PRODUCENCI
Marley
ul.Dąbrówki 6, 03-909  Warszawa
tel. 22 329 79 00
www.marley.com.pl www.rynnyroku.pl www.marleyalutec.pl
marley@marley.com.pl

Marley jest międzynarodową firmą działającą w branży materiałów budowlanych. Firma Marley wywodzi swoje korzenie z Anglii, gdzie w latach dwudziestych ubiegłego wieku rozpoczęła działalność od produkcji dachówki betonowej.

Polski wątek firmy Marley wiąże się z ekspansją grupy w Europie. W ślad za rosnącym eksportem na nasz rynek w 1995 r. powstała firma Marley Polska. Od początku istnienia firma wprowadzała na rynek polski wysokiej jakości produkty wykonane z tworzyw sztucznych, przeznaczone dla budownictwa. Pierwsze lata działalności firmy to sprzedaż systemów rynnowych z PCV produkowanych z zakładach grupy Marley w Wielkiej Brytanii i Niemczech, choć angielskie systemy rynnowe były dostępne na polskim rynku już od roku 1991.

Przez ponad 10 lat obecności na rynku Marley Polska budowała i umacniała swoją pozycję lidera na rynku systemów rynnowych. Dynamicznie rozwijający się rynek stworzył podstawy do dalszego rozwoju firmy, co zbiegło się z połączeniem grupy Marley z firmą Etex w 1999 r. Dwa lata później Etex połączył się z firmą Glynwed Pipe Systems. Pod nazwą Aliaxis powstała największa na świecie międzynarodowa, niezależna grupa skupiająca firmy zajmujące się produkcją i dystrybucją materiałów wykonanych z tworzyw sztucznych w segmencie instalacji dla budownictwa, uzbrajania terenów w sieci gazowe, wodne i kanalizacyjne oraz produktów dla przemysłu. Przynależność do grupy umożliwiła firmie Marley Polska dostęp do nowych segmentów rynku.

Obecnie firma reprezentuje rozległy obszar kompetencji od galanterii budowlanej do technologii dla przemysłu. Z satysfakcją możemy powiedzieć, że klienci postrzegają nas jako ekspertów w systemach odwodnień, technice złączy do sieci gazowych i wodnych oraz w najbardziej wymagających aplikacjach pomp i armatury dla przemysłu.

Zagospodarowanie Wody Deszczowej

 

 

 

 

 

 

Rozsączanie i retencja

Skrzynki i tunele rozsączające (PP) umiejscowione pod ziemią przyjmują odprowadzoną wodę z dachów oraz powierzchni utwardzonych, która następnie przesiąka z nich w otaczający grunt. Skrzynki lub tunele można ze sobą łączyć osiągając dowolną potrzebną objętość. Stabilna konstrukcja modułów pozwala na ich posadowienie także pod podwórzem.

Zbiornik rozsączający zbudowany ze skrzynek lub tuneli należy owinąć geowłókniną zapobiegającą zamulaniu zbiornika. Ponadto przed doprowadzeniem wody do układu rozsączającego należy ją przefiltrować przy pomocy specjalnych studni czyszczących.

Wielkość układu rozsączającego jest zależna proporcjonalnie od powierzchni dachu, z której będzie odprowadzana woda deszczowa i intensywności opadu deszczu, oraz odwrotnie proporcjonalna do współczynnika przepuszczalności gruntu.

Przykładowo dla powierzchni dachu 200 m2 przy 15 min. opadzie o intensywności 150 l/s/ha pojemność układu rozsączającego posadowionego w gruncie drobnopiaszczystym o przepuszczalności 10-5 m/s wyniosłaby 3,2 m3, tj. 11 szt. modułów.

Przy lokalizacji należy pamiętać, że odległość układu od budynków podpiwniczonych niezaizolowanych powinna wynosić min. 6 m, w przypadku budynków niepodpiwniczonych min. odległość wynosi 1,5 głębokości posadowienia ławy fundamentowej. Odległość od drzewostanu powinna być równa przynajmniej średnicy korony drzew, licząc od pnia. W celu zagwarantowania najlepszej skuteczności rozsączania dolna powierzchnia skrzynek lub tuneli powinna znajdować się min. 1 m nad poziomem wody gruntowej.

Zbiorniki na wodę deszczową – naziemnie i podziemne

Woda deszczowa ze względu na swoją jakość daje możliwości wykorzystania do wielu zastosowań zamiast wody pitnej. W ofercie firmy Marley znajduje się szeroki zakres objętości i form zbiorników naziemnych i podziemnych (PE) oraz gotowe rozwiązania systemowe służące do gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej w gospodarstwie domowym. Wśród zbiorników naziemnych, dzięki ciekawej stylistyce, szczególnym zainteresowaniem cieszą się zbiornik kolumnowy i amfora.

 

 

 

 

 

Nowość MARLEY – zbiornik na wodę deszczową

Zbiornik naścienny SLIM 300 l w kolorze beż piaskowy służy do zbierania wody deszczowej z rur spustowych. Pojemność zbiornika dobrana jest optymalnie do ilości odprowadzanej wody przez rurę spustową. Jego smukły kształt sprawia, że nie zajmuje wiele miejsca. Zbiornik wyposażony jest w kranik plastikowy oraz wkręty do przymocowania zbiornika do ściany, aby zapobiec jego przewróceniu przy silnym wietrze. Zbiornik SLIM jest estetycznym, sprytnym i tanim rozwiązaniem dla wykorzystania darmowych zasobów miękkiej wody deszczowej do podlewania roślin ozdobnych, a także prac porządkowych. Przy napełnieniu się zbiornika woda cofa się przez wąż do zbieracza na rurze spustowej i jest odprowadzana dalej do np. systemu drenażowego.

