Jak skutecznie ochronić piwnice przed zalaniem?

Podczas intensywnych opadów deszczu zawsze należy liczyć się ze spiętrzeniem ścieków kanale oraz z wystąpieniem przepływu zwrotnego, który doprowadzić może do zalania pomieszczeń znajdujących się poniżej poziomu zalewania. Problem ten dotyczy inwestorów, właścicieli domów i firm remontowych, ponieważ to właśnie na nich spoczywa obowiązek zabezpieczenia budynku przed przepływem zwrotnym. Najwłaściwszym rozwiązaniem jest montaż odpowiedniego urządzenia przeciwzalewowego lub przepompowni.

Jak skutecznie ochronić piwnice przed zalaniem?

Ochrona przeciwzalewowa przy spadku do kanału

Podstawowym zabezpieczeniem przeciwzalewowym są tzw. zasuwy burzowe ze swobodnie zawieszoną klapką umożliwiającą swobodny przepływ w stronę kanału i zamykającą się samoczynnie w momencie wystąpienia cofki (cofania się ścieków z przepełnionego kanału). Zasuwy te zalecane są do ścieków bez fekaliów (np. woda z pralek). Jeśli jednak przez zasuwę będą przepływały ścieki z toalet korzystnym rozwiązaniem jest zakup urządzenia z dwoma klapkami.

Takie zabezpieczenie daje nam pewność, że w sytuacji przyblokowania jednej klapki, podczas cofki zadziała klapka druga. Urządzeniem tego typu jest zasuwa burzowa Staufix. Wyposażona w jedną klapkę w dowolnym momencie może zostać uzbrojona w drugą klapkę, zwiększającą skuteczność przeciwzalewową.

Dodatkowa klapka może być wykonana ze stali nierdzewnej i chronić dodatkowo przed gryzoniami. StaufixControl jest dodatkowo wyposażony w podajnik sygnału, który w przypadku przepływu zwrotnego emituje ostrzeżenie wizualne i akustyczne.

W ten sposób urządzenie umożliwia zawsze pełną kontrolę nad tym, co dzieje się w pomieszczeniach usytuowanych poniżej poziomu zalewania (np. piwnicy). Opcjonalnie posiada też możliwość odłączenia od sieci elektrycznej podłączonego urządzenia, np. pralki.

W przypadku przewodów, które odprowadzają ścieki zawierające fekalia (z toalet, pisuarów) zaleca się stosowanie automatycznych zaworów zwrotnych, np. Staufix FKA

Taki zawór posiada dwie otwarte klapy zwrotne (swobodny odpływ ścieków), które zamykają się i blokują automatycznie w momencie wystąpienia cofki. Przepływ zwrotny zostaje rozpoznany przez sondę, w momencie 80% wypełnienia kanału. Informacja o wystąpieniu przepływu zwrotnego zgłaszana jest za pomocą alarmu na szafce sterowniczej. Po ustąpieniu cofki, następuję automatyczne podniesienie się klapy.

Podobnym urządzeniem jest Pumpfix F a jego dodatkową zaletą jest możliwość korzystania z przyborów sanitarnych, także w sytuacji przeciążenia kanalizacji. Pumpfix F posiada jedną klapę otwartą, która zamyka się podczas cofki i nie dopuszcza do przedostania się ścieków do wewnątrz budynku.

Jeśli jednak przy zamkniętej klapie napływają ścieki, wówczas po osiągnięciu określonego poziomu za pomocą sondy włącza się pompa, która zasysa ścieki, rozdrabnia i tłoczy je w kierunku przeciwnym do przepływu zwrotnego.

 

Ochrona przeciwzalewowa przy braku spadku do kanału

Jeśli przybory odwadniające znajdują się poniżej poziomu zalewania i nie ma spadku do kanału, to ścieki powinny być odprowadzane za pomocą przepompowni ścieków. W takich sytuacjach najlepsze rozwiązanie stanowią zwykle przepompownie ścieków, których niezawodne działanie zależy od prawidłowego doboru urządzenia i od jego poprawnej zabudowy technicznej.

W przypadku ścieków bez fekaliów sprawdzi się niewielkie urządzenie Minift S, do którego można podłączyć jednocześnie pralkę, prysznic oraz inne przybory sanitarne. Dzięki zabudowie w płycie podłogowej przepompownia jest prawie niewidoczna.

Zintegrowany z pokrywą wpust przyjmuje wodę z powierzchni. Również w razie pęknięcia rury lub zalania przez okienko piwniczne pompa odprowadza brudną wodę powyżej poziomu kanalizacji i utrzymuje pomieszczenia piwniczne w suchym stanie.

Gotową do podłączenia pompę ze zintegrowaną wtyczką można wyjąć w celu konserwacji wykonując kilka prostych czynności.

 

Przepompownia Aqualift F Compact przejmuje z kolei funkcję kompleksowego odwadniania piwnicy i tłoczy zarówno ścieki czarne (zawierające fekalia) jak i szare (bez fekaliów) w sposób niezawodny i automatyczny ponad poziom zalewania do wyżej położonej kanalizacji.

Urządzenie dostępne jest w wersji do zabudowy w posadzce lub swobodnego ustawienia. Wariant do zabudowy w podłodze dodatkowo pełni funkcję wpustu (również w przypadku pęknięcia rury lub zalania przez okienko piwniczne), a pokrywa do wklejenia płytki umożliwia uzyskanie estetycznego wyglądu pomieszczenia.

Źródło i zdjęcia: Kessel 

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE