogą wymagać zastosowania większego grzejnika. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest grzejnik Laserline z podłączeniem środkowym zlokalizowanym u dołu grzejnika. W tym przypadku zmiana na inny model grzejnika nie będzie wymagać istotnych zmian w tzw. podejściu do grzejnika (podłączenia), a zmiana grzejnika na większy pozwoli mimo to zachować symetrię na ścianie.
Klasyczna konstrukcja grzejników, nowoczesna, niskotemperaturowa instalacja grzewcza i zoptymalizowane sterowanie odbiorem ciepła będą gwarancją bezawaryjnej pracy i oszczędności energii przy jednoczesnym komforcie cieplnym.
Więcej informacji na temat grzejników kolumnowych Laserline.
źródło i zdjęcia: Vogel & Noot
Komentarze