Zbiorniki podziemne Cristall® i Columbus wyposażone są w szyb o regulowanej wysokości z nakładką teleskopową umożliwiającą dostosowanie kąta nachylenia pokrywy do ukształtowania terenu. Stabilna konstrukcja zbiorników umożliwia ich posadowienie pod obszarem dla ruchu samochodów osobowych (o ograniczonej prędkości), jak również poniżej poziomu wód gruntowych – w przypadku Cristall® do 50 cm, w przypadku Columbus do 80 cm przy przykryciu gruntem min. 80 cm.

Zbiorniki nie są zgrzewane, lecz wykonane z jednej formy, co zapewnia długotrwałą szczelność. Polietylenowe ściany zbiorników charakteryzują się wysoką gładkością, co ułatwia ewentualne czyszczenie zbiorników w trakcie eksploatacji. Na bazie tych zbiorników stworzono przemyślane kompletne systemy do wykorzystania wody deszczowej do podlewania ogrodu – Garden-Comfort (rys. 1) oraz w domu do zasilania spłuczek wc lub pralek – Premium (rys. 2), wyposażając je w urządzenia filtracyjne uzdatniające wodę deszczową oraz pompy czerpiące wodę ze zbiorników i zasilające punkty odbioru. Zestaw Premium ze zrozumiałych względów jest ponadto wyposażony w automatyczny system rezerwowego zasilania wodą pitną z zabezpieczeniem przeciwskażeniowym.

 

 

Schemat instalacji wykorzystania wody deszczowej w ogrodzie – Garden-Comfort

Schemat instalacji wykorzystania wody deszczowej w domu i ogrodzie - Premium

 

 

Na szczególną uwagę zasługuje innowacyjny zbiornik podziemny Herkules 1600 l składający się z dwóch części, dzięki czemu daje się szczególnie łatwo transportować na miejsce budowy, gdzie następuje jego montaż poprzez wstawienie w środek rury wzmacniającej ø 160, założenie uszczelki na krawędziach styku obu połówek oraz zabezpieczenie połączenia klamrami.

Zbiornik Herkules sprawdza się świetnie w warunkach wysokiego poziomu wód gruntowych – możliwe jest posadowienie całej bryły zbiornika poniżej ich poziomu przy jednoczesnym min. 90 cm przykryciu gruntem i zakotwieniu przy pomocy geowłókniny.

Przedstawione rozwiązania zagospodarowania wody deszczowej poza swoimi niewątpliwymi praktycznymi walorami posiadają również zalety ekologiczne - przyczyniają się bowiem do ochrony zasobów wód gruntowych przywracając naturalny obieg wody w przyrodzie, zwłaszcza na terenach zurbanizowanych, ponadto zalety ekonomiczne - służą odciążeniu sieci kanalizacyjnych obniżając tym ryzyko podtopień, wreszcie pozwalają zaoszczędzić na opłatach związanych z odprowadzaniem deszczówki i zużyciu wody pitnej.

 

Wpusty podłogowe służą do odprowadzania wody z różnych miejsc, takich jak: garaże, balkony, tarasy, łazienki, pralnie czy piwnice; w ofercie firmy Marley znajduje się szereg wpustów wykonanych z polipropylenu lub ABS, z kratkami plastikowymi bądź ze stali nierdzewnej. Piłeczka antyzapachowa stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed przedostawaniem się nieprzyjemnych zapachów z kanalizacji do wewnątrz budynków (nawet w przypadku wyschnięcia wody w syfonie podczas długiej przerwy w użytkowaniu ujęcia wody).

Budowa: wpusty z piłeczką antyzapachową są dodatkowym, obok syfonu, zabezpieczeniem przed przedostawaniem się nieprzyjemnych zapachów z kanalizacji do wewnątrz budynków; wykonane są z polipropylenu, posiadają kratki ze stali nierdzewnej a dzięki odpowiedniej budowie korpusu (komina) istnieje możliwość regulacji wysokości położenia kratki, co ułatwia pracę wykonawcy; podwójne kołnierze, umożliwiają szybkie łączenie z izolacją; konstrukcja wpustu umożliwia w każdej chwili podniesienie kratki, wyciągnięcie syfonu i oczyszczenie jego wnętrza z zanieczyszczeń, które wraz z wodą wpływają do wpustu i po pewnym czasie mogą spowodować niedrożność instalacji

Zasada działania wpustów z piłeczką antyzapachową:

  • w momencie kiedy woda wpływa do wpustu piłeczka zachowuje się jak pływak i otwiera przestrzeń, przez którą woda dostaje się do syfonu a później do rury kanalizacyjnej – zapachy nie przedostają się dzięki tradycyjnemu zasyfonowaniu
  • po ewentualnym odparowaniu wody z wpustu piłeczka osiada i zamyka otwór łączący kratkę z syfonem – mimo braku działającego tradycyjnego zasyfonowania piłeczka zapobiega wydostawaniu się nieprzyjemnych zapachów z rur do pomieszczeń

Wymiary [mm]: od 100/100 do 300/300 (w zależności od typu)

Średnice połączeń z rurą kanalizacyjną [mm]: 40, 50, 75, 110 (połączenie poziome lub pionowe)

Przepływ wody [ l/s]: od 0,6 do 1,34 (w zależności od typu)

ROZWIŃ OPIS
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT