Nowe wyzwania w budownictwie drewnianym

Budownictwo drewniane to odpowiedź na nowe wyzwania związane z urbanizacją, migracjami i starzeniem się społeczeństwa. W Polsce ma realne szanse na rozwój, ponieważ wpisuje się w budownictwo zrównoważone, na które większość firm już się otwiera.

Nowe wyzwania w budownictwie drewnianym

Budynki drewniane - niewykorzystany potencjał

Budownictwo drewniane może być sposobem na brakujące mieszania w Polsce. Zaletami takich obiektów jest większa powierzchnia użytkowa, więcej pomieszczeń oraz krótki czas budowy.

Cały czas nie wykorzystujemy potencjału polskiego budownictwa drewnianego, ponieważ zainteresowanie inwestorów jest zbyt małe. Nie przeszkadza to firmom oferującym prefabrykowane domy drewniane w rozwoju tej technologii.

Polska jest trzecim w Europie dostawcą takich budynków. Głównymi kierunkami eksportu są Niemcy, Norwegia i Wielka Brytania.

Drewno dobrym rozwiązaniem

Wytrzymałe i odporne, a jednocześnie mające niski ciężar właściwy. Dzięki wykorzystaniu drewna, w krótkim czasie mogą powstawać nawet wielokondygnacyjne budynki. Domy wybudowane w technologii szkieletu drewnianego są niezwykle wytrzymałe i trwałe.

Takie obiekty szybko się nagrzewają, pozwalając zaoszczędzić cenną energię. Wszelkie przebudowy i modernizacje  mogą być przeprowadzane w sposób łatwiejszy niż w technologii murowanej. Nie bez znaczenia jest również fakt, że mogą być stawiane o każdej porze roku.

Elementy szkieletowych domów drewnianych powstają w fabrykach, dzięki czemu prace na budowie są maksymalnie ograniczone.

Domy wybudowane w technologii szkieletu drewnianego są wytrzymałe i trwałe.

Edukacja to podstawa

Stosunkowo wolny rozwój budownictwa drewnianego spowodowany jest nieufnością społeczeństwa wobec tego surowca. Niestety nie ma też odpowiednich programów, które promowałyby tę technologię i samo drewno.

Dla polskich firm to ciągle nowe wyzwania. Pomocne mogłyby się okazać wszelkie programy i fundusze Unii Europejskiej, które dążyłyby w kierunku zrównoważonego budownictwa. Inwestorzy potrzebują wykonawców elementów do domów drewnianych, którzy swoją wiedzą i doświadczeniem zapewnialiby jakość i bezpieczeństwo budynków.

Firmy zajmujące się budowaniem w tej technologii lub produkcją prefabrykowanych elementów szkieletowych domów drewnianych muszą bezustannie się rozwijać. Kluczowe jest, aby cały czas doskonalić procesy produkcyjnie.

Wpłynie to nie tylko na samą jakość budynków, ale także pomoże uzyskać zaufanie ze strony osób, które nie są jeszcze przekonane do takiego budownictwa.

Liczba domów wykonanych z drewna będzie systematycznie wzrastać.

Na początek współpraca

Od kilku lat widoczne są duże zmiany na rynku. Prognozuje się, że w najbliższym czasie rozwój budownictwa drewnianego będzie bardziej dynamiczny. Co za tym idzie, liczba domów wykonanych z drewna będzie systematycznie wzrastać.

Jednak nie uda się to bez systematycznego transferu wiedzy do architektów, konstruktorów, firm budowlanych i deweloperów. Ważne jest, żeby powstała ścisła sieć współpracy między nimi, ponieważ to oni razem kreują przyszłość budownictwa. Na świecie nie ma barier, jeśli chodzi o budownictwo drewniane.

W wielu krajach zaleca się budowanie właśnie w takiej technologii. W Polsce oprócz przekazywania wiedzy do firm, które zajmują się budownictwem, brakuje takiej komunikacji w kierunku całego społeczeństwa, które nie wierzy w drewno jako surowiec o wielu zaletach.

Brakuje krajowej strategii promocji budownictwa drewnianego oraz w wielu przypadkach zachowania odpowiednich standardów.


źródło i zdjęcia: Grupa Burkietowicz

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT