Warianty ogrzewania podłogowego na stropach drewnianych

Stropy międzypiętrowe w domach szkieletowych wykonywane są wyłącznie jako konstrukcje drewniane, ale takie rozwiązania spotyka się również w budynkach murowanych. W przypadku instalowania tam ogrzewania podłogowego, co zapewnia równomierny rozkład temperatury we wnętrzach - zwłaszcza na skośnych poddaszach użytkowych - jego montaż w systemie wodnym wymaga zastosowania specjalnej technologii, ale bez większych problemów będziemy mogli ułożyć tam podłogowe ogrzewanie elektryczne.

Warianty ogrzewania podłogowego na stropach drewnianych

Wymagania przy układaniu ogrzewania na stropie drewnianym

Stropy drewniane ze względu na swoją ograniczoną nośność nie są z reguły dostosowane do utworzenia na nich przynajmniej 5-6 centymetrowego warstwy betonu otaczającego rury w systemie ogrzewania wodnego i na takich konstrukcjach stropowych konieczne jest utworzenie innych warstw.

Oczywiście będą one inaczej wpływać na sposób przekazywania ciepła, zwłaszcza pod względem zdolności do jego akumulacji - ciężkie jastrychy długo utrzymują nagromadzone ciepło, ale również wolno reagują na zmiany temperatury w pomieszczeniu, co jest zjawiskiem pozytywnym jak i niekorzystnym - zależnie od potrzeb i warunków otoczenia.

Natomiast ułożenia ogrzewania elektrycznego w postaci mat czy folii grzewczych nie wpłynie zasadniczo na zmianę sposobu ich zainstalowania, w porównaniu ze rozłożeniem na stropie np. żelbetowym.

W praktyce o wyborze systemu często decydują jednak koszty eksploatacyjne - grzanie prądem jest zdecydowanie droższe niż z zasilane z innego źródła, choć przy korzystaniu z fotowoltaiki mogą zostać znacząco zredukowane.

Niezależnie od przyjętego systemu ogrzewania warstwy podłogowe muszą spełniać określone wymagania. Stropy drewniane ze względu na zachowanie równomierności i efektywności funkcjonowania, które jako przegroda między kondygnacjami powinny być izolowania cieplnie.

Przyjmuje się, że opór cieplny dla warstw umieszczonych powyżej elementów grzejnych powinien być przynajmniej pięciokrotnie mniejszy niż w stronę niższego pomieszczenia.

Oczywiście konieczne będzie również zapewnienie dostatecznej sztywności warstw podłogowych, a także - zależnie od sposobu wykończenia posadzki - odpowiedniej ochrony przeciwwilgociowej i akustycznej.

Dostosowanie stropów drewnianych do ułożenia ogrzewania podłogowego

W nowobudowanych domach w systemie szkieletowym o planowaniu ułożenia ogrzewania podłogowego należy zdecydować na dostatecznie wczesnym etapie budowy z uwzględnieniem zwłaszcza wysokości pomieszczeń, natomiast w budynkach remontowanych bądź przy adaptacji poddasza należy dokładnie przeanalizować aktualny stan pokryć podłogowych i odpowiednio do tego dostosować system ogrzewania.

Typowe konstrukcje stropów w domach szkieletowych budowane są w postaci gęsto rozstawionych (co 40-50 cm) cienkościennych belek o wysokości ok. 15 cm, na których ułożona płyta OSB lub sklejka o grubości 18-22 mm, która usztywnia konstrukcję i tworzy podłoże na kolejnych warstw podłogowych.

Od strony niżej położonego pomieszczenia - sufit to najczęściej konstrukcja podwieszanej z płyt g-k, a przestrzeń między belkami wypełnia wełna mineralna jako izolacja cieplna i akustyczna.

Jedna z wielu konstrukcji stropu drewnianego. fot. Grupa Burkietowicz
Jedna z wielu konstrukcji stropu drewnianego. fot. Grupa Burkietowicz

Natomiast w użytkowanych już budynkach budowa stropu drewnianego może mieć różną konfigurację warstw, a w przypadku np. obecności polepy (sieczki zmieszanej z wapnem) należy ją usunąć, zastępując wypełnienie przestrzeni między belkami wełną mineralną, a podłoże ustabilizować gęsto rozmieszczonymi niskimi legarami zamocowanymi prostopadle do belek z pokryciem płytą OSB.

Przykładowy układ warstw stropu drewnianego z izolacją z wełny mineralnej i podłogą pływającą. fot. ISOVER
Przykładowy układ warstw stropu drewnianego z izolacją z wełny mineralnej i podłogą pływającą. fot. ISOVER

Trzeba też zwróć uwagę na grubość układanych warw podłogowych, aby nie spowodowały kolizji wysokości z innym elementami pomieszczenia - zwłaszcza z drzwiami i ustalić lokalizację stawianego na podłodze wyposażenia (szaf, regałów, niskich łóżek, sprzętów kuchennych i łazienkowych) gdyż pod nimi nie należy instalować ogrzewania podłogowego.

Wodne ogrzewanie podłogowe

Pod względem funkcjonowania i użytych materiałów instalacyjnych ułożenie takiego systemu na stropie drewnianym zasadniczo nie różni się od standardowych rozwiązań, ale wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża do ułożenia rur grzewczych, a podkład pod użytkowe pokrycie podłogowe musi zapewniać sztywność przy możliwie niewielkiej jego grubości - najczęściej będzie to łącznie ok. 5 cm podwyższenia.

Po ułożeniu instalacji w systemie KAN-therm TBS można ją natychmiast uruchomić. Na ułożonej instalacji można przystąpić do układania docelowej wykładziny podłogowej. fot. KAN
Po ułożeniu instalacji w systemie KAN-therm TBS można ją natychmiast uruchomić. Na ułożonej instalacji można przystąpić do układania docelowej wykładziny podłogowej. fot. KAN

Przy ogrzewaniu wodnym ciepło w znacznym stopniu przekazywane jest przez promieniowania, a intensyfikację emisji zapewnia folia aluminiowa umieszczona pod rurami. Gotowe panele montażowe o takim zastosowaniu oferowane są przez producentów w różnych wariantach - standardowo tworzone są na styropianie odmiany EPS30 z rowkami pod rury o średnicy 15 mm i w rozstawieniu co 15 cm, a całą powierzchnię pokrywa cienka, błyszcząca folia aluminiowa.

Przy ich wykorzystaniu orientacyjna moc grzewcza podłogi ułożonej na takim systemie i przykryta płyty OSB grubości 15 mm, podkładem pod posadzkę z paneli HDF lub winylu, nie powinna być mniejsza niż 50 W z metra kwadratowego powierzchni grzewczej nawet przy niskiej temperaturze zasilania.

W budynkach modernizowanych o dość słabej izolacyjności cieplnej, gdy wymaga to zwiększenia mocy grzejnej, można ją uzyskać poprzez zagęszczenie rozstawienia rur, układając je bezpośrednio na podkładzie z blachy aluminiowej grubości np. 0,5 mm i utworzenie meandrów zmniejszających wzajemne odległości ich rozmieszczenia, a przestrzenie między nimi wypełnia się przyciętymi odpowiednio pasami z twardego styropianu o grubości pozwalającej na przykrycie rur płytą podłogową z ok. 1 cm odstępem.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Wygodnym sposobem utworzenia ogrzewania podłogowego niemal w każdych warunkach będzie użycie mat lub folii grzewczych zasilanych prądem elektrycznym. Praktycznie ogrzewanie takie można kłaść bezpośrednio pod pokryciem podłogowym z drewna, ceramiki czy PVC zapewniając oczywiście dostateczna izolacyjność cieplną stropu.

 LD 160 - mata grzejna dwustronnie zasilana 160 W/m. fot. Fenix Polska
 LD 160 - mata grzejna dwustronnie zasilana 160 W/m. fot. Fenix Polska

Wymaga to niekiedy dysponowanie zasilana domu odpowiednio dużym przydziałem mocy elektrycznej, bo zainstalowana moc elementów grzewczych wynosi 100-150 W/m2 i w przypadku jednoczesnego załączenia się wszystkich obwodów na dużej powierzchni (np. przy powierzchni 50 m2 będzie sięgać 7,5 kW) może doprowadzić do zadziałania układów zabezpieczenia.

ECOFILM F - folia grzejna podłogowa do paneli laminowanych. fot. Fenix Polska
ECOFILM F - folia grzejna podłogowa do paneli laminowanych. fot. Fenix Polska

Oczywiście ogrzewanie z taką mocą nie pracuje w trybie ciągłym, a wysoka moc potrzeba jest tylko do szybkiego nagrzania pomieszczenia i załącza się tylko cyklicznie, co pewien czas. W szczególnych warunkach - jako zabezpieczenie przed przeciążeniem -stosowane są ograniczniki poboru prądu wyłączające czasowo wybrane obwody elektryczne.

Bazowe podłoże pod ogrzewanie elektryczne powinno spełniać podobne wymagania jak dla systemu wodnego, w postaci utworzenia równej powierzchnia płytowej o dostatecznej sztywności.

Pod pokrycia podłogowe z materiałów drewnopochodnych wykorzystywane są głównie folie grzewcze dostępne często w kompletach zawierających wszelkie potrzebne materiały do ich ułożenia.

Folie te o niewielkiej grubości (do 0,5 mm) i standardowej szerokości 1 m dostarczane są w zwojach, a potrzebną długość można odcinać w wyznaczonych miejscach np. co 25 cm, co umożliwia dopasowanie do wymiarów i kształtu powierzchni grzejnej.

Poszczególne sekcje łączy się z przewodami zasilającymi specjalnymi złączkami zaciskowymi izolowanymi taśmą samowulkanizującą, a kable doprowadza się do termostatu sterującego praca systemu.

Montaż systemu polega na rozłożeniu maty podkładowej, pasów folii grzewczej i po dokonaniu połączeń elektrycznych rozwinięciu folii paroizolacyjne pod np. panele podłogowe.

Maty grzejne stosowane są głównie pod pokrycia z ceramicznych płytek podłogowych łazience czy kuchni i wymagają nieco innej technologii układania. W przypadku podłoży z płyty OSB są one przyklejanie do podłoża klejem do płytek, a niekiedy dodatkowo zbrojonego wtopioną siatką.

Oczywiście, przed układaniem pokrycia podłogowego konieczne będzie utworzenie warstwy izolującej przed wilgocią w postaci np., płynnej folii i odpowiednich taśm do izolacji krawędziowej.

Autor: Redakcja BudownicwaB2B

Opracowanie: Aleksander Rembisz

Zdjęcie: KAN

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT