Na jakiej wysokości umieścić lampę wiszącą? Kilka prostych porad

Lampy wiszące stają się coraz popularniejsze i chętniej wykorzystywane w różnych aranżacjach - od ceniącego prostotę stylu minimalistycznego aż po ozdobne glamour. Wielu projektantów zaleca dodatkowo nowatorskie rozwiązanie, żeby zacząć je stosować nie tylko w przestrzeniach, w których występowały tradycyjnie już od dawna, czyli w jadalni i salonie.

Na jakiej wysokości umieścić lampę wiszącą? Kilka prostych porad

Obecne lampy wiszące mogą się znaleźć w niemal każdym pomieszczeniu. Trzeba tylko zadbać o kilka szczegółów, żeby mieć pewność, że będą prezentować się pięknie i właściwie spełniać przypisaną im funkcję.

Kiedy wybieramy lampę wiszącą do naszego domu, pytanie o wysokość, na jakiej powinna się ona znaleźć jest jednym z podstawowych i pierwszych, które przychodzą nam na myśl. Czy istnieje jakaś złota zasada, która pomoże nam na nie odpowiedzieć?

W przypadku oświetlenia nie ma reguł, które byłyby niezmienne.

Wysokość, na której powinna się znaleźć nasza lampa, zależy od wielu czynników. Do najbardziej znaczących należą: jej rozmiar i design; wysokość sufitu; pomieszczenie, w którym planujemy ją umieścić; indywidualne preferencje.

Poza nimi istnieje jednak kilka ogólnych i praktycznych wskazówek, które pomogą zawiesić naszą lampę we właściwy sposób niemal w każdym pomieszczeniu.

Kuchenna rewolucja w oświetleniu

Lampa umieszczona nad blatem lub wyspą kuchenną w głównej mierze ma oświetlać przestrzeń roboczą. Musi zatem dawać wystarczającą ilość światła, żebyśmy mogli bez przeszkód przygotowywać posiłki.

Niektórzy projektanci wnętrz wyznają zasadę, że najlepsza wysokość dla wiszącej lampy w kuchni to około 70-80 centymetrów od sufitu.

Równocześnie w przypadku, gdy pomieszczenie jest wyższe niż 2,1 metra, zalecają, żeby dla każdych dodatkowych 30 centymetrów, podnieść lampę o 7-8 centymetrów. Zapewni to wówczas maksymalny komfort pracy oraz harmonijną kompozycję przestrzeni.

Lampy wiszące Azzardo do kuchni.

Komfortowa jadalnia, stworzona do rozmów przy posiłku

Wysokość, na której zawiesimy oświetlenie nad stołem w jadalni, zależy w głównej mierze od wielkości samej lampy. Zróżnicowane i nowoczesne lampy Azzardo, pozwalają stylowo zaaranżować każdą przestrzeń.

Warto zapoznać się z pełną ofertą na stronie sklepu. Pamiętajmy tylko, że im większa lampa, tym wyżej musi się znaleźć. Generalna zasada mówi, że powinniśmy ją umieścić około 75 centymetrów nad poziomem stołu. Warto jednak samodzielnie sprawdzić, czy duża i okazała forma nie będzie zbyt utrudniać zwykłej konwersacji podczas posiłku, np. zasłaniając rozmówcę.

Pięknie oświetlone sny

Coraz częściej spotyka się też lampy wiszące w sypialniach. Umieszcza się je na środku pomieszczenia lub po obu stronach łóżka - wówczas zastępują lampki nocne. W tym drugim przypadku właściwa wysokość jest oczywista. Dolna krawędź klosza musi się znaleźć na wysokości wzroku osoby siedzącej na łóżku, podobnie jak przy standardowym oświetleniu nocnym.

Warto zawiesić je w odległości około 30 centymetrów od krawędzi łóżka, dzięki czemu zachowamy właściwe proporcje i zostawimy przestrzeń do komfortowego przemieszczania się w sypialni.

Z kolei jeśli chcemy użyć lampę wiszącą jako oświetlenie główne, stosujemy podobną zasadę, jak ta, którą opisaliśmy wcześniej, opowiadając o jadalni. Im większy klosz, tym wyżej powinna się znaleźć lampa.

Lampy wiszące Azzardo do sypialni.

Łazienka dla spokojnego relaksu

Jeśli zdecydujemy się na umieszczenie lamp wiszących w łazience, zawieśmy je w pobliżu lustra lub wanny, na wysokości, która umożliwi swobodne przechodzenie pod nimi. Można również umieścić je bliżej ściany, wtedy zminimalizujemy ryzyko zawadzenia o nie głową.

Schody w dobrym świetle

W przypadku wąskich klatek schodowych musimy przede wszystkim zadbać, żeby lampa była na takiej wysokości, aby nikt nie zawadził o nią głową.

Jeśli posiadamy szersze schody, gdzie oświetlenie umieścimy z boku, możemy pozwolić sobie na efektowne zróżnicowanie wysokości punktów świetlnych. Część z nich może nawet pojawić się na wysokości wzroku.

Wejście na dobry początek

W przypadku lampy w korytarzu i przy wejściu wysokość jest w pełni zależna od funkcji, którą jej przypiszemy. Jeśli chcemy, żeby była ona oświetleniem głównym, wówczas musi znaleźć się wyżej, najlepiej powyżej 2 metrów od podłogi.

Jeśli ma oświetlać drzwi lub lustro, warto obniżyć poziom tak, żeby klosze znalazły się na wysokości twarzy. Pozwoli to wówczas na wykonanie ostatnich poprawek makijażu i fryzury przed wyjściem lub przywitanie się z odwiedzającymi nas gośćmi.

Szukając odpowiedniego rozplanowania dla oświetlenia w naszej przestrzeni domowej, przede wszystkim działajmy kompleksowo. Wysokość lamp musi być komfortowa i funkcjonalna dla domowników, ale również powinna w pełni integrować się z całą aranżacją - rozmiarami pomieszczenia oraz meblami, które w nim ustawimy.

Znalezienie najlepszej wysokości dla wiszącej lampy musi być zatem powiązane z praktycznymi testami i sprawdzaniem ich rezultatów. Powyższe wskazówki niech staną się dobrą bazą do dalszej pracy i własnych poszukiwań. Powodzenia!

Źródło i zdjęcia: https://azzardo.com.pl


FILMY OSTATNIO DODANE