PRODUCENCI
Fonko Polska
ul.Pruszkowska 32B, 05-830  Nadarzyn
tel. 22 644 39 83 , 600 078 325


FONKO Polska Sp. z o.o. działa na Polskim rynku od listopada 2000 roku. Od samego początku firma zajmuje się dystrybucją, sprzedażą bezpośrednią, montażem i serwisem klimatyzatorów. Zdobyte doświadczenia oraz ilość sprzedanych sztuk stanowią, że jesteśmy jednym z czołowych dostawców klimatyzatorów na rynku. W 2004 została uruchomiona produkcja pomp ciepła, które sukcesywnie stają się naszym wiodącym produktem. Pierwsze prace teoretyczne na temat możliwości wykorzystania pomp ciepła prowadził w połowie XIX wieku W. Thomson (Lord Kelvin). W 1928 roku zbudowano pierwszą instalację do ogrzewania domu opartą na amoniakalnym urządzeniu sprężarkowym.W latach trzydziestych zaczęły powstawać pompy ciepła w pełni sprawne technicznie i eksploatowane w sposób ciągły, najpierw w Stanach Zjednoczonych, potem w Europie. Przykładowo pompa zainstalowana w 1938 roku w Zurychu miała moc 175kW i ogrzewała ratusz. Kilka lat później w tym samym mieście pompa o mocy 7MW ogrzewała gmachy politechniki. W połowie lat osiemdziesiątych w USA aż 30% nowo budowanych domów wyposażono w pompy ciepła.

Urządzenia te stały się popularne w Japonii, Francji, Szwecji, Niemczech. Spadek cen ropy naftowej spowolnił gwałtowny rozwój pomp ciepła, ale jednocześnie wpłynął na doskonalenie ich wielkości, konstrukcji i sprawności. W Lund (Szwecja) uruchomiona w 1983 roku pompa o mocy 13MW dostarcza ciepło do miejskiej sieci ciepłowniczej, pozwalając zaoszczędzić rocznie około 8800m3 oleju opałowego.

Uruchomiona w tym samym roku w Malmö pompa o mocy 40MW wykorzystuje ciepło w zakładzie oczyszczania ścieków, dostarczając rocznie ponad 310 tys. MWh energii cieplnej do sieci miejskiej. 100 tysięcy mieszkań w Sztokholmie ogrzewa pompa ciepła o mocy 100MW, czerpiąca energię z wód Bałtyku. Znów oznacza to oszczędność 50-60 tys. m3 ropy rocznie i zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska. Pompa ciepła działa w identyczny sposób jak lodówka, ta sama technologia, tylko odwrócona zasada. Lodówka odbiera ciepło z żywności i oddaje je do pomieszczenia za pomocą umieszczonych z tyłu urządzenia żeber płytowych.

Pompa ciepła również odbiera ciepło z „zimnego otoczenia”. Następnie pompuje to ciepło na poziom temperaturowy, który jest absolutnie wystarczający, aby ogrzać dom. Ponieważ pompy ciepła to sprawdzona technologia, zasada ta działa w lecie, zimie, w ciągu dnia i w nocy. Nawet, jeśli na zewnątrz jest bardzo zimno, pompa ciepła ciągle wydobywa z ziemi, wody lub powietrza tyle energii, ile potrzeba do ogrzania Twojego domu. Oczywiście nie efektywne staje się wykorzystywanie pomp ciepła do zbyt wysokich temperatur na zasilaniu.

Dlatego też niskotemperaturowe systemy grzewcze, zarówno ogrzewanie podłogowe jak i ścienne oraz specjalne grzejniki są idealnymi rozwiązaniem dla pomp ciepła. Budynek będzie zaopatrzony w przyjemne i zdrowe ciepło. Ogrzewanie podłogowe w nowych lub ogrzewanie ścienne w starych budynkach wytwarza zdrowe ciepło, które jest bardzo podobne do ciepła pieca kaflowego. Urządzenia te poprawiają klimat w pomieszczeniu, co gwarantuje przyjemne uczucie ciepła nawet przy niższych temperaturach.

Źródłem energii cieplnej dla pompy ciepła może być zarówno ośrodek naturalny: grunt, woda, powietrze, jak i ośrodek sztuczny: ciepłe wody technologiczne w przemyśle, ścieki komunalne, powietrze wentylacyjne z kopalni itp. Jak z tego wynika, środowisko naturalne nie musi posiadać jakichś szczególnych cech, by móc wykorzystywać zawarte w nim ciepło. Oczywiście w razie projektowania pompy ciepła należy wybrać takie źródło, które zagwarantuje możliwie największy strumień ciepła do wykorzystania.

Wiąże się to między innymi z przewodnictwem cieplnym ciał, pojemnością cieplną i stanem skupienia, np. woda omywająca rury o określonej powierzchni może oddać im znacznie więcej energii, niż grunt, w którym znajduje się taka sama instalacja odbierająca ciepło.

Dlaczego pompa ciepła?


Nasuwają się dwa podstawowe i niepodważalne argumenty:
I - niskie koszty eksploatacji:
  • dostarcza prawie darmową energię, pobierając ją z niewyczerpywanego źródła – środowiska
  • pozwala uniezależnić się od wzrostu cen paliw (gazu, oleju opałowego) spowodowanych na przykład wyczerpywaniem się zasobów naturalnych czy międzynarodowymi konfliktami gospodarczymi.

II - ekologiczność:

  • jest wygodna i czysta - nie wymaga instalowania komina czy dodatkowego systemu wentylacji, nie wydziela zapachów; jest w pełni zautomatyzowana, nie potrzebuje konserwacji ani okresowych przeglądów
  • pracuje cicho - nie jest dokuczliwa dla otoczenia
  • jest bezpieczna dla środowiska - nie emituje sadzy ani spalin, nie zanieczyszcza więc otoczenia; układ grzewczy zasilany przez nią jest ekologiczny
  • sprawność pompy ciepła w miarę upływu czasu nie spada - jest stała w całym okresie jej eksploatacji
ROZWIŃ OPIS
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT