Wymiana poszycia dachowego – na co zwrócić uwagę?

Wymiana starego pokrycia dachu wiąże się z dużymi wydatkami. Poza tym jest to nie lada wyzwanie logistyczne, które z pewnością zdezorganizuje życie domowników. Jeśli już zdecydowaliśmy się na wymianę poszycia, należy się do tego odpowiednio przygotować, co pozwoli ograniczyć prace do niezbędnego minimum.

Wymiana poszycia dachowego – na co zwrócić uwagę?

Kilkudziesięcioletnie pokrycie dachowe zazwyczaj nie jest w najlepszym stanie. Przeciekające, skorodowane lub zniszczone przed silny wiatr, śnieg czy promieniowanie UV nie spełnia swoich funkcji.

Dodatkowo nie prezentuje się najlepiej. Ratunkiem w tej sytuacji jest generalny remont, czyli rozebranie starego pokrycia i ułożenie nowych warstw. Co ważne, przed rozpoczęciem prac remontowych doświadczony konstruktor powinien ocenić więźbę dachową.

Może się bowiem zdarzyć, że osłabiona konstrukcja nie będzie wstanie utrzymać ciężaru nowego pokrycia. Jeśli nic nie budzi zastrzeżeń, to wystarczy zdemontować stare pokrycie i ułożyć nowe.

Wymiana dachu – niezbędne formalności

Wymiana wyłącznie pokrycia dachowego nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę domu, jednak zamiar przeprowadzenia remontu dachu musimy zgłosić w urzędzie miasta lub starostwie powiatowym, w wydziale architektoniczno-budowlanym.

We wniosku należy określić termin rozpoczęcia prac, a także zakres i sposób prowadzenie robót. Ze zgłoszeniem nie czekajmy zbyt długo, ponieważ urząd ma 21 dni od wpłynięcia wniosku na wniesienie sprzeciwu. Jeśli w tym okresie nie dostaniemy żadnej informacji, możemy rozpocząć remont dachu.

Inaczej wygląda sytuacja, gdy prace remontowe zmieniają parametry techniczne lub użytkowe domu – np. wymianę więźby, wstawienia okna dachowego prawo definiuje już jako przebudowę. W takim przypadku zamiar remontu zgłaszamy również w odpowiednim urzędzie, ponadto do wniosku należy dołączyć projekt przygotowany przez projektanta z uprawnieniami.

Tak samo postępujemy, gdy remont zmieni kubaturę czy obszar oddziaływania budynku, w wyniku jego nadbudowy czy dobudowy np. lukarny. Jeśli przebudowa spowoduje powiększenie obszaru oddziaływania budynku na sąsiadujące posesje, to musimy starać się już o pozwolenie na budowę.

Jest ono również koniecznie, gdy planujemy wymienić pokrycie dachu budynku wpisanego do rejestru zabytków lub objętego ochroną konserwatorską.

Blachodachówka – dobry wybór

Wybierając materiał pokryciowy, należy kierować się jego ciężarem, ponieważ nie może on obciążać zbyt mocno nadwyrężonej upływem czasu więźby dachowej. Pamiętajmy, że każda konstrukcja ma określoną przez projektanta nośność.

Dlatego nowe pokrycie powinno być takie samo jak stare lub lżejsze. Jako materiał pokryciowy na każdym dachu sprawdzi się blachodachówka. Jest lekka, trwała, łatwa w montażu i dostępna w wielu atrakcyjnych kolorach.

Możemy zdecydować się na blachodachówkę ciętą na wymiar lub panelową. Wybór blachodachówek jest duży – w ofercie Blachy Pruszyński znajdziemy modele przypominające tradycyjne dachówki, np. REN, RUBIN czy SZAFIR, a także pokrycie imitujące gont drewniany, czyli panel dachowy REGLE.

Ciekawym pomysłem są też dachy blaszane wykorzystujące zyskującą na popularności ostatnio nanofalę, takie jak TIGRA czy PANEL NA RĄBEK – NANO  Jeśli podoba nam się skandynawski styl projektowania, to blachodachówka FIORD będzie doskonałym wyborem.

Minimalistyczną bryłę natomiast pokreśli blachodachówka OPTIMA. Blachodachówki w arkuszach sprawdzą się na dachach o mało skomplikowanym kształcie, np. jedno- czy dwuspadowych.

Natomiast blachodachówki panelowe polecane są zarówno do prostych dachów, jak i bardzo skomplikowanych – łatwo je dopasować do nieregularnych form. Jako nowe pokrycie sprawdzi się także panel na rąbek.

Wymiana pokrycia – przebieg prac

Po zdjęciu starego pokrycia należy przygotować połacie do ułożenia blachodachówki. Demontuje więc także stare łaty i kontrłaty. Nawet jeśli są w dobrym stanie, to ich rozstaw prawdopodobnie nie będzie właściwy pod nową blachodachówkę.

Zazwyczaj też usunięcia wymaga (o ile jest) warstwa wstępnego krycia. Aby nie obciążać zbytnio więźby, jako nową warstwę wstępnego krycia najlepiej zastosować membranę dachową.

Czasami – o ile konstruktor wyrazi zgodę – można ułożyć nową blachodachówkę na starym pokryciu – z papy, gontów bitumicznych, niekiedy z płaskiej blachy. W takim przypadku na równym, starym podłożu przybija się kontrłaty, a prostopadle do nich łaty i układa blachodachówkę.

Pamiętajmy, że nowe krycie wymaga wykonania obróbek blacharskich i zastosowania akcesoriów, np. gąsiorów, wiatrownic czy barier przeciwśniegowych.

Co ze starym pokryciem dachowym?

Stare pokrycia z papy i innych materiałów smołopodobnych, a także płyty azbestowe muszą zostać poddane utylizacji. Pamiętajmy, że demontażem, transportem i utylizacją azbestu powinny zająć się wyspecjalizowane firmy.

Natomiast zniszczoną blachodachówkę możemy oddać do skupu złomu, a dachówki wykorzystać do utwardzenia gruntu, np. jako podbudowę pod dom lub wykorzystać ponownie, jeśli jest w dobrym stanie.

Z uwagi jednak, że ilość odpadów jest duża, inwestorzy najczęściej decydują się na wynajęcie kontenera na odpady budowlane – firma, od której wynajmiemy kontener zajmie się wywiezieniem odpadów oraz ich utylizacją.


źródło i zdjęcia: Blachy Pruszyński

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT