Jak zamontować panele dachowe na rąbek stojący?

Blacha płaska układana na rąbek nadaje dachom nowoczesny wygląd. Jednak jej montaż wymaga niebywałej precyzji, dlatego producenci pokryć dachowych proponują rozwiązania, które ułatwiają tę skomplikowaną czynność.

Jak zamontować panele dachowe na rąbek stojący?

MONTAŻ PANELI DACHOWYCH NA RĄBEK STOJĄCY

Firma Blachy Pruszyński posiada w swojej ofercie model paneli na rąbek stojący, który jest teraz dostępny w czterech rodzajach profilowania powierzchni - klasycznej płaskiej, fali, trapezu i tzw. nanofali.

Panele na rąbek stojący to odpowiedź na rosnące potrzeby naszych klientów. Chcą oni otrzymywać produkt dobrej jakości oraz taki, który można wykorzystywać bez obawy, że zostanie źle zamontowany.

Kiedyś pasy płaskiej blachy łączono między sobą na rzemieślniczy rąbek stojący (felc). Ten sposób jest stosowany również obecnie, ale zamykanie połączeń wymaga od dekarzy wiedzy przekazywanej z pokolenia na pokolenie i doświadczenia.

Oprócz tradycyjnej formy, blacha płaska dostępna jest w nowoczesnym "wydaniu" - gotowych paneli, produkowanych na dowolną długość (do 7 m).

Mają one fabrycznie ukształtowane krawędzie przypominające tradycyjny rąbek stojący. Jednak łączy się je łatwo i szybko na zatrzask bez konieczności zaginania blachy za pomocą specjalnych narzędzi lub urządzeń dekarskich.

Krycie panelami jest też tańsze niż blach na rzemieślniczy rąbek, ponieważ nie wymagają one pełnego deskowania ani specjalnej membrany. Są one na tyle sztywne, że można je montować na ruszcie z kontrłat i łat.

Montaż paneli na rąbek stojący.

Producent zadbał również o możliwość wypięcia panelu bez uszkodzeń zawsze wtedy, gdy zajdzie potrzeba jego demontażu. Dużym ułatwieniem dla ekip monterskich są gotowe otwory montażowe oraz odpowiednio przygotowane krawędzie ze ściętymi brzegami, służące do montażu paneli do listwy startowej.

Ze względów estetycznych inwestorzy wybierają zwykle blachy o gładkiej powierzchni. Wielu z nich jednak nie wie, że takie panele falują. Jest to typowe i naturalne dla blachy, ponieważ pod wpływem temperatury stale rozszerza się ona i kurczy.

Zastosowanie wzdłużnego profilowania na panelach ma za zadanie ograniczyć ewentualne pofalowanie powierzchni na skutek rozszerzalności termicznej materiału. Wytłaczana struktura zwiększa sztywność pokrycia, eliminuje falowanie i umożliwia zastosowanie paneli o maksymalnej długości.

Wykonanie z nich pokrycia bez poziomych połączeń sprawi, że pokrycie stworzy na dachu estetyczny „rysunek”.

Nowością jest zastosowanie profilowania w postaci nanofali, które poprawia sztywność panelu, przy czym wizualnie jest doskonałą alternatywą dla klasycznej płaskiej powierzchni.

Z większej odległości nanofala nie odznacza się prawie w ogóle na dachu i wygląda jak klasyczna blacha płaska. Ten rodzaj panelu jest dostępny tylko z podcięciami.

Warto zaznaczyć, że dla zredukowania hałasu, spowodowanego przez wiatr i opady, na konstrukcji (szczególnie stalowej) zaleca się pod pokryciem z paneli ułożenie maty wygłuszającej.

ZALETY PANELI NA RĄBEK STOJĄCY

Główne zalety paneli na rąbek stojący:

  • 4 rodzaje profilowania powierzchni - blacha płaska/mikrofala/nanofala/mikrotrapez,
  • szerokość użytkowa 510 mm,
  • grubości 0,5 - 0,7 mm,
  • profilowanie „T” i „F” i nano minimalizujące efekt falowania powierzchni na skutek rozszerzalności termicznej,
  • opcja wykonania krawędzi ze ściętymi brzegami umożliwiająca montaż na listwie startowej,
  • zamki umożliwiające „wypięcie” panela bez uszkodzeń w przypadku konieczności demontażu.
Źródło i zdjęcia: Blachy PruszyńskiKomentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT