Jakie pokrycie wybrać zamiast eternitu?

Przez dziesięciolecia płyty eternitowe były popularnym, ekonomicznym i trwałym materiałem pokryciowym. Jednak ich historia dobiega końca. Ze względu na zawartość rakotwórczego azbestu muszą zniknąć z naszych dachów do 2032 r.

Jakie pokrycie wybrać zamiast eternitu?

Teoretycznie eternit można zastąpić wieloma bezpiecznymi materiałami. Jednak w praktyce liczą się względy techniczne i cena pokrycia. Przemawiają one zdecydowanie przeciwko zastosowaniu klasycznych dachówek betonowych i ceramicznych.

Wspomniane dachówki mają wysoką cenę i wymagają wzmocnienia więźby dachowej, co dodatkowo podwyższa koszty inwestycji. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku gontu bitumicznego, który potrzebuje pełnego deskowania i położenia papy. Takie przygotowanie podłoża jest równoznaczne z gwałtownym wzrostem kosztów remontu dachu.

Czym więc zastąpić eternit? Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie blachy trapezowej (na budynki gospodarcze idealnie nadaje się blacha trapezowa T-18E), a w przypadku budynków mieszkalnych także blachodachówki i paneli na rąbek stojący.

Oto cztery najważniejsze argumenty przemawiające za wyborem pokryć blaszanych:

  • niewielki ciężar – blacha powlekana jest znacznie lżejsza nie tylko od tradycyjnej dachówki ceramicznej czy łupka, lecz także od eternitu, dlatego przed położeniem nowego pokrycia nie musisz wymieniać lub wzmacniać więźby dachowej, co znacznie obniża koszty materiałów i robocizny;
  • walory estetyczne – blachodachówka, blacha trapezowa czy panele dachowe na rąbek są dostępne w wielu kolorach i formach, dzięki czemu łatwo dopasujesz pokrycie do każdego stylu architektonicznego;
  • trwałość na dekady – stalowy rdzeń pod warstwą ocynku i powłok polimerowych może zachować szczelność przez wiele dekad;
    atrakcyjna cena – pokrycia blaszane są bardzo ekonomiczne, znacznie tańsze np. od dachówki ceramicznej.

Jeżeli planujesz usunąć z dachu płyty eternitowe, zapraszamy do punktów sprzedaży produktów Hanbud na terenie całego kraju.

Specjaliści udzielą odpowiedzi na wszystkie pytania związane z lekkimi i ekonomicznymi pokryciami z blachy powlekanej. Zapraszamy do kontaktu.


źródło i zdjęcia: Hanbud

Komentarze

04 Kwi 2023, 10:00

Przy czym dachówki są bardzo ciężkie, więc nie zawsze da się je ułożyć w miejsce eternitu. Trzeba sprawdzić, jaką nośnośc ma więźba dachowa.

04 Kwi 2023, 08:10

Komentarz dodany przez budowlaniec: Pokrycie dachówką jest droższe niż blachą lecz jest na lata mierzone dzięcięcio-leciami a nawet stuleciami. Pokrycie blachą daje nam ochronę na 10 lat może nieco dłużej po tym okresie dach już wygląda nieciekawie. I czeka nas kolejny remont ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT