Zawaliła się duża część dachu portugalskiego lotniska

Budynki przykryte rozległymi konstrukcjami dachowymi zagrożone są m.in. działaniem niszczycielskiej siły wiatru. Jak bardzo jest to realnym zagrożeniem, mogli się ostatnio przekonać pasażerowie międzynarodowego Portu lotniczego Faro w Portugalii, którzy na własne oczy widzieli, jak wiatr niszczy dużą część dachu terminalu.

Zawaliła się duża część dachu portugalskiego lotniska

Projektując i budując duże konstrukcje dachowe, takie jak pokrycia hali lotnisk, architekci oraz wykonawcy muszą w szczególności zadbać o odpowiednie zabezpieczenie budynków przed działaniem niszczycielskiej siły wiatru.

Dotyczy to zwłaszcza tych budynków, których dachy wykonane są z lekkiej blachy, i które usytuowane są w pobliżu morza, gdzie podmuchy wiatru bywają wyjątkowo silne. Do takich budynków zalicza się Port lotniczy Faro.

Dach portugalskiego lotniska zawalił się 24 października 2011 r. w godzinach porannych, dzięki czemu udało się uniknąć ofiar śmiertelnych. Rannych zostało jednak pięciu pasażerów. Jak poinformowali przedstawiciele lotniska, uszkodzona została stalowa więźba wraz z poszyciem nad halą przylotów i odlotów. Zniszczenia objęły również wieżę kontroli lotów. Szacunkowy czas remontu dachu lotniska wyniesie minimum kilkanaście tygodni.

źródła: ana.pt, algarveresident.com
zdjęcie: algarveresident.com

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT